Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 13:11

Przepraszam za chaos myśli, ale to pierwsze koty za płoty...
Zarzuty, które przyszły mi do głowy:
- (...) Jako pozwany w sprawie o w/w sygnaturze zaskarżam nakaz w całości i wnoszę o:
- przyjęcie zarzutów do nakazu w całości
- odrzucenie uzasadnienia powoda do nakazu zapłty
- odrzucenie dowodów przedłożonych przez powoda jako nieuzasadnione i bezpodstawne
- odrzucenie dowodu w postaci weksla wystawionego na kwotę ......., jako nieuzasadnioną, nie mającą pokrycia w rzeczywistych stratach powoda
- uznanie faktu wypełnienia weksla jako mającego znamiona przestępstwa z art. 270 par. 2 KK
- dopuszczenie dowodów w sprawie na potwierdzenie braku uprawnień powoda do wypełnienia weksla
- dopuszczenie dowodów w sprawie w postaci kopii dokumentów (umowa o pracę, zakres obowiązków, zaświadczenie policji)
- cofnięcie (wstrzymanie biegu) nakazu zapłaty
- rozpatrzenie i przyjęcie mojego wniosku o zwolnienie z kosztów wniesienia zarzutów
- rozpatrzenie zasadności i zgodności z porozumieniem - określającym dopuszczalność dysponowania przez powoda wekslem, wypełnienia weksla in blanco
- przyjęcie zarzutu niezgodnego z porozumieniem wypełnienia weksla
- odrzucenie wysokości roszczenia, które chce uzyskać powód ze względu na niezgodność z warunkami odpowiedzialności pracownika za powierzone mienie określonymi przez Kodeks Pracy
- odrzucenie jako nie mającą podstaw - ze względu na niezgodność z dokumentacją, wysokość szkody
- odrzucenie nakazu ze względu na brak określenia winy mojej osoby - w zakresie niedopełnienia obowiązków służbowych, która by to wina uzasadniała by i przesadzała o niedopełnieniu owych obowiązków
- odrzucenie nakazu ze względu na naruszenie przez powoda przepisów prawa pracy w zakresie określonym przez art. 8 KP,
art. 114 KP, art. 115 KP, art. 116 KP, art. 117par. 1, par 2 KP, art. 118 KP
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 13:16

Powiedz mi, lux, czy gdzieś w umowie o pracę lub umowie o odpowiedzialności materialnej, albo w jakiejś innej umowie jest wspominane o wekslu in blanco?

I CZY MOŻESZ PODAĆ TREŚĆ WEKSLA?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 13:42

Składam następujące zarzuty do nakazu zapłaty z weksla:



I/ Niezgodne z zawartym z powodem porozumieniem wypełnienie weksla in blanco - brak legitymacji materialnej powoda

II/ Niewłaściwość sądu

III/ Zarzut potrącenia kwoty 6000zł

Uzasadnienie:

Ad I/

Weksel objęty pozwem został wystawiony jako weksel in blanco. Strony - czyli bezpośrednio powód z pozwanym - ustaliły, że weksel ten będzie zabezpieczał roszczenia związane z odpowiedzialnością materialną, związaną z faktem, że pozwany pracował u powoda na podstawie umowy o pracę.

Dowód: zeznania stron,
umowa o pracę
umowa o odpowiedzialności materialnej

W kwietniu 2009r. (daty od czapy) w miejscu pracy doszło do włamania, w wyniku którego zostały ukradzione towary na sumę 25 tysięcy złotych. Prowadzone postępowanie przez policję nie doprowadziło do znalezienia sprawców tego zdarzenia.

Dowód: akta sprawy prowadzonej w Prokuraturze Rejonowej ... ... sygn. Ds. .. / 2009...

Po umorzeniu postępowania powód samowolnie uznał, że odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie ponosi pozwany i wypełnił weksel na sumę 30 tysiecy złotych.

Z uwagi na fakt, że pozwany jest wystawcą weksla, a powód jest remitentem, pozwany ma prawo przedstawiać powodowi zarzuty wynikające również ze stosunku pozawekslowego.

Pozwany nie wykazał, i nie może wykazać, że był uprawniony do uzupełnienia weksla, ponieważ nie zaistniały przesłanki do odpowiedzialności pozwanego za powierzone mienie.
Zgodnie z art. 115 kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Ponadto - zgodnie z art. 116 i 117 - pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda oraz pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

Nadto pozwany-pracownik może uchylić się od odpowiedzialności jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia (art. 124).

W zaistniałej sytuacji nie ma winy pracownika. Szkodę wyrządziły osoby trzecie. Nadto zadaniem pracownika nie było pilnowanie okradzionego magazynu, i w żaden sposób nie przyczynił się do powstania szkody. Szkoda wynikła niezależnie od działania lub zaniechania pracownika.

W tej sytuacji należy uznać, że wypełnienie posiadanego przez pracodawcę weksla było w całości nieuprawnione. Prosze o uchylenie nakazu zapłaty w całości.

Ad. II/ Roszczenie powstało ze stosunku pracy (odpowiedzialność materialna pracownika), sam weksel jest jedynie środkiem do dochodzenia tegoż roszczenia. Proszę o przekazanie sprawy odpowiedniemu Sądowi Wydział Pracy.

Ad. III/ Pozwany posiada tytuł wykonawczy uprawniający do egzekucji od powoda kwotę 6000zł /w załączeniu/. W związku z tym - w przypadku uznania powództwa w całości lub w części - proszę o dokonanie potrącenia przysługującej pozwanemu od powoda kwoty.

PONADTO PROSZĘ O WSTRZYMANIE WYKONANIA NAKAZU ZAPŁATY - roszczenie jest wątpliwe i istnieje uzasadniona obawa, że nie zostanie w całości podtrzymane po przeprowadzeniu postępowania sadowego. Jednocześnie pozwany informuje, że posiada nieruchomość w .... pod adresem ... , tym samym powód ma możliwość zabezpieczenia swoich roszczeń w zakresie postępowania zabezpieczającego, opierając się jedynie na tytule egkzekucyjnym - nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym.

To tak na bardzo szybko.

Może Kalina coś dopisze, bo zna się dobrze na prawie pracy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 13:57

"Pozwany nie wykazał, i nie może wykazać, że był uprawniony do uzupełnienia weksla, ponieważ nie zaistniały przesłanki do odpowiedzialności pozwanego za powierzone mienie."
Wystarczy, że w umowie o prace jest napisane że pracownik odpowiada za rzeczy w magazyznie a jako zabezpieczenie towaru pracownik podpisze weksel in blanco, który pracodawca uzupełni w przypadku braków w tymże magazynie.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 14:02

Art. 124. § 1. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
1) pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
2) narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.
§ 2. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
§ 3. Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.


Art. 125. § 1. Na zasadach określonych w art. 124 pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 14:05

Co do możliwości stosowania weksla przez pracodawcę:
Sąd Najwyższy w wyroku z 21 maja 1981 r. (IV PRN 6/81), w którym stwierdza, że "przepisy Kodeksu pracy nie wyłączają możliwości zabezpieczenia wekslowego roszczeń zakładu pracy przeciwko pracownikowi o wynagrodzenie szkody w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się i realizacji tych roszczeń w drodze postępowania nakazowego."
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 14:14

Tak jeszcze myślałem, że mógłbyś zawnioskować o przyznanie Ci adwokata z urzędu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 14:18

Wnioskowac zawsze może :twisted:
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 14:43

Szanowni Państwo, dziękuję za pomoc. Szczególnie Tobie, Palestro, gdyż to co napisałeś powyżej dodało mi wiary w dobre (dla mnie) zakończenie. po pierwsze:
wczytuję się w treść mojej umowy o pracę i "Umowy o indywidualnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie" i, wierz mi, nie ma tam ani słowa o WEKSLU...Protokoły zdawczo-odbiorcze - tak, ale żadne "zabezpieczenia wekslem"...Co to znaczy dla mnie?
po drugie: jeden z paragrafów "Umowy..." dokładnie określa do czego jestem zobowiązany i, wierz mi, nie miało miejsca jakiekolwiek (moje) nie dopełnienie tych obowiązków. Mowa jest - oczywiście - o "(...) wyrównaniu wszelkich szkód powstałych w mieniu powierzonym, WYNIKŁYCH Z ZAWINIONEGO zachowania (podkr. moje) pracownika(...)", ale w całej tej sprawie chodzi właśnie o to "zawinienie"...
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 14:44

Lechu, czy nadal mam wysyłać treść weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 14:47

Tak, dla formalności napisz jeszcze treść weksla.

Możesz w zarzutach bardziej opisać do czego byłeś zobowiązany w związku z umowami, i że do powstania roszczenia nie doszło.
To, co napisałem, to zarys, który musisz dostosować do swojego konkretnego przypadku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 15:04

o.K. załapałem...
treść weksla - wydruk z drukarki komputerowej - (dużymi literami treść WPISANA przez pracodawcę):
Weksel
miejsce wystawienia - MIASTO
data wystawienia - DD MM RR
suma pieniężna - 00.000
data płatności - DD MM RR - zapłacę za ten weksel
bez protestu osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony - NAZWA FIRMY SP. Z O.O. W MIASTO
sumę - SŁOWNIE KWOTA
płatny - ..................
miejsce płatności weksla - MIASTO

odręczny podpis wystawcy weksla - Nazwisko imię (mój podpis czytelny)
Imię i nazwisko wystawcy: - Nazwisko imię (mój podpis czytelny)
nr dowodu osobistego : seria i numer (wypisane przeze mnie)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 15:07

Dziwnie ułożony weksel, niemniej jednak zawiera wszystkie elementy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 15:18

No właśnie... kiedyś, pamiętam były specjalne druczki z wartością (nominałem) weksla teraz wystarczy kartka papieru...Nie chcę wyrokować "co lepsze", ale powagi dokumentu to w tym nie ma...Ważna jest ZABÓJCZA moc...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 15:22

Ten "nominał" na druczkach oznaczał tylko do jakiej kwoty została uiszczona opłata skarbowa.

Co nie znaczyło, że nie można było wystawić weksla na sumę wyższą, bo można było.

Czasem wydaje mi się, że przed maturą powinien być obowiązkowy przedmiot w wymiarze kilku godzin "co to jest weksel".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 15:33

Tak gwoli informacji, porozumiałem się z tą kancelarią komorniczą z Żoliborza. Dziękuję za kontakt.
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 15:46

Co do przedmaturalnego szkolenia...Wiesz, właśnie TO co na pisałeś przemawia za co najmniej..."dziwnością" tej "instytucji"...Dlaczego bowiem MUSI to być tak skomplikowane? dlaczego TRZEBA by przed maturą się z tego szkolić, tłumaczyć o co chodzi, wyjaśniać?...Już samo myślenie o wekslach jak o czymś o czym zwykły obywatel niewiele wie, a często wpada w jego sidła (NIEŚWIADOMIE zazwyczaj) w moich oczach dyskwalifikuje zwykłą uczciwość weksla...Życie w dzisiejszych czasach jest skomplikowane. Ludzie chcą sprzedać nerkę, aby mieć za co nakarmić rodzinę, podpiszą też KAŻDY weksel...aby dostać pracę, aby dostać kredyt, aby nie stracić telewizora...I mówienie "wiedziałeś co robisz, jesteś dorosły, Ty decydujesz itp. " jest nie zawsze uprawnione...Powtórzę, podobno mi inteligencji nie brakuje, ale doświadczyłem mądrzejszego, sprytniejszego, silniejszego. Nigdy nie podpisałbym weksla (w tej formie) gdybym zakładał - nie JEGO (weksla) moc prawną, ale LUDZKĄ nieuczciwość.Przegrałem w tym wszystkim nie z prawem, nie z wekslem nawet, ale z człowiekiem, który bezwzględnie chce skorzystać z MOCY weksla...Nie prościej wycofać "coś takiego" z obiegu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 15:49

Lux81 pisze:.Nie prościej wycofać "coś takiego" z obiegu?
To tak jakby chcieć wycofać "czyste kartki" z obiegu, bo ktoś może ją podpisać i potem cierpieć.

Niech weksle zostaną. Są przydatne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 15:51

Lux81 pisze:Co do przedmaturalnego szkolenia...Wiesz, właśnie TO co na pisałeś przemawia za co najmniej..."dziwnością" tej "instytucji"...Dlaczego bowiem MUSI to być tak skomplikowane? dlaczego TRZEBA by przed maturą się z tego szkolić, tłumaczyć o co chodzi, wyjaśniać?...Już samo myślenie o wekslach jak o czymś o czym zwykły obywatel niewiele wie, a często wpada w jego sidła (NIEŚWIADOMIE zazwyczaj) w moich oczach dyskwalifikuje zwykłą uczciwość weksla...Życie w dzisiejszych czasach jest skomplikowane. Ludzie chcą sprzedać nerkę, aby mieć za co nakarmić rodzinę, podpiszą też KAŻDY weksel...aby dostać pracę, aby dostać kredyt, aby nie stracić telewizora...I mówienie "wiedziałeś co robisz, jesteś dorosły, Ty decydujesz itp. " jest nie zawsze uprawnione...Powtórzę, podobno mi inteligencji nie brakuje, ale doświadczyłem mądrzejszego, sprytniejszego, silniejszego. Nigdy nie podpisałbym weksla (w tej formie) gdybym zakładał - nie JEGO (weksla) moc prawną, ale LUDZKĄ nieuczciwość.Przegrałem w tym wszystkim nie z prawem, nie z wekslem nawet, ale z człowiekiem, który bezwzględnie chce skorzystać z MOCY weksla...Nie prościej wycofać "coś takiego" z obiegu?
Wybacz ale to są brednie " Ludzie chcą sprzedać nerkę, aby mieć za co nakarmić rodzinę, podpiszą też KAŻDY weksel..." Ludzie za 2 zł zabiją drugiego człowieka to może by zakazac produkcji noży??? Nieee no brednie Lux81 nie moæna popadac w skrajności. Zgadzam się z Leszkiem powinno byc podstawowe szkolenie z zakresu prawa cywilnego, skarbowego i wekslowego .
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 16:08

Lux81 abstrahując od tych farmazonów, które pisałeś wcześniej znalazłem jeszcze inne orzeczenie SN, które jest sprzeczne z tym wcześniejszym tym samym jest dla Ciebie korzystniejsze:
wyrok SN z dnia 18.03.1998 r. I PKN 436/97, OSNP 1999/4/126, w którym wyrażono pogląd, ze abstrakcyjny charakter zobowiązania z weksla in blanco nie zwalnia sądu pracy z obowiązku ustalenia, czy i w jakim zakresie pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą w powierzonym mieniu, a w konsekwencji czy wypełnienie weksla jest zgodne z deklaracją wekslową.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 16:09

Hmmm, nie wiem czy ja jakoś dziwnie to wszystko z siebie wyrzucam, ale Palestra chyba znowu mnie tak do końca nie zrozumiał...Wczoraj pisał o "wolnym kraju", a dziś już po raz kolejny pisze o moich "bredniach', "głupotach" (wczoraj)...Jeśli na tym polega Twoje postrzeganie wolności wyrażania SWOJEGO zdania i szacunek do zdania innych...to niech nad Tobą zastanowi się administrator tego forum...Doświadczyłem tego co w wekslach NAJGORSZE. Dla mnie-bo nie czuję winy w krzywdzie jakiej doznał pracodawca, a może za to "beknę", dla niego-bo bardzo liczy na to, że dzięki wekslowi powetuje sobie straty (z nawiązką), ale jeśli NIE WYGRA? Powie,że to do ......y...Z punktu widzenia zwykłego obywatela - NIE chciałbym mieć do czynienia z tą "rzeczą". Może to i świetna rzecz w światku biznesu, finansów, bankowości (między bankami), ale czy koniecznie dla szarego obywatela, który rzeczywiście ma za sobą WŁASNY ROZUM, tyle tylko, że tego rozumu niekiedy po prostu brakuje. nie każdy jest bankowcem, finansistą, prawnikiem. W większości jesteśmy zwykłymi robolami, którym lada moment będą podsuwać weksle przy odbiorze łopaty z magazynu...in blanco, oczywiście.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 16:19

Lux81 pisze:Hmmm, nie wiem czy ja jakoś dziwnie to wszystko z siebie wyrzucam, ale Palestra chyba znowu mnie tak do końca nie zrozumiał...Wczoraj pisał o "wolnym kraju", a dziś już po raz kolejny pisze o moich "bredniach', "głupotach" (wczoraj)...Jeśli na tym polega Twoje postrzeganie wolności wyrażania SWOJEGO zdania i szacunek do zdania innych...to niech nad Tobą zastanowi się administrator tego forum...Doświadczyłem tego co w wekslach NAJGORSZE. Dla mnie-bo nie czuję winy w krzywdzie jakiej doznał pracodawca, a może za to "beknę", dla niego-bo bardzo liczy na to, że dzięki wekslowi powetuje sobie straty (z nawiązką), ale jeśli NIE WYGRA? Powie,że to do ......y...Z punktu widzenia zwykłego obywatela - NIE chciałbym mieć do czynienia z tą "rzeczą". Może to i świetna rzecz w światku biznesu, finansów, bankowości (między bankami), ale czy koniecznie dla szarego obywatela, który rzeczywiście ma za sobą WŁASNY ROZUM, tyle tylko, że tego rozumu niekiedy po prostu brakuje. nie każdy jest bankowcem, finansistą, prawnikiem. W większości jesteśmy zwykłymi robolami, którym lada moment będą podsuwać weksle przy odbiorze łopaty z magazynu...in blanco, oczywiście.
Wolny kraj szanowny Lux81 właśnie na tym polega że ty możesz napisac największą głupotę na świecie a ja mam prawo ją komentowac :D
Natomiast co do twojego podejścia do weksli( naturalnie masz prawo nazywac je jak chcesz bo to jest wolny kraj :lol: ) ale uważam je za chore . Nie można bac się weksli....... należy je poznac.W większości jesteśmy zwykłymi robolami, którym lada moment będą podsuwać weksle przy odbiorze łopaty z magazynu...in blanco, oczywiście"- pod warunkiem że magazyn nie zostanie okradziony :D

"a dziś już po raz kolejny pisze o moich "bredniach', "głupotach" (wczoraj)...Jeśli na tym polega Twoje postrzeganie wolności wyrażania SWOJEGO zdania i szacunek do zdania innych...to niech nad Tobą zastanowi się administrator tego forum..." Ja tylko nazywam rzeczy po imieniu jeśli dla ciebie słowo brednie jest obraźliwe to zamienie je na inne np. farmazon a co do tego że administrator tego forum powinien się mną zając... rozumiem że ci co nie są z Tobą są przeciwko tobie ( taka mała inkwizycja :lol: :lol: :lol: ) na tym polega Forum, że ludzie ze sobą DYSKUTUJĄ":!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony 02 lut 2011, 16:31 przez Palestra, łącznie zmieniany 1 raz.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 16:26

Cyt. z tekstu Palestry: "powinno byc podstawowe szkolenie z zakresu prawa cywilnego, skarbowego i wekslowego ." A nie byłoby łatwiej uprościć tak to prawo, aby żadnych szkoleń nie robić? Wszyscy wiemy, ze nasz kochany kraj słynie ze skomplikowaności (ale słowo!) prawa, z tej wielorakowości (ale słowo!) interpretacji, niestabilności przepisów, które w Poznaniu znaczą coś innego jak w Gdańsku. Pewnie,ze takie szkolenia prowadziłby ktos komu trzeba za szkolenie zapłacić...Ja chętnie bym zapłacił, ale za uproszczenie i BRAK dodatkowych szkoleń. Wiem, wiem, to co napisałem to akurat kamyk do mojego ogródka, bo gdyby (w moim przypadku) tak to uprościć nie było by teraz żadnej dyskusji - płać i już! Chodzi mi jednak o to, ze takiemu pracodawcy NIE POWINIEN w ogóle przyjść do głowy pomysł ścigania niewinnej osoby...Sąd nie powinien - moim zdaniem - takiej sprawy przyjmować! Przynajmniej NIE NA SŁOWO!
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 16:27

Palestro, jeśli to nie tajemnica, odpowiesz mi ile masz lat?
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 16:28

Twoje poczucie humoru, wg mnie , klasyfikuje Ciebie w pewnym przedziale...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 16:30

Lux81 pisze:A nie byłoby łatwiej uprościć tak to prawo
Sęk w tym, że prawo wekslowe jest co do zasady proste.

- Od 75 lat niezmienne
- do bólu logiczne
- przed wojną szeroko stosowane nawet przez niewykształcone masy.

Problemem nie jest trudność prawa, tylko jego niepraktykowanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 16:35

Lech pisze:
Lux81 pisze:A nie byłoby łatwiej uprościć tak to prawo
Sęk w tym, że prawo wekslowe jest co do zasady proste.

- Od 75 lat niezmienne
- do bólu logiczne
- przed wojną szeroko stosowane nawet przez niewykształcone masy.

Problemem nie jest trudność prawa, tylko jego niepraktykowanie.
Proponuje pościągac znaki drogowe co by uprościc Kodeks ruchu drogowego......mniej znaków mniej wypadków z takim hasłem do wyborów! Bravo Lux81
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 16:40

Palestra pisze: Proponuje pościągac znaki drogowe co by uprościc Kodeks ruchu drogowego
Tutaj akurat trafiłeś. Doświadczenia pewnych (chyba amerykańskich) miast polegające na tym, że "znikało się" maksymalną ilość znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych, pozostawiając tylko ogólną regułę "pierwszeństwa z prawej" powodowało spadek liczby wypadków.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 16:45

Toruń to pierwsze polskie miasto, które przeprowadziło na ulicach eksperyment polegający na usunięciu części znaków drogowych. Wynik był zaskakujący: brak znaków spowodował spadek liczby wypadków. Jak pisze DZIENNIK, w niektórych miejscach stłuczek było aż o 30 procent mniej.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 16:52

panowie, proszę, niech w Waszych sądach nie wyjdę na zacofańca. Mam do czynienia ze światłymi i zapewne wykształconymi ludźmi i nie wierzę, aby oni (WY) nie rozumieli mego rozgoryczenia...Może po trosze byłem prowokacyjny, nie znaczy to jednak, ze ABSOLUTNIE nie rozumiem istoty weksla! Prosta i logiczna sprawa - podpisuję, do czegoś się zobowiązuję, a jesli nie wypełniam zobowiązania - nie dyskutuję tylko płacę! Wszystko to jest zrozumiałe i proste. Jednocześnie - brutalne i bezwzględne w swej prostocie. I chyba o ten aspekt chodzi (przynajmniej mnie) w tym wszystkim. w pewnych sytuacjach weksel po prostu jest kryminogenny. Tak jak procedury pozyskiwania koncesji. Przepisy zapewne sa świetne, dopóki nie znajdzie się ktoś kto wpadnie na pomysł zarabiania na wydawaniu koncesji.Idea - przepiękna! Zycie - nie koniecznie.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 02 lut 2011, 16:53

To tak jak z żyletką o której pisał Leszek.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: KalinaJaroslawska » 02 lut 2011, 21:29

Lux81,

Lech Ci dobrze napisał zrąb pisma, składaj te zarzuty, niech sąd się martwi ustalaniem podstaw odpowiedzialności. W każdym razie wszystkie przesłanki Twojej odpowiedzialności będzie musiał wykazać pracodawca (z jednym wyjątkiem, ale wtedy będziesz mógł się bronić twierdzeniem, że szkoda powstała z przyczyn od Ciebie niezależnych, w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia), więc Twoja pozycja nie jest zła. Możesz też wnioskować o pełnomocnika z urzędu - spróbuj.

BTW, te wątki podsunęły mi pomysł na artykuł - napiszę o wykorzystaniu weksli w stounkach pracy, zaś pisząc o wekslach in blanco i porozumieniach wekslowych wstawię link do bloga Pana Lecha. Mam nadzieję, że nie będzie Pan miał nic przeciwko :-)

KJ
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 22:19

Sam zabierałem się od dawna do napisania o wekslach stosunkach pracy, ale myślę, że zrobi to Pani o wiele lepiej :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 02 lut 2011, 22:39

Kto, p.Lech - jako administrator, czy JA - jako autor tego całego zamieszania?...Jeśli o mnie chodzi, po pierwsze, nie omieszkam poinformować o końcu całej sprawy, po drugie, chętnie przeczytam ten artykuł w darmowym egzemplarzu pisma...(jakiego?)...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 02 lut 2011, 23:17

Lux81 pisze:Jeśli o mnie chodzi, po pierwsze, nie omieszkam poinformować o końcu całej sprawy
Do końca jeszcze zapewne daleko, ale możesz dawać tutaj znaki:

- czy udało się wnieść zarzuty
- co z opłatami od zarzutów
- czy sąd wstrzymał wykonalność nakazu zapłaty
- kiedy rozprawa, jak było
itp. itd.

Powodzenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: KalinaJaroslawska » 03 lut 2011, 11:21

Panie Lechu, rozumiem, że mam przyzwolenie na linkowanie do Pana bloga :-)

Lux81, mówię o artykule w blogu, ewentualnie gdzieś indziej w necie, więc na pewno będzie darmowy :-) No i daj znać, jak idzie - sama jestem ciekawa finału (to taka zawodowa ciekawość).

KJ
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 14 lut 2011, 09:49

Co słychać, Lux81, wniosłeś zarzuty?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 14 lut 2011, 10:03

witam. Tak, wniosłem zarzuty, poprosiłem o zwolnienie z kosztów, byłem na policji i ... zgłosiłem całą sprawę jako doniesienie o popełnieniu przestepstwa...Policjant, który to przyjmował-co do samej "idei" weksla, rozkładał ręce, ale "zwęszył" przestepstwo, w którym ów weksel staje sie narzędziem do jego popełnienia...Ponadto mam pytanie: co prawda Sąd nie zakwestionował "poprawności" wystawienia weksla, ale czy nie jest dziwnym fakt, że DATA JEGO WYPEŁNIENIA jest WCZEŚNIEJSZA niż data podjęcia przeze mnie pracy (a tym samym odpowiedzialności materialnej, która ON - weksel - miałby zabezpieczać?).Weksel datowany jest na 3 lutego 2010 roku, a moja umowa o pracę obowiązuje od 8 lutego...?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lech » 14 lut 2011, 10:15

W wekslu podaje się datę wystawienia, co do zasady powinna być to data wręczenia weksla, przy czym jeśli data napisana na wekslu będzie nieprawidłowa, to nie wpływa to w jakiś znaczący sposób na samo zobowiązanie osoby fizycznej.

Gdybyś 3 lutego nie mógł zaciągnąć zobowiązania, bo byłbyś ubezwłasnowolniony, a 8 lutego już nie, to tak, wówczas miałoby to znaczenie, a remitent musiałby wykazać, że tak naprawdę nie doszło do wręczenia weksla 3, a 8 lutego.

Tak na przyszłość, to lepiej samemu wpisywać datę wystawienia swojego weksla, aby potem właśnie nie było wątpliwości kiedy taki dokument powstał (co może mieć znaczenie, jeśli doszłoby do sporu, co tak naprawdę weksel miał zabezpieczać). Szczególnie ważne jest to w przypadku podpisywania weksla jako reprezentant spółki, ponieważ domyślnie przede wszystkim po dacie wystawienia napisanej na wekslu określa się fakt istnienia umocowania do reprezentowania wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 14 lut 2011, 10:33

"zgłosiłem całą sprawę jako doniesienie o popełnieniu przestepstwa...Policjant, który to przyjmował-co do samej "idei" weksla, rozkładał ręce, ale "zwęszył" przestepstwo, w którym ów weksel staje sie narzędziem do jego popełnienia..."

Nie sądze aby w twoim przypadku Art.270 ~2 k.k. miał zastosowanie. Pracowałeś w tej firmie, pracodawca poniósł konkretne straty z tytułu kradzieży, uruchomił weksel.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Lux81 » 14 lut 2011, 22:48

To, ze pracodawca miał straty, jest pewne. Nie mniej pozostaje (cały czas!) kwestia:"...a co mnie to obchodzi!!!???". To nie moja wina, ze miał straty! Może ma straty też z innego - niz ta kradzież - powodu? Moze jest z niego, za przeproszeniem, dupa, nie przedsiębiorca, i z tego powodu JA mam mu wetowac ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej? Tylko dlatego, że sprytnie podsunął mi weksel, muszę - zgodnie z prawem sie okazuje - płacić za jego nieudolność...Nie możesz jakoś, Palestro, zrozumieć, że to cwaniak, który bardzo dobrze wie jak perfidnie można wykorzystać weksel, aby łatwo po prostu zarobić. Nie trzeba nic sprzedawać, szukać odbiorców towaru, organizować działów sprzedaży, promocji, reklam...wystarczy "wymodlić" kradzież w magazynie, za którego stan odpowiada magazynier, który podpisał weksel...Co więcej, na owym wekslu pojawiła sie kwota wartości skradzionego towaru wycenionego po cenach DETALICZNYCH, a więc ze wszystkimi firmowymi narzutami w tym prowizją dla firmy. Policja poddała w watpliwość TAKIE wyliczenie strat, bo przecież rzeczywista strata to tylko kwota wydana na ZAKUP towaru, a nie przewidywany ZYSK. Ten zysk mam pokryc ja, tytulem weksla...I tę wątpliwość podniosłem nie JA,ale właśnie policja...Czy jeszcze, Palestro, mało, aby mysleć o "nie do końca fair" intencjach tego remitenta-jak GO nazywacie, panowie?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Lux81 - Zarzuty do nakazu zapłaty z tytułu weksla

Post autor: Palestra » 14 lut 2011, 23:04

Lux81 pisze:To, ze pracodawca miał straty, jest pewne. Nie mniej pozostaje (cały czas!) kwestia:"...a co mnie to obchodzi!!!???". To nie moja wina, ze miał straty! Może ma straty też z innego - niz ta kradzież - powodu? Moze jest z niego, za przeproszeniem, dupa, nie przedsiębiorca, i z tego powodu JA mam mu wetowac ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej? Tylko dlatego, że sprytnie podsunął mi weksel, muszę - zgodnie z prawem sie okazuje - płacić za jego nieudolność...Nie możesz jakoś, Palestro, zrozumieć, że to cwaniak, który bardzo dobrze wie jak perfidnie można wykorzystać weksel, aby łatwo po prostu zarobić. Nie trzeba nic sprzedawać, szukać odbiorców towaru, organizować działów sprzedaży, promocji, reklam...wystarczy "wymodlić" kradzież w magazynie, za którego stan odpowiada magazynier, który podpisał weksel...Co więcej, na owym wekslu pojawiła sie kwota wartości skradzionego towaru wycenionego po cenach DETALICZNYCH, a więc ze wszystkimi firmowymi narzutami w tym prowizją dla firmy. Policja poddała w watpliwość TAKIE wyliczenie strat, bo przecież rzeczywista strata to tylko kwota wydana na ZAKUP towaru, a nie przewidywany ZYSK. Ten zysk mam pokryc ja, tytulem weksla...I tę wątpliwość podniosłem nie JA,ale właśnie policja...Czy jeszcze, Palestro, mało, aby mysleć o "nie do końca fair" intencjach tego remitenta-jak GO nazywacie, panowie?
"Tylko dlatego, że sprytnie podsunął mi weksel, muszę - zgodnie z prawem sie okazuje - płacić za jego nieudolność..." -przypominam że swoim pracownikom również kazałeś podpsiac weksel in blanco oi do dnia dzisiejszego je trzymasz choc firmy już nie prowadzisz i tu przychodzi mi do głowy Biblijny cytat
" I powiadam wam kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem ..."

"Policja poddała w watpliwość TAKIE wyliczenie strat, bo przecież rzeczywista strata to tylko kwota wydana na ZAKUP towaru" nie policji to oceniac moim zdaniem, zresztą pisałem już wcześniej strata czasu ( także służb mundurowych) na szukanie winnego i oskarżanie pracodawcy z kk.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości