różnica sumy wekslowej i roszczenia

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

różnica sumy wekslowej i roszczenia

Post autor: lheureux » 10 maja 2012, 11:56

Witam. Mam weksel na 150000 zł. Jednak dłużnik spłacił połowę. Czy mogę złożyć pozew o wydanie nakazu zapłaty na kwotę 75000 zł z weksla własnego wypełnionego na kwotę 150000 zł.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: różnica sumy wekslowej i roszczenia

Post autor: Lech » 10 maja 2012, 11:57

Śmiało, bez problemu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: różnica sumy wekslowej i roszczenia

Post autor: lheureux » 10 maja 2012, 12:24

Ok. A czy sąd nie będzie chciał dowodów na korektę tej sumy. Prawda jest taka, że dowodów wpłaty nie ma więc czy nie lepiej złożyć pozew na całą sumę wekslową i zwrócić resztę niż dawać wystawcy dodatkowe możliwości podnoszenia zarzutów. I kolejna rzecz, czy jest jakaś różnica w szybkości wydawania nakazów zapłaty pomiędzy sądem okręgowym i rejonowym?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: różnica sumy wekslowej i roszczenia

Post autor: Lech » 10 maja 2012, 12:39

Dowodów na zapłatę części? Nieee, nie będzie chciał.

To Twój "problem", że żądasz mniej, mogłeś wspaniałomyślnie darować, mogłeś otrzymać zapłatę, mogłeś odebrać w naturze ;)

Pozwanie na całą sumę jest ryzykowne, ponieważ pozwany może skutecznie złożyć zarzuty, co wygeneruje koszty i po Twojej stronie, i po jego stronie (do zwrotu przez Ciebie). No i tak w ogóle się nie robi, że pozywa o więcej niż się należy, a potem "oddaje".

Jeśli chodzi o szybkość, to... zależy to od obłożenia i ogólnej organizacji pracy w danych sądach. Nie widziałem statystyk, że w okręgu jest szybciej niż w rejonie, choć na chłopski rozum tak być powinno, bo w okręgu spraw jest (chyba?) mniej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości