pytanie - dodatkowe klauzule wekslowe

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ewka
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2012, 10:32

pytanie - dodatkowe klauzule wekslowe

Post autor: ewka » 21 kwie 2012, 11:09

Na uruchomienie realizacji zamówienia musialłam wpłacić zaliczkę 5000 zł.
Termin realizacji minął 2 tygodnie temu.
Chce podpisać aneks zmianiający termin ale jednoczeście chcę zabezpieczenia w postaci weksla na poczet wniesionej zaliczki.

Czy poniższe wpisy na wekslu i w umowie nie spowoduja braku waznoości weksla
1) wpis w dodatkowych klauzulach wekslowych : zaliczkę na poczet realizacji umowy z .. (moje imię i nazwisko) z dnia ..... otrzymałem
2) wpis w umowie, że na poczet zabezpieczenia wykonania zamówienia, zgodnie z projektem, do dnia ..... lub zwrotu zaliczki do dnia .... Wykonawca wystawił weksel . W przypadku realizacji zamówienia w terminach umownych weksel anuluje się.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pytanie - dodatkowe klauzule wekslowe

Post autor: Lech » 21 kwie 2012, 11:31

Na wekslu, to znaczy w jego treści objętej podpisem, sugeruję nie umieszczać żadnych odnośników do konkretnych umów pozawekslowych. Jeśli chcemy wskazać informację, że weksel jest wekslem kaucyjnym, a nie płatniczym, wystarczy takie właśnie słowo "zapłacę za ten kaucyjny weksel..." Wystawca może również użyć sformułowania "wartość w gotówce otrzymałem/am".

Orzecznictwo dopuszcza jednak powoływanie się w wekslu kaucyjnym (który może, ale nie musi być in blanco) poza treścią samego weksla, czyli w części nie objętej podpisem, na konkretną umowę wekslową, tak aby w razie sporu było wiadomo, jakie pozawekslowe ustalenia mają do niego zastosowanie, cytuję: (V CKN 136/2000): „Adnotacja zamieszczona na odwrocie weksla nie stanowi jego treści. Może natomiast stanowić dowód dla wykazania w oparciu o które – spośród kilku porozumień wekslowych – weksel in blanco powinien zostać wypełniony.”

Jeśli chodzi o zapis w umowie wekslowej, to może być, przy czym zamiast anulowania weksla użyłbym (i zastosowałbym) zwrot weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ewka
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2012, 10:32

Re: pytanie - dodatkowe klauzule wekslowe

Post autor: ewka » 21 kwie 2012, 21:12

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedz.
Bardzo mi pomogły Pana uwagi.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości