Cesja wierzytelności i dochodzenie praw

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Cesja wierzytelności i dochodzenie praw

Post autor: FPZ » 15 kwie 2012, 09:39

Witam serdecznie,
Mam następujący przypadek:
Podmiot A podpisywał umowy cywilnoprawne z konsumentami które były zabezpieczone deklaracją wekslową i dołączonym do niej wekslem in blanco.
Podmiot A wywiązał się z umów cywilnoprawnych, a że było ich bardzo dużo nie indosował weksli tylko zrobił cesję wierzytelności (praw) z umów na podmiot B.
Podmiot B kupił wierzytelności a teraz chciałby odzyskać należności. Wypełnił weksle, wysłał zawiadomienie o wypełnieniu z wezwaniem do wykupu weksla z jego kserokopią. (na wezwaniu była informacja o cesji, z jakiego tyt. jest zobowiązanie i wyszczególnione kwoty składające się na sumę wekslową)
Znając twierdzenie Pana Lecha "weksel poprawnie wypełniony jest sam w sobie zobowiązaniem" zadaję pytanie: dowiedziałem się że podobno przy cesji i wpisaniu w miejsce remitenta innego podmiotu niż podmiot A jest obowiązek złożenia w sądzie kopii cesji i umów zawartych pomiędzy konsumentem a podmiotem A.
1. Czy powyższe twierdzenie jest prawdziwe? Czy są jakieś przepisy które to regulują?
2. A może wystarczy złożenie samego wypełnionego weksla z jednozdaniowym uzasadnieniem?
3. Dołączyć wezwanie do wykupu wraz z pocztowym potw. nadania listem poleconym?

Mam tego naprawdę bardzo dużo, a do pisania uzasadnień, kserowania, drukowania załączników do pozwu musiałbym zatrudnić kilka osób.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja wierzytelności i dochodzenie praw

Post autor: Lech » 15 kwie 2012, 10:02

Musisz się zdecydować, czy dochodzisz należności na podstawie prawa cywilnego (wówczas potrzebujesz wszystkich dokumentów), czy na podstawie weksla (wówczas jako dowód wskazujesz weksel i nie masz obowiązku informowania, z jakiej przyczyny został wystawiony).

Generalnie sytuację, kiedy bank zbywa niewypełnione weksle in blanco nie uważam za w pełni poprawną. Bank powinien weksel wypełnić i indosować. Jeden z forumowiczów ma teraz zarzuty do weksla polegające na tym, że jako nowy nabywca nie miał prawa uzupełnienia weksla, ponieważ - zgodnie z umową wekslową - wypełnienia mógł dokonać tylko remitent, czyli bank. Osobiście uznaję taką argumentację za poprawną, aczkolwiek nie wiem, jak wypowie się w tej sprawie sąd ;)

Jeśli zatem pytasz się "jak to powinno wyglądać", to moja odpowiedź jest taka:
- jeśli kupiłeś od banku wierzytelności zabezpieczone wekslami w celu dochodzenia roszczeń na podstawie weksla, to powinieneś poprosić bank o wypełnienie weksli zgodnie z umową i indosowanie ich na siebie.
3. Dołączyć wezwanie do wykupu wraz z pocztowym potw. nadania listem poleconym?
Nigdy nie wadzi :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości