Jak poprawnie wpisac remitenta?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Jak poprawnie wpisac remitenta?

Post autor: FPZ » 02 kwie 2012, 19:30

Witam
Chcę pozywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powodem będzie:
JAN KOWALSKI prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą FHU xxx JAN KOWALSKI
UL. xxx 00-000 xxx

jest wzór weksla:
Weksel
Warszawa, dnia 02 kwietnia 2012r. na 10.000,-zł
Dnia 3 maja 2012 roku zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie Jan Kowalski sumę dziesięć tysięcy złotych.
Do rozliczenia jako: FHU xxx JAN KOWALSKI UL. xxx 00-000 xxx
Płatny w Warszawie

Pytanie:
1.Jest w ogóle sens umieszczania "do rozliczenia" chcąc pozywać w ramach prowadz. działalnosci? Czy dla sądu ma to znaczenie?
2. Czy można wpisać tylko osobę fizyczną bez klauzuli "do rozliczenia" a pozywać w ramach działalności gospodarczej?
3. Czy remitentem może być: Jan Kowalski FHU XXX ?
4. A może są jeszcze inne możliwości żeby sąd nie odrzucił pozwu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak poprawnie wpisac remitenta?

Post autor: Lech » 02 kwie 2012, 20:24

FPZ pisze:Witam
Chcę pozywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powodem będzie:
JAN KOWALSKI prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą FHU xxx JAN KOWALSKI
UL. xxx 00-000 xxx
Powodem będzie po prostu Jan Kowalski :P
Dnia 3 maja 2012 roku zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie Jan Kowalski sumę dziesięć tysięcy złotych.
To oczywiście nie błąd, ale ja jestem zwolennikiem odmieniania form remitenta, jeśli jest osobą fizyczną, czyli "na zlecenie Jana Kowalskiego"
Do rozliczenia jako: FHU xxx JAN KOWALSKI UL. xxx 00-000 xxx
Płatny w Warszawie

Pytanie:
1.Jest w ogóle sens umieszczania "do rozliczenia" chcąc pozywać w ramach prowadz. działalnosci? Czy dla sądu ma to znaczenie?
To chyba pomysł pana Bednarczyka. Bez znaczenia z punktu widzenia prawa wekslowego, niekonieczne z punktu widzenia prawa podatkowego, jeśli jednak ktoś chce wskazać na wekslu, że był on wystawiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. w celu późniejszego dochodzenia należności właśnie w sądzie gospodarczym), to może tak właśnie to zrobić.
2. Czy można wpisać tylko osobę fizyczną bez klauzuli "do rozliczenia" a pozywać w ramach działalności gospodarczej?
Można, jeśli się wykaże, że spór dotyczy przedsiębiorców.
3. Czy remitentem może być: Jan Kowalski FHU XXX ?
Można tak wskazać remitenta, ważne, aby było poprawnie podane jego pełne nazwisko (i w praktyce: również imię).
4. A może są jeszcze inne możliwości żeby sąd nie odrzucił pozwu?
A z czego wynika obawa o odrzucenie pozwu?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: Jak poprawnie wpisac remitenta?

Post autor: FPZ » 03 kwie 2012, 08:40

Spór nie będzie dotyczył przedsiębiorców.
Weksle zupełne będzie wystawiać konsument (osoba fiz. bez działalności gospod.)i wręczać firmie FHU XXX Jan Kowalski.

A z czego wynika obawa o odrzucenie pozwu?
Chcę pozywać w ramach prowadzonej działalności i poprawnie wpisać remitenta aby sąd nie odrzucił pozwu z powodu wskazania na wekslu jako remitenta osoby fizycznej (mnie) a jako powoda na pozwie, firmy.

Wolę pytać niż popełnić błąd, wiem ze moje pytania są być może trochę dziecinne.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak poprawnie wpisac remitenta?

Post autor: Lech » 03 kwie 2012, 08:47

FPZ pisze: Chcę pozywać w ramach prowadzonej działalności i poprawnie wpisać remitenta aby sąd nie odrzucił pozwu z powodu wskazania na wekslu jako remitenta osoby fizycznej (mnie) a jako powoda na pozwie, firmy.
Pamiętaj, że w przypadku działalności gospodarczej "firma to ty". Zatem w pozwie też podajesz swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania), a nie "nazwy fantazyjne", jak kiedyś nazywało się dodatki do imienia i nazwiska w "nazwie firmy".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości