zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
GrzegorzO
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:13

zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: GrzegorzO » 31 mar 2012, 13:39

Witam,
Mam taką sytuację... Pożyczyłem jakiś czas temu pieniądze koledze i dziewczynie, z którą w momencie pożyczania pieniędzy był. Wtedy kolega podpisał mi weksel na pełną sumę (zobowiązanie JEGO i JEJ). Część pieniędzy została mi zwrócona - częściowo oddali zarówno ONA jak i ON. Obecnie mija czas ważności weksla i zgodziłem się przedłużyć okres oddania pieniędzy ale pod warunkiem podpisania nowego weksla. Kolega się zgodził na oddanie całej niespłaconej kwoty ale stawia warunek, że ma być na wekslu informacja, że spłaca również JEJ zobowiązanie.

Czy można coś takiego zawrzeć na wekslu? Czy taki weksel będzie ważny?
Oto wzór:
Miejscowość, data.

Wystawca: ON (kolega)
adres
pesel

WEKSEL

Dnia ........... zapłacę bez protestu za ten weksel własny
na rzecz: <moje dane>
kwoty: XXX zł w imieniu własnym oraz YYY zł w imieniu <JEJ imię i nazwisko>,
w sumie XXX+YYY zł, słownie: ....,
miejsce płatności: ....

.................
podpis wystawcy

Jeśli trzeba coś poprawić to proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc,
Grzegorz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: Lech » 31 mar 2012, 16:36

Poproszę o "podkręcenie jasności":

Obecnie masz weksel, w którym jest dwóch wystawców, ON i ONA. Weksel ten częściowo został zapłacony przez NICH. Następnie ON chce się zobowiązać do zapłaty pozostałej części w przyszłości? Czy ONA też się chce zobowiązać?

Niestety z przedstawionego opisu nie wynika jak sytuacja wygląda(ła), a jak ma wyglądać. Proszę o rozjaśnienie :)
kwoty: XXX zł w imieniu własnym oraz YYY zł w imieniu <JEJ imię i nazwisko>,
w sumie XXX+YYY zł, słownie: ....,
Tylko 1 kwota na weksel, trzeba to jakoś inaczej rozwiązać. Ale jak, to podpowiem jak będę wiedział coś więcej o tej sprawie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GrzegorzO
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:13

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: GrzegorzO » 01 kwie 2012, 19:13

Już wyjaśniam...
Kolega podpisał weksel sam - mam tylko jeden weksel, na którym jest łączna kwota zobowiązania JEGO i JEJ.
Teraz już nie są razem i chce aby na nowym wekslu była informacja, że ON spłaca również JEJ część.
Mi to nie jest do niczego potrzebne - i tak wymagam od NIEGO spłaty pozostałej części JEGO i JEJ, bo do tego się zobowiązał (m.in. na "starym" wekslu). ON z kolei chce, zawrzeć na nowym wekslu informację, że spłaca również JEJ pozostałą część.

Pytanie: czy coś takiego jest dopuszczalne i nie spowoduje problemów w ew. dochodzeniu moich praw?

Mam nadzieję, że teraz jasno się wyraziłem...

Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: Lech » 01 kwie 2012, 19:42

A oprócz weksla masz umowę pożyczki podpisaną także przez tę dziewczynę?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GrzegorzO
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:13

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: GrzegorzO » 01 kwie 2012, 20:42

Nie, nie mam niczego takiego.
Formalnie to tylko ON zaciągnął u mnie pożyczkę - podpisał weksel.

To może od początku jak to było...
Pieniądze pożyczyli ONA i ON a na całość podpisał weksel ON, akceptując również JEJ pożyczkę. Spłacili część długu - ONA i ON oddawali osobno ale oczywiście liczyłem to od całości. Gdy się rozeszli to przestali spłacać. Zacząłem domagać się reszty spłaty i wtedy ONA powiedziała, że to ON podpisał weksel i to od NIEGO mam się domagać spłaty pozostałej części. Zaproponowałem JEMU podpisanie nowego weksla na niespłaconą część. ON się godzi na to (zresztą nie ma wyjścia, bo inaczej będę się tego domagał przed sądem z racji posiadanego weksla), ale ON chce zawrzeć informację, że część tej kwoty to JEJ pożyczka.

Ja się na coś takiego zgodzę tylko pod warunkiem, że nie będę miał z tego tytułu żadnych problemów.

...Coraz bardziej zaczynam się zastanawiać czy ma w ogóle sens dodawanie takiej informacji. Wydaje mi się, że skoro pojawiają się w tym momencie wątpliwości, to takie same wątpliwości może mieć sąd, jeśli przyjdzie do egzekwowania należności z weksla.

Pytanie jak to najlepiej załatwić? Czy zapisywać takie dodatkowe informacje na wekslu czy zrobić to w inny sposób, np. na innym dokumencie typu jakieś oświadczenie lub coś podobnego?

Chcę by to było załatwione prosto i w sposób nie budzący wątpliwości.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: Lech » 01 kwie 2012, 21:00

Skoro już zaczynamy od początku, to z weksla wynika, że pożyczkę wziął wyłącznie ON. Żadne zaklęcia na wekslu nie spowodują, aby ONA w jakikolwiek sposób wbrew sobie stała się pożyczkobiorczynią, jeśli sama weksla nie podpisze.

Sam weksel, w którym wystawca pisze, że "zapłaci w imieniu czyimś" nie za bardzo mi się podoba. Właściwie uważam, że będzie niepoprawny. Wystawca w wekslu własnym ma sam się zobowiązać do spłaty, jeśli dłużników ma być kilku, każdy z nich musi się podpisać.

Bo co to znaczy, że "zapłacę za ten weksel w imieniu X"? To w końcu ja mam zapłacić, czy X? I czemu w ogóle miałbym płacić, skoro wedle treści weksla X nie jest zobowiązany do zapłaty. Totalny bałagan.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz, aby ON wystawił raz jeszcze weksel, to powinien wystawić weksel samodzielnie, na pozostałą do zapłaty część. Wekslem tym może spłacić poprzedni weksel/poprzednią pożyczkę, na okoliczność czego możesz mu wystawić pokwitowanie, w którym napiszesz, że w chwili obecnej przyjmujesz tym wekslem zapłatę za zobowiązanie JEGO i JEJ. Nie umieszczaj jednak w żaden sposób takich informacji na wekslu.

Takie pokwitowanie oczywiście nic MU nie da, bo w żaden sposób zapewne nie znajdzie podstawy do domagania się pieniędzy od NIEJ, ale - jak to się mówi - nasz klient, nasz pannnn :)

W takiej sytuacji twierdzenia dłużniczki, jakoby
ONA powiedziała, że to ON podpisał weksel i to od NIEGO mam się domagać spłaty pozostałej części
są w 100% słuszne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GrzegorzO
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:13

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: GrzegorzO » 01 kwie 2012, 21:06

Dziękuję bardzo.
Mam już pełną jasność :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zapłacę za ten weksel "w imieniu"

Post autor: Lech » 01 kwie 2012, 21:09

A wracając jeszcze na chwilę do tego nieszczęsnego sformułowania:
kwoty: XXX zł w imieniu własnym oraz YYY zł w imieniu <JEJ imię i nazwisko>,
w sumie XXX+YYY zł, słownie: ....,
i gdyby wykreślić z niego "w imieniu", pozostawiając zatem:
kwoty: XXX zł oraz YYY zł,
w sumie XXX+YYY zł, słownie: ....,
to weksel byłby ważny na kwotę napisaną słownie.

Zasada jest bowiem taka, że weksel wystawiony na różne kwoty literami i cyframi, ważny jest na kwotę literami.

Gdyby kwoty słownie nie było, weksel byłby ważny na najmniejszą sumę wymienioną cyframi. Wówczas weksel na sumę "1zł + 100zł czyli w sumie 101zł" byłby wekslem na 1zł.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości