jak spółka cywilna może zrobić indos?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: FPZ » 18 mar 2012, 15:05

Witam,
Do niedawna byłem w spółce cywilnej. Zajmowaliśmy się również pożyczaniem konsumentom pieniędzy pod umowę pożyczki której zabezpieczeniem był weksel in blanco i deklaracja wekslowa.
W ramach odejścia ze spółki zabrałem ze sobą cześć umów i zastanawia mnie co z nimi mogę zrobić. Nie podpisaliśmy cesji wierzytelności pomiędzy wspólnikami spółki, a moją jednoosobową działalnością.
Mam umowy gdzie pożyczkodawcami są wspólnicy spółki cywilnej (reprezentowanych zawsze przez jednego pracownika) oraz deklarację i weksel in blanco.

Myślę o wypełnieniu weksla a następnie indosie z datą wsteczną kiedy byłem w spółce i miałem do tego prawo - tylko: czy do indosu na odwrocie potrzeba wypisanych wszystkich remitentów? a jeżeli podpisze się jeden to przysługuje mu 50% należności weksla?

Proszę Pana Lecha o odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: Lech » 18 mar 2012, 15:43

O spółce cywilnej, zwłaszcza w zakresie weksli, dobrze jest myśleć tak jak o umowie kilku przedsiębiorców. Zwłaszcza mając na uwadze fakt, że spółka cywilna nie ma zdolności wekslowej, to znaczy ani nie może wystawić weksla, ani nie może być remitentem, zatem zarówno przy wystawianiu weksla przez spółkę, jak i przy spółce jako remitencie, nie mówimy o spółce jako takiej, tylko o wymienionych z imienia i nazwiska wystawcach bądź remitentach.

Podstawowe pytanie potrzebne do dalszych rozważań: na kogo wystawiony jest weksel? Kto jest remitentem? (proszę o cytat z weksla). Jeśli remitenta nie ma wpisanego, to kto, zgodnie z deklaracją wekslową może być wpisany jako remitent?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: FPZ » 18 mar 2012, 18:42

Link do deklaracji:
http://s16.postimage.org/lcfy92uit/Obraz.jpg
Weksel to zwykły goły in blanco (sam podpis i pesel)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: Lech » 18 mar 2012, 19:04

Zatem weksel został wręczony spółce cywilnej, która remitentem weksla być nie może. Trochę niezręczny przypadek.

Jeśli jednak uzna się, że prawo do wypełnienia weksla przysługuje wspólnikom spółki, to sugeruję wpisać remitentów alternatywnie (zapłacę za ten weksel na rzecz Adama Kowalskiego albo Janusza Kwiatkowskiego sumę...), wówczas każdy z remitentów będzie mógł dochodzić należności samodzielnie. Formalnie każdy z nich będzie miał prawo do wykonywania prawa z weksla, ale w praktyce będzie to tylko ten wspólnik, który weksel posiada.

Tym samym jeśli wspólnicy rozstali się w zgodzie, wystarczy, że każdy weźmie przypadające mu weksle i z nich będzie dochodził należności bez konieczności dokonywania indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: FPZ » 18 mar 2012, 19:53

Dobrze. Jednak czy po zastosowaniu takiego rozwiązania "lub" i złożeniu pozwu gdzie wskazany będzie 1 powód (ja) sąd wyda nakaz i przyzna mojej osobie 100% należności z weksla? czy trzeba przed sądem dodatkowo jakoś argumentować niechęć do należności pozostałych remitentów oraz niemożliwość złożenia pozwu gdyż ja posiadam weksel?
Co w przypadku kiedy sąd przyzna mi nakaz zapłaty na moją rzecz, a byli wspólnicy (było nas 3) się o tym dowiedzą. Mogą żądać 2/3 kwoty z weksla? jeśli tak to w jaki sposób, z powództwa? Niestety jak to bywa w spółkach nie rozstaliśmy się w sielankowej atmosferze.
Przypomnę że to ja posiadam deklarację wekslową (oni nie mają nawet kopii).
---
Pytanie odnośnie "in blanco". Mam również weksel z: podpisem, peselem wystawcy, ogonkiem "ę" przy wydrukowanym komputerowo "zapłacę" oraz klauzulą "bez protestu"
Pytanie: Chciałbym złożyć pozew z samego weksla bez ujawniania deklaracji i umowy pożyczki. Czy sąd widząc ową klauzulę pisaną pismem wystawcy a resztę dopisaną pismem remitenta może domniemywać że to jest weksel in blanco i kwota jest abstrakcyjna? oraz żądać potwierdzenia zadania owej kwoty?
Jako że Pan ma doświadczenie z sądami w tej kwestii chciałbym wiedzieć jak na to zapatrują się sądy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: Lech » 18 mar 2012, 20:01

FPZ pisze:Dobrze. Jednak czy po zastosowaniu takiego rozwiązania "lub" i złożeniu pozwu gdzie wskazany będzie 1 powód (ja) sąd wyda nakaz i przyzna mojej osobie 100% należności z weksla? czy trzeba przed sądem dodatkowo jakoś argumentować niechęć do należności pozostałych remitentów oraz niemożliwość złożenia pozwu gdyż ja posiadam weksel?
Tak, sugeruję dla pewności zawrzeć w pozwie krótkie uzasadnienie, aby "rozwiać wątpliwości" sędziego, który "nie musi" się na tym znać. Polecam komentarz Szpunara lub Czarneckiej i Bagińskiego.
Co w przypadku kiedy sąd przyzna mi nakaz zapłaty na moją rzecz, a byli wspólnicy (było nas 3) się o tym dowiedzą. Mogą żądać 2/3 kwoty z weksla? jeśli tak to w jaki sposób, z powództwa? Niestety jak to bywa w spółkach nie rozstaliśmy się w sielankowej atmosferze.
Przypomnę że to ja posiadam deklarację wekslową (oni nie mają nawet kopii).
To już są wasze "prywatne" rozliczenia, niezwiązane z wekslem jako takim.
Pytanie odnośnie "in blanco". Mam również weksel z: podpisem, peselem wystawcy, ogonkiem "ę" przy wydrukowanym komputerowo "zapłacę" oraz klauzulą "bez protestu"
Pytanie: Chciałbym złożyć pozew z samego weksla bez ujawniania deklaracji i umowy pożyczki. Czy sąd widząc ową klauzulę pisaną pismem wystawcy a resztę dopisaną pismem remitenta może domniemywać że to jest weksel in blanco i kwota jest abstrakcyjna? oraz żądać potwierdzenia zadania owej kwoty?
Jako że Pan ma doświadczenie z sądami w tej kwestii chciałbym wiedzieć jak na to zapatrują się sądy.
Moje doświadczenie jest takie, że zawsze dochodziłem roszczenia z weksla wypełnionego i bez deklaracji (bo i deklaracji nigdy nie biorę, jako że nie operuję wekslami in blanco) i nigdy sąd nie pytał się mnie "a skąd to"?

A czyim pismem jest co uzupełnione, to sąd nie wie (nie musi wiedzieć).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: Lech » 18 mar 2012, 20:10

Poprawiłem "lub" na "albo", bo zdaje się jest to bardziej poprawne określenie alternatywy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: FPZ » 19 mar 2012, 00:20

Bardzo dziękuję za pomoc.
Szkoda że ta forma zabezpieczenia idzie do lamusa. Polacy nie wiedzą co to jest i do czego służy oraz jak można wykorzystać weksel.

Mam jeszcze pytanie w związku z indosem.
Jak już wypełnię weksel wg Pana zaleceń to kto może albo kto musi się podpisać jako indosant, wszyscy remitenci a może tylko jeden który ma weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak spółka cywilna może zrobić indos?

Post autor: Lech » 19 mar 2012, 00:45

Jeśli dwóch remitentów będzie podanych alternatywnie, każdy z nich samodzielnie może wykonywać prawa z weksla i samodzielnie dokonać indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości