Weksel in Blanco proszę o radę

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Rafal
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2012, 12:39

Weksel in Blanco proszę o radę

Post autor: Rafal » 14 mar 2012, 12:59

Witam

Proszę o radę, ponieważ chce nawiązać współpracę handlową z korporacją, która jest właścicielem znanych na świecie i renomowanych marek.
Wymagają oni jednak do współpracy podpisania weksla in balco, poniżej zamieszczam wzory dokumentów które otrzymałem

Obrazek
Obrazek


Chciałem zapytać czy podpisani takie weksla oraz deklaracji jest bezpieczne ? Ponieważ nie za bardzo nam się na prawie wekslowym.
Negocjacje co do klauzul oraz treści raczej nie wchodzą w grę.

Na wekslu pisze jednak że jest to "Załącznik numer 5" do umowy gospodarczej,

Czy oznacza to że weksel musi zostać wypełniony na kwotę wysokości zobowiązania łączącej nas umowy ? (w tym wypadku faktur za towar)
Czy jest duże ryzyko ze weksel zostanie wypełniony nie zgodnie z umową ?

Proszę o opinie fachowców i Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in Blanco proszę o radę

Post autor: Lech » 14 mar 2012, 13:06

Patrz przede wszystkim na weksel. Brzmi on tak:

weksel własny

.... ... ... ... ... ...... .. . . . . .

. . . . . . . . . . . . .. zapłacę za ten weksel na zlecenie

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . .. . . .. . . . . . . . . . . .

sumę . . . . . . .. . . . . . .


. . . . . . . .. . . . . . . . .


. .. . . . . . . . . . . . .. . . .


(przepraszam za nierównomierne kropkowanie ;)

OK.

Teraz wyobraź sobie, że firma chce Cię zrobić w bambuko, albo weksel ukradłem JA i go wypełniłem:

Weksel własny
Warszawa,14 marca 2012r.
Dnia 14 marca 2013r. zapłacę za ten weksel na zlecenie
Lecha Malinowskiego
sumę jeden milion pięćset tysięcy franków szwajcarskich.
Płatny w Warszawie


Jak widać, swoją umowę wekslową będziesz mógł schować "gdzieś", ponieważ jaką ona może mieć wartość, skoro nie jest zawarta ze mną? "Ta pani przyszła w tym płaszczu i w nim wychodzi" - parafrazując znany polski film "Pan Rafał wystawił MI weksel właśnie taki, a że wystawiał też inne weksle, z umowami wekslowymi, to co to mnie obchodzi"?


Wariant drugi:
weksel na zlecenie.

Firma wypełni weksel na siebie, dokona indosu i... nie będziesz mógł się wobec nowego posiadacza bronić posiadaną umową wekslową, ponieważ:

Art. 17
Osoby, przeciw którym dochodzi się praw z weksla, nie mogą wobec posiadacza zasłaniać się zarzutami, opartymi na swych stosunkach osobistych z wystawcą lub z posiadaczami poprzednimi, chyba że posiadacz, nabywając weksel, działał świadomie na szkodę dłużnika.

Masz zarzut niezgodnego z umową wypełnienia weksla? Nowego nabywcy na drodze indosu to nie interesuje, on jest chroniony przed takimi zarzutami. Masz mu zapłacić, a odszkodowania dochodzić od remitenta.

Więcej na ten temat pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/bezpieczny-weksel-in-blanco
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Rafal
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2012, 12:39

Re: Weksel in Blanco proszę o radę

Post autor: Rafal » 14 mar 2012, 13:34

jeśli wynegocjuję zamieszczenie na wekslu klauzuli "nie na zlecenie" , oraz informacji o tym że została do niego sporządzona umowa wekslowa, to rozumiem że będzie on dla mnie znacznie korzystniejszy ?
Data wystawienia raczej nie wchodzi w grę ponieważ umowa gospodarcza którą zawieram z tą firmą jest na czas nieokreślony, a z tego co mi wiadomo weksel przedawnia się po trzech latach .... chyba że się mylę ?

Pozdrawiam i Dziękuję serdecznie za Pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in Blanco proszę o radę

Post autor: Lech » 14 mar 2012, 13:51

Rafal pisze:jeśli wynegocjuję zamieszczenie na wekslu klauzuli "nie na zlecenie" , oraz informacji o tym że została do niego sporządzona umowa wekslowa, to rozumiem że będzie on dla mnie znacznie korzystniejszy ?
+ wpisanie remitenta.
Data wystawienia raczej nie wchodzi w grę ponieważ umowa gospodarcza którą zawieram z tą firmą jest na czas nieokreślony, a z tego co mi wiadomo weksel przedawnia się po trzech latach .... chyba że się mylę ?
Mylisz się, weksel przedawnia się w 3 lata od terminu płatności. A data wystawienia jest konieczna, aby np. określić, czy w momencie wystawiania byłeś w stanie zaciągnąć zobowiązanie wekslowe. Jeśli jesteś osobą fizyczną, to niewielka różnica, ale jeśli będziesz się podpisywał za spółkę, to przy wpisaniu niepoprawnej daty wystawienia (późniejszej) może się okazać, że nie będziesz już w niej uprawniony do reprezentacji, a wówczas z weksla będziesz odpowiadał prywatnie.

Tak czy siak, wpisywanie daty wystawienia innej niż data podpisania i wręczenia nie ma żadnego prawnego uzasadnienia, a właściwie jest wbrew intencjom ustawy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości