obrona nakazu zaplaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Adam42
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2011, 01:34

obrona nakazu zaplaty

Post autor: Adam42 » 01 mar 2012, 01:56

jak skutecznie obronic wekslowy nakaz zaplaty?
kupilem wierzytelnośc od banku na podstawie 509 kc i nastepne.wierzytelnośc była zabezpieczona golym wekslem in blanco.weksle zabezpieczał kredyt zaciagniety w 2007 roku.do weksla była sporzadzona deklaracja wekslowa.w deklaracji czytam ze"bank ma prawo wypełnic weksle..itd.weksl wypelnilem 1 pazdziernika 2011 z terminem płatnosci 20 pazdziernika.dołaczylem wszystkie dokunenty kredytowe.otrzymalem wekslowy nakaz zaplaty.dłuznik napisal zarzuty a w nich 2 na które chciałbym zasiegnąc opini na temat obrony tego nakazu.pierwszy zarzut ze weksel powinien byc wystawiony w dniu zawarcia umowy kredytowej.drugi zarzut dotyczyl ze nie mam prawa wypełnic tego weksla ze wzgledu ze zapis w deklaracji do weksla brzmial" bank ma prawo...."no chodzi tutaj ze dluznik podnosi zarzut ze tylko bank mial prawo wypełnic weksel.chetnie poznam opinie na ten temat
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: obrona nakazu zaplaty

Post autor: Lech » 01 mar 2012, 07:00

Zarzut z datą wystawienia raczej chybiony, faktycznie data wystawienia powinna być określona jako data podpisania (i mógł to zrobić sam wystawca), ale wpisanie innej daty nie wpływa raczej na istnienie, czy wysokość samego zobowiązania.

Zarzut z wypełnieniem weksla in blanco przez nieuprawnioną osobę "ma ręce i nogi". Już o nim czytałem i jestem jego zwolennikiem.

Po pierwsze - fakt, aby ktokolwiek dopuszczał do sprzedaży weksla nie wypełnionego uważam za karygodny.

Po drugie: skoro upoważniam bank do wypełnienia weksla (bo mam do banku zaufanie), to mogę nie chcieć, aby weksel był zbywany in blanco i wręczany osobom, z którymi nie mam żadnych umownych relacji.

Kontrargumentem jest opinia, że zbywca wierzytelności zabezpieczonej wekslem zbywa też prawo do uzupełnienia weksla, pogląd taki budzi jednak mój sprzeciw.

W mojej opinii prawidłowym sposobem sprzedaży wierzytelności zabezpieczonej wekslem in blanco jest wypełnienie weksla przez remitenta, a następnie zbycie go na drodze cesji lub indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Adam42
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2011, 01:34

Re: obrona nakazu zaplaty

Post autor: Adam42 » 01 mar 2012, 12:36

zgadzam sie w pelni z Panem.nie planowałem,że bede dochodził wierzytelności z weksla.poradzili mi to prawnicy,wtedy bardziej im ufałem.nawet byłem zdziwiony ze dostałem weksel.w orzecznictwie na ten temat sa sprzeczne wyroki."Przeciwnie o braku takiego zastrzeżenia świadczy wyraźnie i jednoznacznie to, że dłużnicy wekslowi podpisali weksel, na którym nie było wpisanej osoby remitenta. Logiczne jest, że brak uzupełnienia weksla w tej części przy jego wystawieniu wynikał z założenia, że dopuszczalne będzie przekazanie praw do weksla na inny podmiot. Za istnieniem dorozumianego zastrzeżenia umownego, co do niedopuszczalności przeniesienia praw do weksla nie przemawia też wskazanie w deklaracji wekslowej, jako uprawnionego do uzupełnienia weksla Banku. Dokument ten nie posługuje się określeniem praw tego podmiotu, jako wyłącznych. Należy także zauważyć, że weksel zabezpieczał wykonanie konkretnej umowy kredytowej. Oczywiste jest w tej sytuacji i zgodne z praktyką obrotu, że jako uprawnionego do wypełnienia weksla w deklaracji wskazano Bank, jako posiadacza weksla. Wynika to właśnie z gwarancyjnego charakteru weksla. Strony nie zakładały przecież, jak należy przyjąć, że umowa kredytowa nie zostanie przez pozwanych wykonana. Nie było, zatem potrzeby, aby szczegółowo regulować w porozumieniu wekslowym sprawy związane z przelewem praw z weksla. Zgodnie z umową przelewu weksel w dalszym ciągu zabezpieczał ściśle określoną wierzytelność.(Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 2 lutego 2006 r. II CK 392/05).
Ale w wyroku II CK 499/03 którego do konca nie rozumiem, teza 1. Weksel in blanco może być przedmiotem obrotu jeszcze przed wypełnieniem, nabycie takiego weksla wywołuje skutki "zwykłej cesji", a uzupełnienie weksla jest prawidłowe, jeżeli dokona go uprawniony i gdy treść weksla po uzupełnieniu odpowiada porozumieniu wekslowemu." ale w uzasadnieniu jest jakby sprzecznośc w tym co zawiera teza.studiując orzeczenia,komentarze,i patrzac prze analogie do prawa cywilnego uwazam ze ta sprawe jednoznacznie powinno sie rozstrzygnac w Polsce.tak jak jest w sasiednich krajach
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: obrona nakazu zaplaty

Post autor: Lech » 01 mar 2012, 21:47

Pierwsze orzeczenie mówi, że bank może sprzedać weksel in blanco, a nowy nabywca może uzupełnić blankiet, nawet jeśli deklaracja wekslowa daje takie prawo (tylko) bankowi
Logiczne jest, że brak uzupełnienia weksla w tej części przy jego wystawieniu wynikał z założenia, że dopuszczalne będzie przekazanie praw do weksla na inny podmiot. Za istnieniem dorozumianego zastrzeżenia umownego, co do niedopuszczalności przeniesienia praw do weksla nie przemawia też wskazanie w deklaracji wekslowej, jako uprawnionego do uzupełnienia weksla Banku.
Drugie orzeczenie mówi, że nabycie przez Ciebie nie wypełnionego weksla i uzupełnienie go, nie chroni Cię przed zarzutami wystawcy jakie ma on wobec Banku.

Przy czym należałoby się wczytać w całość wyroku, czy tamta sytuacja była z wekslem in blanco, ale już z wpisanym remitentem (bankiem), który to weksel następnie indosuje (a właściwie dokonuje przelewu) na rzecz nabywcy, który weksel uzupełnia o kwotę,

czy nie, to znaczy czy nabywca weksla wpisał się później jako remitent, ponieważ bank w tym zakresie weksla nie uzupełnił.
nabycie takiego weksla wywołuje skutki "zwykłej cesji"
A więc nie ma charakteru indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 67 gości