Weksel in blanco 100 raz

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Swar
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2012, 22:48

Weksel in blanco 100 raz

Post autor: Swar » 08 sty 2012, 23:33

Bardzo dawno temu brałem kredyt , były różne poręczenia minn. weksel.
Dalej było nie ciekawie ale nie chcę to ględzić.
Skończyło się na tym że sprawa trafiła do sądu.
Wierzyciel rząda 30.000zł. Weksel wypełnił po 8 latach od zakończenia umowy z bankiem, bank oczywiście wypowiedział umowę.
Pytanie jest czy wierzyciel może wypełnić weksel in blanco po 1 , 10 czy 50 latach. I jak jest z dochodzeniem roszczeń z takiego weksla.
Pytanie drugie , żakładając że sprawę wygram to czy odzyskam opłatę od zarzutów od nakazu zapłaty poniesionych w sądzie .Ponad 1000zł.
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco 100 raz

Post autor: Lech » 08 sty 2012, 23:35

Wierzyciel zawsze może (w sensie: jest to wykonalne) uzupełnić weksel.

Twoim zadaniem obecnie jest wykazanie, że do uzupełnienia weksla doszło niezgodnie z zawartym porozumieniem - np. że kredyt spłaciłeś, przedawnił się itp. itd.

Jak wygrasz sprawę, opłaty od zarzutów będziesz mógł dochodzić od powoda.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Swar
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2012, 22:48

Re: Weksel in blanco 100 raz

Post autor: Swar » 08 sty 2012, 23:49

Dzięki za odpowiedź.
Wiem że to są sprawy trudne i do wygrania, nie ma rozeznania na jakim szczeblu będzie to rozpatrzone po mojej myśli o ile będzie. Rejonowy, okręgowy czy apelacyjny.
Z orzecznictwa s. apelacyjnych o SN nie wspomnę wynika że nie można dochodzić zapłaty z weksla gwarancyjnego jeśli wierzytelność ze stosunku podstawowego uległa przedawnieniu. Pytanie co na to sądy rejonowe ?
Nie to abym zaciągnął kredy i nie miał zamiaru go spłacić, ale tym razem sku...om nie daruję za pazerność.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco 100 raz

Post autor: Lech » 09 sty 2012, 00:01

Swar pisze:Pytanie co na to sądy rejonowe ?
Również powinny podtrzymywać tę słuszną linię ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Swar
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2012, 22:48

Re: Weksel in blanco 100 raz

Post autor: Swar » 26 cze 2012, 11:09

No i podtrzymał tą linie :)

Dostałem zwrot kosztów sądowych i to co wpłaciłem adwokatowi.
Spryt firmy windykacyjnej mnie zaskoczył, gdybym nie pojawił się na sprawie ze stawiennictwem "nieobowiązkowym" :)
to sprawa by się dalej ciągneła, a tak jest już "pozamiatane".

Podsumowując weksel nie jest abstrakcyjny w każdym przypadku, jak to się próbuje kreować na lewo i prawo.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco 100 raz

Post autor: Lech » 26 cze 2012, 11:19

Weksel jest abstrakcyjny w swoim pierwotnym, prawidłowym użyciu. Idę do sklepu, kupuję, wystawiam weksel zupełny, płacę nim, i już pozamiatane.

W Twoim przypadku nie chodzi tyle o nie-abstrakcyjność weksla, co o możliwość zarzucenia wypełnienia weksla in blanco niezgodnie z zawartym porozumieniem - i słusznie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości