Kradzież weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jk55
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2023, 19:21

Kradzież weksla

Post autor: jk55 » 21 mar 2023, 19:28

Witam,
otrzymałem pismo od osoby, która kiedyś prowadziła sklep AGD, że w latach 90 tych została zaciągnięta pożyczka na zakup radia zabezpieczona wekslem zawierającym: datę wystawienia, podpis i poręczenie na odwrocie. Zobowiązanie zostało przedawnione (taka informajca) choc myśle że zostało spłacone. Weksel został skradziony dlatego w ystuacji posłużenia sie przez niego przez osobę trzecią proszę o kontakt ze mną lub z komendą Policji bo będzie to próba wyłudzenia. Stąd moje pytania:
1) co zrobić?
2) zażadać od tej osoby (która była ostatnim posiadaczem weksla) aby wniosła do SR o umorzenie weksla na podstawie art. 96 prawa wekslowego?
3) zgłosić na Policję?
4) nie robić nic , może nikt nie wykorzytysta weksla?
5) czy w tamtych latach ten weksel musiał być na druku z opłatą skarbową?
7) jeżeli weksel jest z lat 90 -tych przed denominacją ewentualnie czy osoba nieuprawniona moze wpisać kwotę po denomicnajci?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kradzież weksla

Post autor: Lech » 21 mar 2023, 20:38

Zasadniczo, skoro posiadacz weksla został okradziony, to może ten fakt zgłosić na policję (zwłaszcza jeśli miało to związek na przykład z włamaniem do firmy). Jest to chyba najrozsądniejsza rzecz, którą można zrobić teraz.
Odnośnie pytań:
2) można tak zrobić, choć realna skuteczność takiego umorzenia, w przypadku weksli, które mają bardzo mało treści, jest niewielka
4) pewnie tak będzie
5) nie musiał być
7) tak, może.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jk55
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2023, 19:21

Re: Kradzież weksla

Post autor: jk55 » 21 mar 2023, 21:04

Lech pisze:
21 mar 2023, 20:38
Zasadniczo, skoro posiadacz weksla został okradziony, to może ten fakt zgłosić na policję (zwłaszcza jeśli miało to związek na przykład z włamaniem do firmy). Jest to chyba najrozsądniejsza rzecz, którą można zrobić teraz.

czy takie zgłoszenie przez posiadacza weksla da jakas ochrone wystawcy weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kradzież weksla

Post autor: Lech » 22 mar 2023, 13:29

Czasem może pomóc w ten sposób, że 1) może weksel w drodze śledztwa policji się znajdzie 2) będzie urzędowe potwierdzenie na przyszłość, że jak za parę lat ktoś się będzie powoływał, że posiadacz weksla jest w złej wierze, bo weksel został ukradziony, to będą na to wiarygodne dokumenty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jk55
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2023, 19:21

Re: Kradzież weksla

Post autor: jk55 » 22 mar 2023, 23:53

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Nie do końca rozumiem Pana wypowiedź w punkcie 2. Czy to oznacza że zgłoszenie tej kradzieży może dać ochronę potencjalnemu dłużnikowi przed zapłaceniem nienależnej kwoty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kradzież weksla

Post autor: Lech » 23 mar 2023, 12:00

Chodzi o to, że jak za 10 lat wystawca weksla powie "ale mi ten weksel ukradziono od posiadacza", to ktoś może słusznie się spytać "dlaczego nikt nie zgłosił kradzieży".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jk55
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2023, 19:21

Re: Kradzież weksla

Post autor: jk55 » 23 mar 2023, 13:14

Dziękuję Panie Lechu!
Mam jeszcze pytanie,
1) udało mi się dowiedzieć, że na Policji zgłoszono, że posiadaczowi podobno skradziono około 300-500 takich weksli (sprzed 20-30 lat zabezpieczających zakupy ratalne) - jak twierdzi z deklaracjami (przypomina trochę weksle kieleckie), to czy w wytuacji użycia takiego weksla wystawca jest zawsze na straconej pozycji??
2) czy jeżli dowidzialem sie, że weksel posiada datę wystawienia, podpis wystawcy, poreczenie wystawcy i prawdopodobnie pieczeć sklepu - to czy ewentualne umorzenie tego weksla daloby ochronę wystawcy (ponoc brak miejsca płatności);
3) czy w tej chwili Pańska kanclelraia mogłaby cos pomóc oczywiście komercyjnie, czy teraz nie ma sensu a dopiero jeżeli zostanie przedsationy (o ile kiedys zostanie) weksel do wykupu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kradzież weksla

Post autor: Lech » 24 mar 2023, 08:14

jk55 pisze:
23 mar 2023, 13:14
Dziękuję Panie Lechu!
Mam jeszcze pytanie,
1) udało mi się dowiedzieć, że na Policji zgłoszono, że posiadaczowi podobno skradziono około 300-500 takich weksli (sprzed 20-30 lat zabezpieczających zakupy ratalne) - jak twierdzi z deklaracjami (przypomina trochę weksle kieleckie), to czy w wytuacji użycia takiego weksla wystawca jest zawsze na straconej pozycji??
Nie zawsze, przecież nawet z tych kieleckich weksli nic nie wyszło.
2) czy jeżli dowidzialem sie, że weksel posiada datę wystawienia, podpis wystawcy, poreczenie wystawcy i prawdopodobnie pieczeć sklepu - to czy ewentualne umorzenie tego weksla daloby ochronę wystawcy (ponoc brak miejsca płatności);
O umorzenie weksla może wystąpić ten, komu weksel zaginął, czyli tenże posiadacz, któremu je skradziono.
3) czy w tej chwili Pańska kanclelraia mogłaby cos pomóc oczywiście komercyjnie, czy teraz nie ma sensu a dopiero jeżeli zostanie przedsationy (o ile kiedys zostanie) weksel do wykupu?
W chwili obecnej nie bardzo jest co robić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jk55
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2023, 19:21

Re: Kradzież weksla

Post autor: jk55 » 24 mar 2023, 14:20

O umorzenie weksla może wystąpić ten, komu weksel zaginął, czyli tenże posiadacz, któremu je skradziono

Tak ale czy takie dane weksla jak opisałem czy wystarcza do umorzenia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kradzież weksla

Post autor: Lech » 24 mar 2023, 14:38

To już zależy od konkretnej sytuacji. Opisywałem przypadek, kiedy weksla ze zbyt małą treścią nie dało się umorzyć
http://www.remitent.pl/sad-odmowil-umor ... masza/6026
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości