weksel a faktury vat

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 21:31

Witam. bardzo prosze o rade i odpowiedz.
wystawiłem weksel in blanco firmie u której zaopatrywałem sie w towar . po osobistych "wycieczkach " z właścicielem przestali mi towar wydawać . i tu pytanie
1- minął termin płatności tylko połowy faktur tj. 40 tyś a reszty mija sukcesywnie po 45 dniach . juz dostałem wezwanie do zapłaty całego weksla łacznie z należnościami za faktury których termin płatności nie minął . - czy to jest ok.

2- w chwili nawiązywania współpracy zostałem zobligowany do przęjecia zadłużenia u tego dostawcy z innej firmy z którą wspołpracowałem ( po cichu) - typu napiszmy: [porozumienie przejecia długu firmy xxx na twoje konto a pózniej załatwimy do z ubezpieczalnią itp. podpis tylko mój i dostawcy na tym porozumieniu bez własciciela zadłuzonej firmy . weksel opiewa na kwote tego długu również i faktur wystawionych na moją firme bezpodstawnie . umowa miedzy mną i dostawca o wspołpracy podpisana dopiero po 6 miesiącach od daty podpisania weksla i porozumienia .
mało tego podpisalismy umowe o wykonaniu pewnej pracy z pisemną gwarancją tego dostawcy o dostarczaniu materiału na kokretna inwestycje i też sie nagle z tego wycofał wpędzając mnie w kłopoty

Bardzo prosze o podpowiedz co robic !!!!!!!!!!
dziekuje
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 21:47

marcin11 pisze: 1- minął termin płatności tylko połowy faktur tj. 40 tyś a reszty mija sukcesywnie po 45 dniach . juz dostałem wezwanie do zapłaty całego weksla łacznie z należnościami za faktury których termin płatności nie minął . - czy to jest ok.
To nie jest OK.

Ale i też jest to bez znaczenia.

To tylko wezwanie do zapłaty. Równie dobrze mogli Cię jeszcze wezwać o zapłatę miliona.

Twoim zadaniem jest spłacenie aktualnie wymagalnych zobowiązań i spłatę zobowiązań wymagalnych w przyszłości - w przyszłości.

2- w chwili nawiązywania współpracy zostałem zobligowany do przęjecia zadłużenia u tego dostawcy z innej firmy z którą wspołpracowałem ( po cichu) - typu napiszmy: [porozumienie przejecia długu firmy xxx na twoje konto a pózniej załatwimy do z ubezpieczalnią itp. podpis tylko mój i dostawcy na tym porozumieniu bez własciciela zadłuzonej firmy . weksel opiewa na kwote tego długu również i faktur wystawionych na moją firme bezpodstawnie . umowa miedzy mną i dostawca o wspołpracy podpisana dopiero po 6 miesiącach od daty podpisania weksla i porozumienia .
Zatem przejąłeś na siebie czyjeś długi?
Opis jest trochę chaotyczny, więc trudno coś konkretnego powiedzieć. Ale: jeśli zobowiązałeś się do zapłaty czyichś długów, to na jakiej podstawie chcesz się teraz wycofać?
mało tego podpisalismy umowe o wykonaniu pewnej pracy z pisemną gwarancją tego dostawcy o dostarczaniu materiału na kokretna inwestycje i też sie nagle z tego wycofał wpędzając mnie w kłopoty
Kto? Z kim? I co to ma do weksla? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

Re: weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 22:02

napisali że wzywają mnie do zapłaty weksla na kwote 160 tys . zł w terminie08.12.20111 gdzie przeterminowanie faktur jest na 40 tyś zł . reszta jak pisalem w terminie .

to nie tak do końca z tym przejmowanie długów .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 22:05

Wypełnienie weksla na kwotę 160 tysięcy, podczas gdy wymagalnych roszczeń jest na 40 tysięcy, jest nieprawidłowe. Tyle że na razie nikt tego weksla pewnie nie wypełnił, tylko cię straszą.

Na razie musisz spłacać tak jak mijają terminy płatności faktur. W tym przypadku weksel to tylko narzędzie pomocnicze do dochodzenia roszczeń, które na razie nie zostało użyte.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

Re: weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 22:15

dostałem takie pismo

wzywam do zapłat wystawionego przez pana weklsa własnego opiewajacego na sume wekslowa 160 tys zł z terminem płatnosci weklsa 08.12.2011 z miejscem płatnosci w ................ wzywam do zapłaty kwoty. wekslowej. w tym dniu weksel zostanie przedstawiony do zapłaty w miejscu jego płatności
ty chyba wypełniony . to wyslała kancelaria
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 22:18

Chyba nie wypełniony.

Jak wypełnią i przedstawią, to spisz treść, i wówczas można myśleć co dalej.

Na razie nie wykazali, że mają:
- weksel
- wypełniony
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

Re: weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 22:25

czyli mam sie tam udac i zobaczyc co jest tam napisane . pismo przyszło listem zwykłym .
czy moge deklarowąć spłate tylko mojej czesci bez dopisanego zadłużenia ( to była nie jasna sytuacja)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 22:28

We własnym interesie powinieneś pójść w miejsce, które jest miejscem płatności weksla, w terminie w nim opisanym i zobaczyć weksel.

Ile masz płacić, to wynika z pozawekslowych umów i rozliczeń. Myślę, że tak bez patrzenia w umowy, nikt Ci tu w ciemno nie napisze, czy przejąłeś te długi na siebie, czy nie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

Re: weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 22:33

na początku dzięki za błyskawiczną odpowiedz.
1- żę uruchomią weksel z datą przeterminowania ostatniej faktur aby wypełnic weksel kwotą - nie wiem czy dobrze rozumiem.
ile czasu potrwa ( około) uzyskanie nakazu zapłaty .
2- skoro go nie wypełnili bo za wczesnie - to co mam zobaczyć na wekslu ?
3- a jesli jest już uzupełniony na całą kwote , przed terminem ich płatności - to co wtedy

przepraszam za być może dziwne pytania ale w ogóle sie na tym nie znam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 22:40

(ile czasu trwa wydanie nakazu) - od kilku dni, poprzez kilka tygodni, miesiąc, na kilku miesiącach kończąc - zależy od miasta sądu itp.

Pyt. 2: Choćby to zobaczyć, ze nie wypełnili ;)

Pyt. 3: spłacać tyle, ile wynika z pozawekslowych umów, a w przypadku dochodzenia weksla na drodze sądowej, podnieść zarzut niezgodnego z umową wypełnienia. Tylko że są to raczej trudne sprawy (formalnie i dowodowo).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

Re: weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 22:48

wykonuje inwestycje i kończe ją za 4 miesiące zarobie nie zle i chciałbym im spłacić wszystko.
ale z facetem ostro sie nie lubie już teraz. kase która miałem im wpłacic poszla tam na materiał . próbowałem sie z nim dogadac że cześc w ciągu miesiąca reszta sukcesywnie z konczeniem inwestycji . ale ten że nie i mam taki zamiar zeby mi wszystko rozpiepszyc .
dla tego płace po czesci co moge . i mysle jak przedłuzyc . inwestycja budżetowa . jak dostane egzekucje wymówią umowe
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 22:52

Można pomyśleć nad wspólnym wyliczeniem zobowiązania i jego spłacie poprzez wystawienie weksla zupełnego na uzgodnioną kwotę i ustalony termin płatności - tak aby przesunąć płatność na "po inwestycji".

Ale do tego trzeba dwojga - jak druga strona "idzie na udry", to niewiele da się zdziałać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcin11
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2011, 21:15

Re: weksel a faktury vat

Post autor: marcin11 » 29 lis 2011, 22:56

dziekuje za podpowiedzi i odpowiedzi , będe sie radzil po wizycie w sprawie weksla
pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a faktury vat

Post autor: Lech » 29 lis 2011, 22:57

Powodzenia ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 60 gości