Gorąca prośba czy tak wypełniony weksel jest ważny ? ...

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Gorąca prośba czy tak wypełniony weksel jest ważny ? ...

Post autor: Nowiciusz » 27 lis 2011, 16:18

Na początek chciałbym się oficjalnie przywitać i od razu podziękować za stworzenie platformy tak przydatnej przy pracy z wekslami. W pierwszej kolejności odnosi się to oczywiście do Pana Lecha Malinowskiego.

Przyznam szczerze, że -na co zresztą wskazuje mój nick - jestem w kwestii weksli laikiem, jednakże będąc w toku przygotowań do kolokwium rocznego zmuszony byłem chcąc nie chcąc zapoznać się z tym niewątpliwie ciężkim zagadnieniem. No i cóż za sprawą forum wciągnięty zostałem w to niesamowicie. Ale do rzeczy...
Pojawiła się u mnie znajoma która zawarła umowę na dofinansowanie miejsca pracy.
Do umowy wypełniono ""deklarację" wekslową. Ponieważ urząd pracy uznał, że nie wywiązała się Ona z umowy wypełnił weksel. Słusznie czy nie, nie jest w tym momencie istotne. Weksel został poręczony przez siostrę.

Moje pytanie dotyczy bowiem dla Was zapewne tematu banalnego a mianowice wypełnienia tego weksla.
Otóż wypełniony on został tak :
WEKSEL
Wrocław, dnia 27 marca 2011 r. Na 18.291,01 zł.
05 kwietnia 2011 r. zapłacimy bez protestu za ten sola weksel na zlecenie Skarb Państwa-Prezydent Miasta Wrocławia sumę 18.291,01 zł (osiemnaście tysięcy dwieście dziewięćdziesiąt jeden złotych jeden grosz)

Płatny w kasie powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu
Janina Kowalska

Na rewersie widnieje "poręczam Beata Nowak"
Moje pytanie jest więc następujące:
Czy określenie remitenta jest prawidłowe ?
Czy sformułowanie "zapłacimy" jest poprawne mimo, że wystawca jest jeden a avalista podpisany jest na rewersie i tym samym treść weksla wskazuje, że wystawców jest dwóch?
Czy generalnie można przyczepić się do samej treści weksla w jakimś innym jego fragmencie ?
Pytania zapewne dla znawców są bardzo proste, jednak dla mnie niestety nie :) Za odpowiedź będę szalenie wdzięczny.

Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gorąca prośba czy tak wypełniony weksel jest ważny ? ...

Post autor: Lech » 27 lis 2011, 21:24

Witam,

cieszę się, że strona i forum pobudza do zainteresowania ;)

Odpowiadając na pytania:

"Zapłacimy", jeśli wystawca jest jeden, podobnie jak "zapłacę", jeśli wystawców jest kilku, nie unieważnia weksla. Jest nawet na to orzeczenie, zgodnie z którym błędy ortograficzne, czy w odmianie wyrazów, nie wpływają na sam weksel. Było nawet orzeczenie dotyczące prawidłowości weksla, w którym po początku słowa "zapłac..." nie dodano żadnej końcówki.

Skarb Państwa - Prezydent Miasta - wydaje się to być prawidłowym oznaczeniem remitenta. Jest to tzw. statio fisci.

Poniżej masz przykładowy nakaz zapłaty na rzecz takiego podmiotu:
nakaz-skarb-panstwa.jpg
nakaz-skarb-panstwa.jpg (75.32 KiB) Przejrzano 6922 razy
Może się ktoś jeszcze wypowie na ten temat ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Błażej Sarzalski
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2011, 09:06
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Re: Gorąca prośba czy tak wypełniony weksel jest ważny ? ...

Post autor: Błażej Sarzalski » 28 lis 2011, 09:19

Otóż widzicie, miałem tutaj wątpliwości co do takiej redakcji podmiotu uprawnionego z weksla, już piszę dlaczego. Zadania z zakresu przeciwdziałania bezrobociu, w tym działalność powiatowych urzędów pracy należy do zadań własnych samorządu powiatowego określonych ustawą o samorządzie powiatowym.

W tym wypadku chodzi o powiat grodzki - czyli miasto.

Zadania własne finansowane są co do zasady z budżetu powiatu, a nie z budżetu państwa, teoretycznie powinno być więc "zapłacimy na rzecz Miasta XY - Prezydenta Miasta".

Przy czym aby rozważać czy weksel ma prawidłowe oznaczenie remitenta trzeba się wgryźć głębiej w przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z tego co widzę to dotacja jest z Funduszu Pracy co oznacza, że w tym wekslu jest prawidłowe oznaczenie remitenta, w tym wypadku bowiem środkami z tego funduszu, będącego wyodrębnionym funduszem skarbu państwa, dysponuje organ wykonawczy powiatu/miasta.
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Re: Gorąca prośba czy tak wypełniony weksel jest ważny ? ...

Post autor: Nowiciusz » 29 lis 2011, 17:47

No nic, szkoda, że wypełniono go poprawnie ;)
W każdym razie dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Pozostaje mi się bronić stosunkiem podstawowym :)


Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości