Weksel w banku sp. z o.o.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wipeout
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2023, 21:30

Weksel w banku sp. z o.o.

Post autor: Wipeout » 13 lut 2023, 21:38

Cześć,
W 2015 roku założyłem spółkę z o.o. i zostałem jej prezesem, w 2017 roku firma zaciągnęła kredyt obrotowy z zabezpieczeniem wekslowym w mBanku. Weksel in blanco + deklaracja wekslowa. Weksel na poręczyciela - podpisałem go jako osoba fizyczna, a nie w imieniu spółki. W 2019 roku sprzedałem udziały w spółce, prezesem został nowy właściciel. Z mojej niewiedzy niestety nie podpisaliśmy żadnego dokumentu, który stanowiłby, że wymagam zmiany zabezpieczenia wekslowego. Mamy rok 2023 - spółka cały czas działa, a nowy Prezes nie chce zmienić zabezpieczenia na siebie i nadal zostaje ono na mnie.
W jaki sposób wymusić albo zwrot weksla przez bank, albo to, żeby nowy Prezes zmienił zabezpieczenie na siebie, ponieważ w tym momencie w przypadku wymagalności spłaty kredytu, odpowiadam za niego ja.

Dziękuje bardzo za jakieś wskazówki
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w banku sp. z o.o.

Post autor: Lech » 14 lut 2023, 08:45

Można to zmienić tylko za zgodą banku. Nie widzę prawnej możliwości, aby zmusić bank do zrezygnowania z twojego poręczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wipeout
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2023, 21:30

Re: Weksel w banku sp. z o.o.

Post autor: Wipeout » 14 lut 2023, 09:00

A w jaki sposób wymagać tego od nowego prezesa?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w banku sp. z o.o.

Post autor: Lech » 16 lut 2023, 08:37

Tylko na drodze dobrowolnej zgody.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości