deklaracja wekslowa

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 17 lis 2011, 10:17

Witam,
Mąż,aby podjąć pracę musi podpisać między innymi deklarację wekslową.Nie mam skanera dlatego napiszę co w niej jest.

Toruń,dnia
Pan..........
Zamieszkały..........
nr dowodu..........
Pesel...........

W załączeniu składam weksel,,in blanco,, z mego wystawienia na zabezpieczenie wszelkich należności mogących wyniknąć z tytułu wykonywanej pracy lub usługi na rzecz Wierzyciela(tu nazwa firmy),zwanej dalej ,,spółką,, a wynikającej z;
1.umowy o pracę zawartej w dniu...
2.umowy cywilno-prawnej9umowa o dzieło,umowa zlecenie)zawartej w dniu...
W przypadku nieuregulowania przeze mnie należności opisanej powyżej w terminie określonym przez spółkę,ma ona prawo wypełnić weksel na sumę odpowiadającą memu zadłużeniu nie więcej niż do kwoty 20 000 zł,oraz weksel ten opatrzyć data płatności według swego uznania i klauzulą,,bez protestu,, zawiadamiającego mnie o tym listem poleconym na wyżej wskazany adres.Wysłanie wiadomości pod ostatni,znany Spółce adres wystawcy weksla uznaje się za skuteczne dokonanie powiadomienia.
podpis

Pytania;
1.czy ta deklaracja zabezpiecza w jakiś sposób męża przed nieuczciwym wykorzystaniem weksla?Podczas rozmowy o pracę była mowa,że jest to zabezpieczenie przed celowym uszkodzeniem maszyn(w tym przypadku koparek)
2.Pracując w tym miejscu mąż podpisuje umowy z dwoma firmami(jedni płacą podstawę,drudzy nadgodziny)i deklaracje wekslowe są na dwie firmy czy wtedy kwota weksla to 40 000zł?
3.Czy normalną rzeczą jest,że te deklaracje są w czterech egzemplarzach po 2 do każdej firmy?
Dodam,że nie widzę w papierach do podpisu weksla .jest tylko ksero urzędowego blankietu wekslowego do sumy nie przekraczającej 2.000zł.

Z jednej strony wiem,że weksle stają się rzeczą prawie normalną,z drugiej zaś boimy się wpaść w błędne koło nie zawinionych długów.

Bardzo proszę o pomoc,z góry za nią mocno dziękując.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Asia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 17 lis 2011, 10:25

Zgodnie ze styczniowym orzeczeniem sądu najwyższego, stosowanie weksla in blanco jako zabezpieczenia roszczeń pracodawcy z tytułu umowy o pracę jest niemożliwe (http://www.remitent.pl/rp-pl-weksel-nie ... dawcy/2431)

Czy deklaracja jest podpisywana tylko przez Pani męża, czy również przez firmy?

Generalnie uważam, że pracodawca może się zabezpieczyć przed zniszczeniem koparki poprzez zawarcie odpowiedniej umowy o odpowiedzialności materialnej. Na podpisanie w takim przypadku weksla in blanco bym się nie godził.

Nadto ważna jest treść samego weksla, jeśli to będzie całkowicie czysty blankiet, to pod żadnym pozorem nie powinno się podpisywać czegoś takiego, ponieważ może to uniemożliwić obronę nawet najlepiej sporządzoną umową wekslową.

Dlaczego nie podpisywać czystych blankietów: http://www.remitent.pl/weksel-goly-tak- ... pieru/2358

Jak można sporządzić poprawny weksel in blanco: http://www.remitent.pl/bezpieczny-weksel-in-blanco

Dlaczego to przede wszystkim spółka-wierzyciel powinna się podpisać na umowie wekslowej: http://www.remitent.pl/kto-powinien-pod ... kslowa/620

Ogólna rada: szukać innej pracy, to nie jest normalne, że pracownik całkowicie i wekslowo odpowiada za normalne przecież narzędzia pracy. Jeśli uszkodzi je celowo, pracodawca/zleceniodawca ma roszczenie ze stosunku pracy/cywilnego. Nie potrzebuje do tego weksla. Jeśli zrobi to nieumyślnie, jego odpowiedzialność jest ograniczona, podczas gdy pracodawca wekslem mógłby próbować dochodzić roszczenia wyższego niż się kodeksowo należy.

Pragnę również zauważyć, że zatrudnianie na etat+zlecenie z drugą firmą nie jest przykładem wzorowego stosunku pracy. Jest to po prostu kombinowanie. Bałbym się wręczać takim osobom swój weksel in blanco, bo nie byłbym pewien uczciwości ich zamiarów.

Radzę uważać.
Odradzam.

Decyzja należy do Państwa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 17 lis 2011, 11:19

Tak myślałm.Dziękuję za pomoc.Deklaracja jest chyba tylko podpisywana przez męża bo widnieje tylko jedno miejsce do podpisu.
Jeszcze raz dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 17 lis 2011, 11:26

asik187 pisze:Deklaracja jest chyba tylko podpisywana przez męża bo widnieje tylko jedno miejsce do podpisu.
To jest zupełnie bez sensu, jak mąż potem ma się powoływać na taką deklarację, skoro znajduje się na niej tylko jego podpis? Mógł ją sobie napisać na kolanie przed chwilą przecież :)

Zaiste, dziwi mnie czasem bezmyślność remitentów. A może to celowe działanie? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 17 lis 2011, 14:39

Nie wiem czy można podpiąć pod temat weksli,ale pisze Pan,że od takich zabezpieczeń są odpowiednie umowy.Otóż oprócz tych nieszczęsnych weksli jest jeszcze do podpisu oświadczenie o zgodzie na dokonanie potrącenia z wynagrodzenia z zachowaniem zasad wynikających z art 91 kodeksu pracy,należności w maksymalnej wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia jeżeli firma ubezp nie wypłaci odszkodowania szkody powstałej z mojej winy,jeżeli pracodawca będzie musiał zapłacić większe ubezp za maszynę też z winy męża.To tak w skrócie brzmi to oświadczenie,jako,że nie byłam pewna czy można umieścić to na tym forum nie przepisywałam całości.
Wg mnie takie oświadczenie wystarczyłoby na pokrycie ewentualnych kosztów.Jak to ujął kierownik np.jak pana coś zdenerwuje i trzaśnie Pan drzwiami maszyny i zbije się szyba.To chyba do takiej sytuacji oświadczenie to jest bardziej adekwatne niż wystawienie weksla?
Podejrzewam,że i inne oświadczenie też jest mocno nagięte,ale to już chyba nie tutaj a nie chcę niepotrzebnie zaśmiecać forum.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 17 lis 2011, 14:56

Trzeba by się tym wszystkim umowom przyjrzeć, zasadniczo pytania wykraczają poza to, o czym można podyskutować na ogólnodostępnym forum.

Jeśli chciałaby Pani porozmawiać nie tylko na temat weksli, ale też i na temat umowy o pracę i zlecenie, to mogę polecić kontakt do naszego prawnika, specjalizującego się w tematyce prawa pracy, myślę że akceptowalnym kosztem przedstawi Państwu ewentualne błędy/zagrożenia w umowie i zaproponuje lepsze rozwiązania (może i lepsze dla pracodawcy?)

Link: http://remitent.pl/trojmiasto-kancelari ... na-galecka

Tak jak już pisałem, mocno naciągane jest żądanie wystawienia weksla, jak pracownik "trzaśnie drzwiami i wybije szybę", to pracodawca powinien tak skonstruować umowy, aby móc dochodzić roszczenia.

Proszę sobie poczytać o sytuacji, kiedy do pracodawca wypełnił taki weksel bez wyraźnego powodu: http://www.forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=33

Warto by też spytać pracodawcy: OK, weksel na zabezpieczenie moich szkód, ale czy od Państwa dostanę weksel in blanco na zabezpieczenie wypłaty wynagrodzenia? Myślę, że odpowiedź można przewidzieć i można wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 17 lis 2011, 15:34

My pewnie zrezygnujemy z tej pracy,ale tak na przyszłość czy taki blankiet ksero i pisze na nim urzędowy blankiet wekslowy do sumy nie przekraczającej 2000zł(ten tekst jest w poziomie)i w pionie już normalnie:
...............dnia,..........................Na...............
.........................zapłać......................za ten....
weksel na zlecenie.............................na sumę
..............................................................
................................................................
Płatny.........................................

To jest typowy weksel in blanco tzw goły?Tak?
Takiego czystego weksla unikać jak tylko można.Dobrze zrozumiałam te wszytkie mądre rzeczy jakie Państwo piszecie na tym forum?Żeby można było zaufać weksel powinien być w miarę możliwości wypełniony i musi być dobrze sporządzona deklaracja jasna i czytelna?

I jeszcze jeżeli tak wygląda weksel i opiewa na 2000zł a w deklaracji jest to 20 000zł to podpisując ten blankiet i deklarację to ile potencjalny posiadacz weksla może ode mnie egzekwować pieniążków?

Pewnie to proste ale jestem kompletnym laikiem:(
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 17 lis 2011, 15:38

Tak, to jest weksel tak zwany goły.

Informacja "do sumy 2000zł" to tylko informacja do jakiej kwoty została opłacona opłata skarbowa.

Nigdy nie uniemożliwiało to wypełnienia weksla na wyższą kwotę, jako że niepoprawna wysokość opłaty skarbowej nie wpływała na ważność samego weksla.

A co najważniejsze, od 2007r. nie ma już opłaty skarbowej od weksli, zatem zastosowanie starego blankietu z opłatą nie ma żadnego znaczenia w kwestii możliwości wpisania sumy weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 17 lis 2011, 15:41

Dzięki to pewnie już tyle chyba,że coś sobie jeszcze wieczorkiem przypomnę jak mąż wróci do domu.
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 18 lis 2011, 11:02

Dzień dobry,
Chciałam podzielić się tylko taką refleksją.Zadzwoniłam do kadr,przytoczyłam Pańskie słowa co do jak ja to nazywam cyrografu,bo tak ten weksel można w sumie nazwać i że ta deklaracja jest guzik wart i pytam Pani czy oni zdają sobie sprawę jak niebezpiecznym papierem jest weksel i czy wiedzą co oni dają do podpisu.A kobieta;tak oczywiście bo mamy swoich prawników i że bez przyczyny weksla nie użyją.A ja na to a jak ktoś ukradnie a babka nie zdarzyło się to jeszcze do tej pory:(
Rozłożyła mnie kobieta na łopatki,bo w sumie oni chyba nawet nie wiedzą co to jest i odnoszę sobie wrażenie,że weksle ludzi,którzy to podpisali są w teczkach osobowych w kadrach..........
Dziękuję bardzo za tak dobre naświetlenie tematu.Bo nawet gdyby to była firma zaufana to nie mam żadnej pewności,że weksel nie znalazł by się w niepowołanych rękach.
Fajnie,że jest takie forum i tak szybko są odpowiedzi.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 18 lis 2011, 11:10

asik187 pisze:bo mamy swoich prawników i że bez przyczyny weksla nie użyją.
Hm, zaryzykowałbym zupełnie odwrotne stwierdzenie, że im lepszych ma firma prawników, tym większa szansa, że wykorzysta weksel niezgodnie z porozumieniem, ale w taki sposób, aby wystawca był na przegranej pozycji...
A ja na to a jak ktoś ukradnie a babka nie zdarzyło się to jeszcze do tej pory:(
Zaiste, siła tego argumentu jest porażająca ;)

Zwracam również uwagę na "do tej pory" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Błażej Sarzalski
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2011, 09:06
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Błażej Sarzalski » 18 lis 2011, 11:24

Nie ma co się kopać z koniem :)

Uczciwy pracodawca nie będzie brał weksli, tylko użyje innych instrumentów prawnych na zabezpieczenie swoich roszczeń względem pracownika. Z drugiej strony, przed wyżej wzmiankowanym wyrokiem, w pewnej firmie budowlanej którą obsługuję miałem pomysł, żeby brać od ludzi weksle celem zdyscyplinowania ich w pracy - nie można przecież codziennie chodzić pijanym... finalnie jednak nie wdrożyliśmy tego.
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 18 lis 2011, 18:05

Ja to nawet rozumiem,ale jak się wczytałam w teksty o wekslach to można to zrobić bezpieczniej,użyć pewnych słów,dodatkowych umów wekslowych i nawet niech to będzie weksel a nie umowy cywilno-prawne tylko dokładnie za co,gdzie i kiedy..........
Nie jestem znawcą,ale już wiem coś niecoś:)
Co do pijaństwa to jestem przeciwnikiem wielkim i tu trzeba by było jakiegoś bata.Tylko czy pijak mając flaszkę na oku pomyśli o wekslu.........?A taki weksel zniszczyć może całą rodzinę ,jeżeli nie jest doprecyzowany oczywiście.
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 19 lis 2011, 08:46

Witam,
Ja mam jeszcze pytanie.Dość dużo osób nie chce podpisać weksla i pracodawca chce się porozumieć.Mam pytanie(choć i tak już zdecydowaliśmy,że jak nie odejdzie od weksla to pracy nie przyjmuje mąż)ale czy jeżeli wypełnimy weksel in blanco w sposób bezpieczny,http://www.remitent.pl/bezpieczny-weksel-in-blanco i czy jak będzie do tego deklaracja jaką opisałam w pierwszym poście to czy będzie automatycznie zastosowany ten wyrok sądu (http://www.remitent.pl/rp-pl-weksel-nie ... dawcy/2431)?.
Oczywiście deklaracje podpiszą obie strony.
Moim rozumowaniem na skróty jest to,że wtedy taki weksel byłby nieważny z mocy prawa.Mam choć trochę racji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 19 lis 2011, 08:54

Witam z samego rana;)

Może nie automatycznie, ale na zgłoszony przez stronę zarzut.

Czy weksel będzie nieważny? Cóż, zgodnie z tym wyrokiem - tak, nieważny. Sam mam jednak wobec tego wyroku wiele zastrzeżeń, trzeba też pamiętać o wielu, wielu wcześniejszych orzeczeniach, dopuszczających jednak taki wekslowy sposób zabezpieczenia.

Może jednak warto przekonać pracodawcę, aby zabezpieczył się w prawidłowy sposób, np. odpowiednie umowy oparte na kodeksie pracy? Jeśli faktycznie ma swoich prawników, to nie powinno być z tym problemu, w przeciwnym przypadku możemy polecić swoich, proszę go do nas skierować ;-)
Dość dużo osób nie chce podpisać weksla
To jednak budujące, że tak wiele osób nie zatraciło jeszcze umiejętności myślenia i asertywności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asik187
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2011, 09:24

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: asik187 » 19 lis 2011, 09:03

Czyli jednak nie będzie na skróty jak myślałam:)
Dzięki i nie omieszkam zaznaczyć mężowi,żeby w tarakcie rozmów polecił Państwa firmę(jeżeli prawnicy,o których kadrowa mówiła to blef)
Miłego weekendu:)
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa

Post autor: KalinaJaroslawska » 30 lis 2011, 20:29

Pomijając temat weksla - dwie umowy dotyczące zatrudnienia z dwiema różnymi firmami, z których jedna wypłaca wynagrodzenia zasadnicze, a druga nadgodziny - to zaiste "majstersztyk". No i to tego zgoda na potrącenie należności, która jeszcze nie powstała - klasyczny przykład niezgodnej z prawem zgody blankietowej. Od takich firm trzeba się trzymać z daleka.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości