Ważność weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kalijawo
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2023, 16:18

Ważność weksla in blanco

Post autor: kalijawo » 18 sty 2023, 16:36

Dzień dobry,

mam następującą sytuację. Jest umowa sprzedaży. W umowie mowa jest o tym, że zabezpieczeniem odroczonej płatności z umowy jest "weksel in blanco z deklaracją wekslową, wystawiony przez x dla y i stanowiący załącznik do niniejszej umowy", po czym w wymienionych załącznikach pod umową jest "załącznik nr 1 - weksel in blanco i deklaracja wekslowa".

Oprócz tego jest również deklaracja wekslowa, prawidłowo podpisana przez obie strony i weksel in blanco (deklaracja i weksel są jako całość, numerowane od strony 1-2 i 3-4). Na deklaracji widnieje napis na górze, że jest załącznikiem nr 1 do umowy. Dalej na stronie 3 jest weksel, gdzie jest tylko podpis wystawcy i na rzecz kogo ma nastąpić zapłata, a na 4 jest napisane, że do weksla strony zawarły deklarację.

Czy w takiej sytuacji weksel i deklaracja są ważne? Wszędzie czytam, że deklaracja musi być osobna i weksel musi być osobny. Nie wiem, co o tym sądzić. Byłbym wdzięczny za wskazówkę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność weksla in blanco

Post autor: Lech » 19 sty 2023, 20:19

Myślę, że wszystko jest w porządku - w końcu deklaracja i weksel stanowią dwa osobne dokumenty na różnych stronach.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości