wypełnienie weksla - wątpliwości

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
nusia
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:19

wypełnienie weksla - wątpliwości

Post autor: nusia » 15 lis 2011, 12:37

Panie Leszku, jeszcze raz proszę o wsparcie:)

Chcę się przygotować do wypełnienia weksla in blanco (formularz urzędowy). Poniżej treść i moje pytania. Będę wdzięczna za pomoc w rozwianiu wątpliwości.

"Warszawa (1), dnia 4 maja 2006r. (2). Na 1000 zł (3).
Dnia 16 grudnia 2011r. zapłacę za ten weksel na zlecenie Jana Kowalskiego sumę tysiąc złotych (3) wraz z odsetkami.
Płatny w ? (4).
Anna Nowak
Piaseczno"

Przy czym :
(1). Miejsce wystawienia weksla
(2). Data podpisania deklaracji wekslowej, ponieważ nie znamy dokładnego dnia wystawienia weksla.
(3). Kwota - czy mogę podać kwotę zadłużenia głównego wraz z odsetkami? Czy wymaga to dodatkowych zapisów na wekslu? Czy wystarczy suma? Dokładny opis zadłużenia będzie w wezwaniu do wykupu (częściowa spłata po terminie wymagalności w kilku ratach)
(4). Płatny w - czy można wskazać np. miejsce zamieszkania wierzyciela lub jego pełnomocnika? W deklaracji wekslowej jest tylko „płatność i miejsce wykupu weksla wg odrębnego wezwania w terminie 30 dni od dnia wezwania.” Dodatkowo weksel będzie okazany zgodnie z wezwaniem do wykupu w miejscu i w dniu płatności.

Widziałam w internecie przykłady wezwań do wykupu gdzie był podany dzień wykupu i okazania i dodatkowo numer konta na które powinno być przelane zadłużenie (konto wierzyciela). Czy to poprawna forma? Jak się to ma do weksla i ewentualnych zapisów?

Przykład:
WEZWANIE DO WYKUPIENIA WEKSLA
___________________________________________
W imieniu własnym, informuję, iż dnia 10.09.2008 r. został wypełniony weksel in blanco na kwotę 2.000 zł.
Jednocześnie wzywam Pana do wykupienia powyższego weksla. Kserokopie wypełnionego weksla załączam do wezwania. Nadto informuję, iż oryginał weksla będzie dostępny do wglądu w moim mieszkaniu przy ul. Marszałkowskiej 2 w Warszawie
Wpłaty należy dokonać na nr konta:
90 8000 0000 0000 0000 0000 0000
W przypadku nie wykupienia ww. weksla w terminie do dnia 20.09.2008 r., będę zmuszony skierować sprawę na drogę sądową żądając zwrotu należności wraz z odsetkami (do dnia zapłaty) oraz zwrotu kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego, które mogą wynieść około 3.000,- zł.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla - wątpliwości

Post autor: Lech » 15 lis 2011, 12:44

nusia pisze: Dnia 16 grudnia 2011r. zapłacę za ten weksel na zlecenie Jana Kowalskiego sumę tysiąc złotych (3) wraz z odsetkami.
W wekslu płatnym w danym dniu nie można stosować odsetek, proszę zatem nie pisać "wraz z odsetkami".
(3). Kwota - czy mogę podać kwotę zadłużenia głównego wraz z odsetkami? Czy wymaga to dodatkowych zapisów na wekslu? Czy wystarczy suma? Dokładny opis zadłużenia będzie w wezwaniu do wykupu (częściowa spłata po terminie wymagalności w kilku ratach)
Należy wskazać konkretną kwotę na dzień płatności weksla, pewnie będzie to suma należności głównej i odsetek, jeśli na takie się umówiliście.
(4). Płatny w - czy można wskazać np. miejsce zamieszkania wierzyciela lub jego pełnomocnika? W deklaracji wekslowej jest tylko „płatność i miejsce wykupu weksla wg odrębnego wezwania w terminie 30 dni od dnia wezwania.” Dodatkowo weksel będzie okazany zgodnie z wezwaniem do wykupu w miejscu i w dniu płatności.
Najlepiej: płatny w [miejscowość zamieszkania dłużnika/siedziba], czyli tam, gdzie weksel będzie (powinien być) przedstawiony do zapłaty. Dokładnego adresu nie trzeba podawać.
Widziałam w internecie przykłady wezwań do wykupu gdzie był podany dzień wykupu i okazania i dodatkowo numer konta na które powinno być przelane zadłużenie (konto wierzyciela). Czy to poprawna forma? Jak się to ma do weksla i ewentualnych zapisów?
Ma się to tak, że żaden rozsądny dłużnik nie zapłaci za weksel przelewem, jeśli w momencie dokonywania przelewu nie otrzyma weksla z powrotem.
Przykład:
WEZWANIE DO WYKUPIENIA WEKSLA
___________________________________________
W imieniu własnym, informuję, iż dnia 10.09.2008 r. został wypełniony weksel in blanco na kwotę 2.000 zł.
Jednocześnie wzywam Pana do wykupienia powyższego weksla. Kserokopie wypełnionego weksla załączam do wezwania. Nadto informuję, iż oryginał weksla będzie dostępny do wglądu w moim mieszkaniu przy ul. Marszałkowskiej 2 w Warszawie
Wpłaty należy dokonać na nr konta:
90 8000 0000 0000 0000 0000 0000
W przypadku nie wykupienia ww. weksla w terminie do dnia 20.09.2008 r., będę zmuszony skierować sprawę na drogę sądową żądając zwrotu należności wraz z odsetkami (do dnia zapłaty) oraz zwrotu kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego, które mogą wynieść około 3.000,- zł.

Pozdrawiam
Na to dłużnik słusznie podniesie zarzut:
- proszę mi przedstawić weksel, wówczas zapłacę.

Jeśli już w ogóle zastanawiamy się nad "wezwaniem", to coś w tym stylu:

- został uzupełniony weksel (ksero)
- zostanie on przedstawiony do zapłaty w terminie płatności w miejscu zamieszkania
- proszę przygotować środki na wykup
- jeśli środków nie będzie, sprawa zostanie skierowana do sądu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Błażej Sarzalski
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2011, 09:06
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla - wątpliwości

Post autor: Błażej Sarzalski » 15 lis 2011, 13:16

Nie traktowałbym jako uchybienia przepisom ww. wezwania do wykupienia weksla. W tego typu wezwaniach chodzi bardziej o to, że daje się dłużnikowi możliwość podjęcia działań, kontaktu z wierzycielem, dokonania ustaleń co do zwrotu weksla przy jednoczesnym dokonaniu przelewu - treść wezwania jest drugorzędna.

Ja np. powszechnie stosuję wezwania do zapłaty na rachunek bankowy + zawieram informację o możliwości odbioru weksla w danym miejscu po dokonaniu zapłaty. Nigdy nie było problemów w sądzie.
nusia
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:19

Re: wypełnienie weksla - wątpliwości

Post autor: nusia » 15 lis 2011, 13:49

Bardzo dziękuję za pomoc:)

Jeszcze jedno pytanie - może głupie, ale już dla świętego spokoju, żeby uniknąć ewentualnych zarzutów.

Zgodnie z deklaracją mogę określić dzień płatności w terminie 30 dni od dnia wezwania, to czy jeśli wyślę pismo w środę 16.11.2011 mogę wskazać jako dzień płatności 16.12.2011 (30 dni później)? Czy słuszne jest liczenie terminu od dnia wysłania (listem poleconym ze zwrotką)? Wolę wiedzieć jak to jest w praktyce, bo czasami życie potrafi zadziwić:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla - wątpliwości

Post autor: Lech » 15 lis 2011, 14:37

Ze swojej strony dodam, że w tym przypadku wezwanie jest uznane za doręczone z dniem odebrania (a nie z dniem nadania), więc poprawniejszą datą byłaby data 30 dni od dnia wysłania + jeszcze trochę czasu na dotarcie listu.

Gdybyś określiła "od dnia wysłania listem poleconym", to by było jaśniej.

Ale podobnie jak Błażej - nie przywiązuje do samego wezwania do zapłaty jakieś szczególnej wagi:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nusia
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:19

Re: wypełnienie weksla - wątpliwości

Post autor: nusia » 15 lis 2011, 15:15

Dziękuję bardzo:)
Miłego dnia

nusia
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 72 gości