Roszczenie wekslowe a odsetki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bgn
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2023, 16:48

Roszczenie wekslowe a odsetki

Post autor: bgn » 03 sty 2023, 14:00

Witam, mam następujące pytania, co do posiadanego weksla in blanco w wystawionego w związku z umową pożyczki.
Weksel posiada puste miejsca przy sumie wekslowej (a w zasadzie 2 puste miejsca na sumę) oraz przy dniu zapłaty.
Termin zwrotu pożyczki minął ok. 2 msc. temu. W umowie przewidziano odsetki kapitałowe. Płacone w okresach miesięcznych. Odsetki kapitałowe za ostatni miesiąc nie zostały zapłacone.
Zgodnie z deklaracją jest upoważniony do uzupełnienia sumę, która ma odpowiadać zadłużeniu ("jednak nie może być wyższa niż kwota pożyczki wraz z należnymi niezapłaconymi odsetkami").
Zawiadomienie wekslowe muszę przesłać najpóźniej 14 dni przed terminem płatności weksla.

Pytania:

1) Czy od momentu upływu terminu na zwrot kwoty pożyczki mogę domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie czy też jestem związany wysokością odsetek kapitałowych ustalonych umownie? Według mnie od momentu terminu zwrotu pożyczki mogę już domagać się odsetek za opóźnienie (w miejsce kapitałowych, które naliczam do dnia upływu terminu zwrotu).

2) Czy w miejsce sumy wekslowej powinienem wpisać tylko zadłużenie odpowiadające kwocie pożyczki oraz zaległych odsetek kapitałowych, czy też mogę doliczyć do tej sumy odsetki ustawowe za opóźnienie?

3) Czy odsetki ustawowe za opóźnienie mam naliczyć na dzień wypełnienia (dzisiaj) czy też na dzień zapłaty (np. 31 stycznia)?

4) Kiedy powinienem dokonać przedstawienia weksla? Jeżeli przedstawiłbym go 31 stycznia a suma wekslowa obejmowałaby odsetki do dzisiaj, to w jaki sposób można domagać się zapłaty odsetek w postępowaniu nakazowym za okres od dzisiaj do 31 stycznia?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Roszczenie wekslowe a odsetki

Post autor: Lech » 04 sty 2023, 09:56

bgn pisze:
03 sty 2023, 14:00
1) Czy od momentu upływu terminu na zwrot kwoty pożyczki mogę domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie czy też jestem związany wysokością odsetek kapitałowych ustalonych umownie? Według mnie od momentu terminu zwrotu pożyczki mogę już domagać się odsetek za opóźnienie (w miejsce kapitałowych, które naliczam do dnia upływu terminu zwrotu).
Trzeba by się wczytać w umowę, ale zwykle jest tak, że można żądać odsetek wyższych. Zatem odsetek ustawowych za opóźnienie, jeśli odsetki umowne są niższe, albo odsetek umownych, jeśli odsetki ustawowe za opóźnienie są niższe.
2) Czy w miejsce sumy wekslowej powinienem wpisać tylko zadłużenie odpowiadające kwocie pożyczki oraz zaległych odsetek kapitałowych, czy też mogę doliczyć do tej sumy odsetki ustawowe za opóźnienie?
3) Czy odsetki ustawowe za opóźnienie mam naliczyć na dzień wypełnienia (dzisiaj) czy też na dzień zapłaty (np. 31 stycznia)?
Należy wyliczyć odsetki na dzień terminu płatności weksla - czy będą to odsetki ustawowe za opóźnienie, czy umowne, to już zgodnie z rozważaniami wyżej.
4) Kiedy powinienem dokonać przedstawienia weksla? Jeżeli przedstawiłbym go 31 stycznia a suma wekslowa obejmowałaby odsetki do dzisiaj, to w jaki sposób można domagać się zapłaty odsetek w postępowaniu nakazowym za okres od dzisiaj do 31 stycznia?
Dlatego proponuję wyliczyć odsetki od razu na dzień 31 stycznia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bgn
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2023, 16:48

Re: Roszczenie wekslowe a odsetki

Post autor: bgn » 04 sty 2023, 17:42

Dziękuję za odpowiedzi. Są bardzo pomocne. Zapytam jednak jeszcze o ostatnią wątpliwość.

Załóżmy, że odsetki kapitałowe mam zapłacone w całości. Pożyczkobiorca zwleka ze zwrotem kapitału. Naliczam więc odsetki ustawowe za opóźnienie.
Deklaracja wekslowa mówi:

"(...) Pożyczkodawca ma prawo wypełnić weksel brakującymi elementami na sumę odpowiadającą zadłużeniu Pożyczkobiorcy, jednakże nie wyższą niż kwota Pożyczki wraz z należnymi niezapłaconymi odsetkami."

Pytanie:

1. Jako, że deklaracja wekslowa nie precyzuje, o jakie odsetki chodzi, to czy bezpieczniej jest wpisać w sumie wekslowej samą wysokość kapitału czy też śmiało mogę spróbować wpisać tam kwotę kapitału oraz odsetek za opóźnienie? Jakie jest tutaj ryzyko?

*Dodam, że skłaniam się ku wykładni, że deklaracja mówi w tym wypadku o odsetkach za opóźnienie, bo w przypadku odsetek kapitałowych umowa wszędzie posługuję się wyrażeniem "Odsetki" (z dużej litery).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Roszczenie wekslowe a odsetki

Post autor: Lech » 06 sty 2023, 12:25

bgn pisze:
04 sty 2023, 17:42
1. Jako, że deklaracja wekslowa nie precyzuje, o jakie odsetki chodzi, to czy bezpieczniej jest wpisać w sumie wekslowej samą wysokość kapitału czy też śmiało mogę spróbować wpisać tam kwotę kapitału oraz odsetek za opóźnienie? Jakie jest tutaj ryzyko?
Wpisywałbym weksel na sumę kapitału oraz odsetek ustawowych do dnia płatności weksla.
*Dodam, że skłaniam się ku wykładni, że deklaracja mówi w tym wypadku o odsetkach za opóźnienie, bo w przypadku odsetek kapitałowych umowa wszędzie posługuję się wyrażeniem "Odsetki" (z dużej litery).
Ja bym się skłaniał, że mówi po prostu o odsetkach, jakiekolwiek by one nie były.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości