Poprawność weksla, dodatkowe pytania.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
PatrykP
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2022, 17:05

Poprawność weksla, dodatkowe pytania.

Post autor: PatrykP » 30 paź 2022, 17:23

Dzień dobry, witam serdecznie, dziękuję za ogrom wiedzy, przekopałem się już przez trochę wiedzy. weksel przyszedł i do mnie.
Mam prośbę żeby pożyczyć prywatnie 100k zł. Zastanawiam się Jeszcze nad paroma rzeczami.

1) Czy wystarczy sam weksel, czy może np napisać jeszcze umowę pożyczki?
2) Co gdy Np. Pożyczkobiorca umrze? Czy zobowiązanie przechodzi na spadkobierców?
3) czy dla ułatwienia potem ewentualnego odzyskania wpisać pesel?
4) czy weksel mogę wypisać sam a podpisze go pożyczkobiorca, czy jednak powinien sam cały wypisać?
5) prosiłbym sprawdzić poprawność weksla z załącznika

6) czy weksel powinien mieć określony wymiar? Jak podetnę wydrukowany weksel w zaznaczonym miejscu, to będzie połowa a4

7) czy może być napis w prawym górnym rogu wzory weksli: remitent.pl?
8) czy mogą być te wskazówki pod kropkami? Np. ([2]data wystawienia weksla)

Przepraszam za dociekliwość, ale jestem zawsze przezorny i nie chciałbym, żeby potem sąd w razie czego podważył weksel. Pozdrawiam
Załączniki
5643766A-FC57-4268-B1CD-A3050CCF3130.png
5643766A-FC57-4268-B1CD-A3050CCF3130.png (662.03 KiB) Przejrzano 4930 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność weksla, dodatkowe pytania.

Post autor: Lech » 31 paź 2022, 09:31

PatrykP pisze:
30 paź 2022, 17:23
1) Czy wystarczy sam weksel, czy może np napisać jeszcze umowę pożyczki?
Skoro chcesz pożyczyć, czyli zawrzeć umowę pożyczki, to jej zawarcie w formie pisemnej przy tej wartości pożyczki jest niezbędne.
2) Co gdy Np. Pożyczkobiorca umrze? Czy zobowiązanie przechodzi na spadkobierców?
Tak - z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że jeśli zmarły nie miał żadnego majątku, to spadkobiercy za długi nie odpowiadają.
3) czy dla ułatwienia potem ewentualnego odzyskania wpisać pesel?
Pesel trzeba przede wszystkim znać - można go wpisać w weksel, ale nie jest to warunek konieczny.
4) czy weksel mogę wypisać sam a podpisze go pożyczkobiorca, czy jednak powinien sam cały wypisać?
Jeśli weksel nie będzie drukowany, tylko pisany odręcznie, to lepiej, aby zrobił to sam wystawca, niż remitent.
5) prosiłbym sprawdzić poprawność weksla z załącznika
Nie możesz zastrzec odsetek w wekslu płatnym w określonym dniu.
6) czy weksel powinien mieć określony wymiar? Jak podetnę wydrukowany weksel w zaznaczonym miejscu, to będzie połowa a4
Weksel może mieć dowolny (rozsądny:) wymiar.
7) czy może być napis w prawym górnym rogu wzory weksli: remitent.pl?
Może pozostać, nie wpływa to na ważność weksla.
8) czy mogą być te wskazówki pod kropkami? Np. ([2]data wystawienia weksla)
Mogą, widziałem już tak niewycięte weksle w sądach. Ale też nie ma powodu, aby je pozostawiać, to tylko instrukcje do wypełnienia blankietu weksla, a nie jakieś klauzule wekslowe.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
PatrykP
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2022, 17:05

Re: Poprawność weksla, dodatkowe pytania.

Post autor: PatrykP » 31 paź 2022, 10:50

Rozumiem, wielkie dzieki. a gdybym nie sporządził takiej umowy pożyczki to czy weksel jest ważny?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości