2 weksle in blanco - jakie konsekwencje

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

2 weksle in blanco - jakie konsekwencje

Post autor: jacekm789@gmail.com » 13 sie 2022, 09:39

Jak wiadomo weksel własny in blanco może być tylko w jednym egzemplarzu. Jeśli jednak boję się tego że w wyniku pożaru powodzi czy kradzieży w mieszkaniu stracę ten weksel to czy przy podpisywaniu umowy pożyczki, deklaracji wekslowej i samego weksla - co stanie się jeśli podsunę do podpisu dwa weksle in blanco i pożyczający je podpisze.

To że to jest niezgodne to wiem, natomiast zastanawiam się jakie to może mieć konsekwencje formalne i prawne. W sytuacji kiedy nie dojdzie do kradzieży weksla pożaru ani powodzi po prostu ta jedna kopia będzie sobie leżała niewykorzystana.

Z drugiej jednak strony jeśli sam fakt podpisania dwóch kopii weksla miałby podważyć całość umowy i deklaracji wekslowej to wtedy faktycznie nie ma sensu. Czy zatem podsuwanie dwóch kopii weksla przez osobę fizyczną która jest amatorem w sensie prawnym to jest wykroczenie czy też inna kwalifikacja takiego czynu ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 2 weksle in blanco - jakie konsekwencje

Post autor: Lech » 13 sie 2022, 11:22

Nie widzę przeciwwskazań, przecież praktykuje się, że jedną umowę może zabezpieczać kilka weksli in blanco.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: 2 weksle in blanco - jakie konsekwencje

Post autor: jacekm789@gmail.com » 14 sie 2022, 08:56

Tak wiem, pisałeś o tym w innym poście ale pisałeś to że jeden weksel może zabezpieczać część należności na etapie pierwszym zaś drugi weksel zabezpiecza należności na etapie drugim. czyli każdy z nich dotyczy pewnej CZĘŚCI umowy, lub kwoty.
viewtopic.php?f=2&t=2037&p=14410#p14410

Natomiast w tym miejscu : http://www.remitent.pl/w-ilu-egzemplarz ... ent-168788 potwierdziłeś że może być tylko jeden weksel.
W związku z tym moje pytanie jest co jeśli w tej sytuacji kiedy napisałeś że może być jeden weksel, ja jednak wystawie dwa weksle i one nie są wtóropisami tylko po prostu wystawiam dwa weksle zamiast jednego, 2 weksle odnoszące się do JEDNEJ sprawy, JEDNEJ KWOTY pożyczki Ten drugi jest tylko zabezpieczeniem przed zagubieniem tego pierwszego. Jakie są konsekwencje ? Być może żaden prawnik nie zechce pozytywnie zaopiniować projektu takiej umowy. Może są inne ? Np. unieważnienie całej umowy. Wiem że jest napisane że JEDEN, ale co jeśli pożyczający podpisze mi 2 identyczne weksle ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 2 weksle in blanco - jakie konsekwencje

Post autor: Lech » 14 sie 2022, 12:11

To będą wystawione dwa weksle. Jeden do zabezpieczenia umowy, a drugi do niczego:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: 2 weksle in blanco - jakie konsekwencje

Post autor: jacekm789@gmail.com » 14 sie 2022, 17:32

Nie pogardzaj tym drugim wekslem : ) W sytuacji kiedy jest wszystko jest dobrze, faktycznie jest do niczego. i tu pełna zgoda.
W sytuacji kiedy spłonie moje mieszkanie z wekslem i oryginalem umowy pożyczki to drugi weksel będący w oryginale zdeponowany moich rodziców w innym miejscu + kopia umowy pożyczki:
- nie tylko nie będzie do niczego
- ale będzie (uwaga, uwaga !) JEDYNYM
- kluczowym
- na wagę złota
dokumentem.

Jeszcze 10-15 lat temu wiele średniej wielkości firm robiło backup swoich danych firmowych i np. zostawiało taki backup koniecznie w innym budynku niż firma i serwery, np. na ochronie. Właśnie z uwagi na pożar i utratę danych. Skoro w moim przypadku, odradzasz mi robienie takiego backupu (weksla i innych dokumentów) to muszę dotrzeć do tych firm wskazując im że robiły przez lata bezsensową robotę. Bo po co zakładać że cos się spali, skoro jest szansa że się nie spali : ) i że trzeba bazować na danych oryginalnych.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości