Miejsce płatności weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
AlanSiegen
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2022, 22:31

Miejsce płatności weksla

Post autor: AlanSiegen » 02 sie 2022, 22:39

Jestem remitentem (i posiadaczem) weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. Weksel jest niezupełny co do daty i miejsca płatności. Datę sobie uzupelnię zgodnie z deklaracją, natomiast mam problem-nie problem z miejscem. Stosownie do treści deklaracji, miejsce płatności mogę uzupełnić według swego uznania. Czy to miejsce (miejscowość i adres) może być zupełnie "od czapy" (np. w celu wejścia na właściwość odpowiednio sprawnego sądu)? W razie, gdy dłużnik się uprze i po listownym poinformowaniu go o uzupełnieniu weksla zechce mi go spłacić w tym miejscu, jestem w stanie tam się wybrać, ale zastanawiam się czy dla sądu nie będzie to wyglądać co najmniej podejrzanie, że remitent z Warszawy uzupełnia weksel przeciwko wystawcy z Warszawy miejscem płatności formalnie zgodnym z porozumieniem (bo może być dowolne), ale materialnie nie mającym ze stronami nic wspólnego...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 03 sie 2022, 06:09

Najbezpieczniej miejsce płatności uzupełnić tak, aby było to miejsce zamieszkania (siedziba) wystawcy, bo jest to logiczne, że tam będziesz chciał weksel przedstawić do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
AlanSiegen
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2022, 22:31

Re: Miejsce płatności weksla

Post autor: AlanSiegen » 03 sie 2022, 09:39

To najbezpieczniejsza opcja, fakt. Gorsza w egzekucji, bo w sądzie właściwym dla wystawcy na nakaz lekką ręką pół roku się czeka.

Natomiast bardziej chodziło mi o zakres swobody remitenta wypełniającego weksel co do miejsca w sytuacji, gdy z porozumienia wekslowego wynika, że może wypełnić według swego uznania. Miejscem płatności może być przecież inne miejsce i tak długo jak długo weksel był w chwili wystawiania wypełniony co do miejsca, nie ma problemu z tym, żeby to było miejsce zupełnie dowolne. Natomiast w sytuacji, gdy w tym zakresie jest niezupełny, a wystawca dał remitentowi pełną swobodę (jak inaczej czytać takie porozumienie?) - zastanawiam się jak daleko ta swoboda może iść.

Znalazłem wyrok SA w Gdańsku (V ACa 290/18), w którym sąd był uprzejmy stwierdzić, że "Co do miejsca płatności weksla, to jak wynika z treści deklaracji wekslowej powód był uprawniony do opatrzenia weksla datą płatności według swego uznania oraz „uzupełnienia go brakującymi elementami” (k.14). Z porozumienia tego nie wynika zatem, aby strony w szczególny sposób uzgodniły miejsce, w którym miałaby nastąpić płatność weksla. W tej sytuacji w ocenie Sądu Apelacyjnego posiadacz weksla in blanco był uprawniony, do wpisania w wekslu miejsca płatności odmiennego od miejsca zamieszkania wystawcy weksla własnego. Sąd Apelacyjny w niniejszym składzie podziela bowiem wyrażony w orzecznictwie i doktrynie pogląd, zgodnie z którym, jeżeli wystawca zaniechał wypełnienia weksla co do miejsca płatności dał tym samym do zrozumienia, że pozostawia posiadaczowi swobodę - w ramach zasad praktyki uczciwego obrotu - w wypełnieniu weksla co do miejsca płatności".

Natomiast mam jakiś taki systemowy problem. Deklaracja zobowiązuje mnie do wypełnienia weksla datą płatności z przeszłości. Gdyby to była data przyszła, nie miałbym problemu - wypełniam takim adresem jakim chcę, informuję o tym wystawcę i niech jedzie do miejsca płatności wykupić weksel, jak ma taką ochotę, będę na niego czekał. Skoro to jest jednak data przeszła, mam problem z tym, żeby mieć "pretensje" (pozwalające mi na odsetkowanie) do wystawcy, że nie wykupił weksla w terminie, skoro już po upływie terminu wpisałem na weksel gdzie miałby to zrobić i w terminie nie mógł o tym wiedzieć.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 03 sie 2022, 10:38

AlanSiegen pisze:
03 sie 2022, 09:39
Natomiast bardziej chodziło mi o zakres swobody remitenta wypełniającego weksel co do miejsca w sytuacji, gdy z porozumienia wekslowego wynika, że może wypełnić według swego uznania.
Prawo wekslowe tego nie reguluje. Natomiast dość zmienne i uznaniowe orzecznictwo już tak. Na przykład zapis taki może być uznany za klauzulę niedozwoloną w relacji z konsumentem. Już pomijając fakt, że jak chcesz przedstawić weksel w jakimś innym mieście - wynajmiesz tam mieszkanie, czy będziesz czekał na rynku? Pachnie jakimś obejściem prawa ;)
Natomiast mam jakiś taki systemowy problem. Deklaracja zobowiązuje mnie do wypełnienia weksla datą płatności z przeszłości. Gdyby to była data przyszła, nie miałbym problemu - wypełniam takim adresem jakim chcę, informuję o tym wystawcę i niech jedzie do miejsca płatności wykupić weksel, jak ma taką ochotę, będę na niego czekał. Skoro to jest jednak data przeszła, mam problem z tym, żeby mieć "pretensje" (pozwalające mi na odsetkowanie) do wystawcy, że nie wykupił weksla w terminie, skoro już po upływie terminu wpisałem na weksel gdzie miałby to zrobić i w terminie nie mógł o tym wiedzieć.
Odsetki należą się od czasu, kiedy dłużnik pozostawał w zwłoce, zatem dopiero od daty przedstawienia weksla do zapłaty (choćby termin płatności weksla był wcześniejszy). Co do nazwania tego problemu, to nie jest on systemowy, tylko wynikający ze źle napisanej deklaracji wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 62 gości