weksel, poręczenie a małżeństwo

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

weksel, poręczenie a małżeństwo

Post autor: jacekm789@gmail.com » 30 lip 2022, 08:50

Setki tysięcy ludzi w Polsce narzekają na skomplikowane prawo, niejasność interpretacji, zarzucają poszczególnym rządom że tworzą skomplikowane przepisy. Ale ja bym się uderzył w pierś. Niektóre wpisy na Forum pokazują że nasza społeczność też ma do tego spore inklinacje, dlatego że intensywna polemika na kilku wątkach wskazuje że całość rozmowy sprowadza się że każdy z uczestników Forum podaje swoje źródła + dodaje swoje 3 poglądy + dodaje do każdego z poglądów 3 możliwe interpretacje. I jak to się zsumuje to wszystko mamy totalny gąszcz informacyjny. Im dalej w las tym gorzej. Zatem będę niepopularny i wrzucę tezę że jeśli nasza społeczność miałaby tworzyć prawo i rządzić krajem nie byłoby lepiej :)

Mimo, że polemika w wątku http://www.remitent.pl/poreczyl-z-grzec ... lacac/7398
jest mega ciekawa to po przeczytaniu 75% treści, po prostu wymiękłem i pogubiłem się :(

Niemniej jednak mam pytanie - jaki jest stan faktyczny na dziś ? Czy jeśli umowę wekslową i weksel podpisała jedna osoba z małżeństwa, to czy musimy coś zrobić dodatkowo jeśli ta osoba jest w małżeństwie ? Chodzi o egzekucję kasy jeśli małżonek który podpisał weksel, mówi że nie odda.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel, poręczenie a małżeństwo

Post autor: Lech » 30 lip 2022, 10:35

Jeśli weksel podpisał tylko jeden z małżonków (nazwijmy go A), to ewentualną egzekucję można prowadzić wyłącznie z majątku osobistego tego małżonka (A).

Jeśli małżonek wyrazi zgodę na podpisanie weksla przez wystawcę (B wyraża zgodę aby A podpisał weksel), wówczas egzekucję można prowadzić z majątku osobistego A, oraz z majątku wspólnego A i B.

Jeśli małżonek B poręczy za weksel za swojego małżonka A, wówczas egzekucję można prowadzić z majątku osobistego A, z majątku wspólnego A i B oraz z majątku osobistego B.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: weksel, poręczenie a małżeństwo

Post autor: jacekm789@gmail.com » 30 lip 2022, 11:12

Jeśli małżonek wyrazi zgodę na podpisanie weksla przez wystawcę
>>>>> jak to ująć w umowie lub wekslu lub deklaracji ?
Najprościej przez "wyrażam zgodę na..." ("...wystawienie przez mojego męża weksla na sumę ... w dniu ... na rzecz ...", "zaciągnięcie przez mojego męża takiej-a-takiej pożyczki" itp.).
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości