sformułowanie „Poręczam”

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

sformułowanie „Poręczam”

Post autor: jacekm789@gmail.com » 02 lip 2022, 11:17

Są dwie opcje. Którą z nich wybrać ?

1. Mam druk weksla przygotowany w komputerze i w miejscach podpisu mam wydrukowane sformulowanie „Poręczam”
I na dole wskazanie miejsca podpisu poręczyciela.

2. Na druku weksla nie drukuję komputerowo sformulowania „Poręczam” natomiast zmuszam poręczyciela aby ręcznie wpisał słowo „Poręczam”

Wiem że weksle na których poręczyciel nie wpisał słowa „poręczam” były unieważniane. Jak to jest z wydrukowanym tekstem ?
Która opcja – jest bezpieczniejsza ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: Lech » 02 lip 2022, 15:51

Nie znam sytuacji, aby podpisy poręczyciela bez słowa poręczam unieważniały weksel. To raczej prawnie niemożliwe.
Oba sposoby są dobre, w dodatku podpis poręczyciela na przedniej stronie weksla w ogóle nie musi być poprzedzony słowem "poręczam".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: jacekm789@gmail.com » 03 lip 2022, 07:53

Jest wiele takich spraw sądowych. Widziałem je w necie, wystarczy poszukać w necie. Ostatni taki przypadek wiedziałem kilka dni temu. Jak odnajdę link to wkleję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: Lech » 03 lip 2022, 15:12

jacekm789@gmail.com pisze:
03 lip 2022, 07:53
Jest wiele takich spraw sądowych. Widziałem je w necie, wystarczy poszukać w necie. Ostatni taki przypadek wiedziałem kilka dni temu. Jak odnajdę link to wkleję.
Poproszę zatem o przykład takiej sprawy, bo mam wrażenie, że myślimy o różnych rzeczach.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: jacekm789@gmail.com » 17 lip 2022, 17:20

cytat:
Tak np. w sprawie zakończonej wyrokiem Sądu Okręgowego w Kaliszu z 7.12.2011 r. (I C 274/10), gdzie poręczenie wekslowe okazało się nieważne, ponieważ wbrew art. 31 ustawy z 28.04.1936. – Prawo wekslowe (Dz. U. Nr 37, poz. 282 ze zm.) na odwrocie weksla poręczyciele złożyli sam podpis, nie zamieszczając sformułowania „poręczam”.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: Lech » 17 lip 2022, 18:44

Widzę zatem, że mówimy o dwóch różnych rzeczach :)

Ty wspominałeś o unieważnieniu weksla, a wkleiłeś cytat, w którym sąd stwierdził, że weksel wcale nie jest nieważny, tylko że nieważne jest poręczenie wekslowe.

I wyrok jest słuszny, ponieważ poręczenie udzielone na rewersie weksla (ale nie na awersie!) musi być oznaczone określeniem "poręczam" lub równoznacznym - sam podpis na rewersie weksla nie oznacza poręczenia, i wynika do explicite z zapisów prawa wekslowego:

"Poręczenie oznacza się wyrazem „poręczam” lub innym zwrotem równoznacznym; podpisuje je poręczyciel.
Sam podpis na przedniej stronie weksla uważa się za udzielenie poręczenia, wyjąwszy gdy jest to podpis wystawcy lub trasata."

Jednakże nawet w przypadku nieważności poręczenia wekslowego, sam weksel jest ważny, skoro zawiera podpis wystawcy, i wystawca z takiego weksla odpowiada - cbdu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: jacekm789@gmail.com » 18 lip 2022, 19:58

Racja. Pisząc że weksel jest nieważny miałem na myśli że praktycznie nieegzekwowalny lub bardzo trudno egzekwowalny w tym moim przypadku.

Ja mam wizję taką:
1. Skoro chcemy sięgać do poręczyciela to znaczy że wystawca weksla nie ma kasy i po to idziemy do poręczyciela.
2. W innym przypadku poręczyciel jest niepotrzebny.
3. I skoro nie ma podpisu i słowa „poręczam”na odwrocie to znaczy że od poręczyciela też nie dostaniemy NIGDY ŻADNEJ kasy.
4. Wracamy do głównego dłużnika i do punktu wyjścia.
5. Zatem mimo że weksel jest ważny to nie mamy jak ściągnąć kasy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sformułowanie „Poręczam”

Post autor: Lech » 18 lip 2022, 20:48

Cóż, jesteśmy na forum prawnym, więc jednak trzeba przykładać wagę do pojęć, inaczej wszelka dyskusja nie ma sensu ;)

Co do praktyki (że skoro jest poręczyciel, to dłużnik na pewno jest niewypłacalny), to już różnie bywa. Czasem to właśnie poręczyciel jest niewypłacalny :) Ale to oczywiście już sprawa do rozważenia w indywidualnym przypadku, bez związku z dyskusją teoretyczną.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości