Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: jacekm789@gmail.com » 26 cze 2022, 16:26

Na forum przeczytałem że może być kilka kopii weksla. W razie pożaru w domu, kradzieży zawsze można mieć jakąś kopię zapasową.
Ale ktoś, kto wg mnie zna bardzo dobrze zagadnienie – przekazał mi że dla weksla in blanco może być tylko jeden weksel (tzn bez kopii). Jak jest faktycznie ?
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: jacekm789@gmail.com » 26 cze 2022, 16:59

tu np. nie wskazano ograniczeń dla jakiegokolwiek typu weksli..
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... tyt-1-dz-9
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: Lech » 27 cze 2022, 11:37

jacekm789@gmail.com pisze:
26 cze 2022, 16:59
tu np. nie wskazano ograniczeń dla jakiegokolwiek typu weksli..
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... tyt-1-dz-9
Rozróżnij wtóropisy i odpisy.
W wekslu własnym nie ma wtóropisów (każdy wystawiony i podpisany weksel własny jest oddzielnym zobowiązaniem),
a odpisy to po prostu kopie, skany, ksera weksla. Można sobie robić, ale i tak dochodzić należności trzeba z oryginału.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: jacekm789@gmail.com » 02 lip 2022, 11:11

Zatem jeśli w jednym tygodniu będę chciał wypelnić weksel aby ścigać dłużnika i w tym samym tygodniu spali mi się mieszkanie w którym jest oryginał weksla to rozumiem że kasa i wszystko inne stracone ?
Myślałem że jestem w stanie mieć jakąś kopię zapasową np. w mieszkaniu rodziców.

Nawet jak nam się spali lub zaginie weksel wcześniej np. na rok przed końcem pożyczki to i tak mamy problem bo jeśli prosimy dłużnika o podpisanie nowego weksla zamiast starego to może nie chcieć tego zrobić
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: Lech » 02 lip 2022, 15:49

jacekm789@gmail.com pisze:
02 lip 2022, 11:11
Zatem jeśli w jednym tygodniu będę chciał wypelnić weksel aby ścigać dłużnika i w tym samym tygodniu spali mi się mieszkanie w którym jest oryginał weksla to rozumiem że kasa i wszystko inne stracone ?
Myślałem że jestem w stanie mieć jakąś kopię zapasową np. w mieszkaniu rodziców.
Jeśli nie będziesz miał weksla in blanco do uzupełnienia, to zabezpieczenia w postaci weksla nie użyjesz. Jak będziesz miał wystawione dwa weksle, i jeden trzymał u rodziców, to tak, ale wówczas to będą dwa weksle, a nie jeden w dwóch kopiach.
Nawet jak nam się spali lub zaginie weksel wcześniej np. na rok przed końcem pożyczki to i tak mamy problem bo jeśli prosimy dłużnika o podpisanie nowego weksla zamiast starego to może nie chcieć tego zrobić
Wówczas pozostaje dochodzić na podstawie umowy pożyczki, skoro zabezpieczenie się spaliło. Jeśli to byłby weksel zupełny, to można w sądzie umorzyć, a na podstawie wyroku umarzającego weksel dochodzić należności jak z weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: jacekm789@gmail.com » 03 lip 2022, 07:58

Jak będziesz miał wystawione dwa weksle
Rozumiem że w sytuacji weksla własnego in blanco ta opcja 2 weksli odpada ? Oryginalne zapytanie dotyczyły właśnie takiego weksla (weksla własnego in blanco)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kopii weksla ? Tylko jeden egzemplarz ?

Post autor: Lech » 03 lip 2022, 15:15

Nie odpada. Jedną umowę mogą zabezpieczać dwa lub więcej weksli in blanco. W praktyce zdarza się to wówczas, jeśli z charakteru umowy wynika, że uruchomienie na jakimś etapie dochodzenia z jednego weksla nie wyklucza, że w przyszłości powstaną jeszcze jakieś kolejne długi, które będzie można dochodzić drugim (trzecim itd.) wekslem. Na przykład w przypadku roszczeń regresowych z faktoringu - faktor może chcieć użyć weksla in blanco do dochodzenia roszczenia z jednej z zapłaconych przez niego faktur, jak i zachować sobie prawo do użycia weksla (kolejnego) przy dochodzeniu roszczenia z zapłaconej przez niego faktury, które powstanie dopiero w przyszłości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości