Ocena weksla pod katem formalno prawnym w kontekscie ustawy o prawie wekslowym

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lopidriano
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2022, 09:30

Ocena weksla pod katem formalno prawnym w kontekscie ustawy o prawie wekslowym

Post autor: lopidriano » 16 maja 2022, 09:57

Zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa o opinie w przedmiocie poprawności tak podpisanego weksla. Mając na uwadze stanowisko SN z 93 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 146/93 podpisy zostały złożone w taki sposób jak na załączonym pdfie. Czy według Państwa są one do zaakceptowania? Czy podpisy wystawców mogą być niejako nakryte pieczęcią czy jednak pieczęć winna być powyżej lub poniżej nazwiska? Czy taki układ nie budzi wątpliwości co do:
- po pierwsze, działania Państwa Bajka jako członków zarządu, którzy podpisują ten weksel w imieniu spółki;
- po drugie, działania Spółki jako pełnomocnika Pani Śniegowej?

Na koniec moje pytanie odnosi się do wykropkowanego miejsca w którym winien się podpisać wystawca. Czy taki układ jest dopuszczalny?
Załączniki
Bajkowo - weksel in blanco.pdf
(284.3 KiB) Pobrany 219 razy
moryc
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2022, 10:17

Re: Ocena weksla pod katem formalno prawnym w kontekscie ustawy o prawie wekslowym

Post autor: moryc » 16 maja 2022, 11:47

Witam,

Moim zdaniem weksel zawiera liczne błędy i może zostać podważony. Po pierwsze, w wekslu nazwiska wystawców są nie w pełni czytelne, mogą zostać zidentyfikowane jako parafa, a nie podpis. Przecież gdyby nie pieczęcie, to nie wiadomo byłoby kto złożył podpis. Te „podpisy” są faktycznie częściowo nakryte pieczęciami z funkcją danej osoby w zarządzie. Moim zdaniem pieczęcie powinny być nad podpisem, a nie na podpisie czy częściowo pod podpisem – patrz wyrok SO w Radomiu z 23.12.2013 r. sygn. I C 260/13:

„Jeżeli wystawcą weksla jest przedsiębiorca, jego podpis obejmuje firmę, oraz podpisy osób upoważnionych do zaciągania w jego imieniu zobowiązań wekslowych, ponieważ osoba prawna nie może się sama podpisać. Podpisy muszą być składane w sposób ujawniony w rejestrze i powinny wskazywać, że zostały złożone w imieniu osoby prawnej, a nie prywatnie przez osoby podpisujące, muszą być zatem umieszczone pod odciskiem firmy przedsiębiorcy, tj. pod stemplem lub napisaną firmą.”

Jeszcze pozostaje taka kwestia, że miejsce na podpisy wystawcy jest przewidziane w prawej dolnej części weksla, a są one złożone na całej szerokości weksla – zakładam, że po lewej stronie w ramach samej spółki, a po prawej spółki działającej jako pełnomocnik pani Śniegowej. Nad polem „wystawcy weksla” można uznać, że zmieścił się tylko podpis spółki jako pełnomocnika, a zatem podpis w lewej części pod wekslem składany za spółkę nie jest podpisem wystawcy weksla.

I jeszcze sam dopisek dotyczący pełnomocnictwa jest złożony już poniżej podpisów, więc moim zdaniem nie odnosi on skutku. I dodatkowo nawet nie wiadomo, kto tutaj miałby działać jako ten pełnomocnik i ma pełnomocnictwo – czy tylko pani Kasia, czy tylko pan Tomek, czy obydwoje łącznie, czy też ta spółka, którą reprezentują. Ale tak czy inaczej, dopisek o działaniu jako pełnomocnik pani Śniegowej jest już poniżej podpisów, więc nie powinien mieć znaczenia.

Nie wiem, czy mam w pełni rację co do powyższego, ale na miejscu składu orzekającego lub strony przeciwnej w razie sporu miałbym takie wątpliwości jak wyżej i wszystko podnosił.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ocena weksla pod katem formalno prawnym w kontekscie ustawy o prawie wekslowym

Post autor: Lech » 16 maja 2022, 18:11

Zanim się wczytałem w pierwszy post, kliknąłem w PDF. I wniosek mój był taki: wystawcą jest spółka "Kasia i Tomek sp. z o.o." oraz Jadwiga Śniegocka, pod warunkiem, że pani Jadwiga Śniegocka dała spółce "Kasia i Tomek sp. z o.o." pełnomocnictwo do wystawienia w jej imieniu weksla.

Odnosząc się do postu pana moryca:
Moim zdaniem weksel zawiera liczne błędy i może zostać podważony. Po pierwsze, w wekslu nazwiska wystawców są nie w pełni czytelne, mogą zostać zidentyfikowane jako parafa
Osobiście stosuję następujące zasady oceny poprawności podpisu versus "parafka":

Po pierwsze uznaję, że podpis może być podpisem skróconym, to znaczy takim, w którym pominięto niektóre litery, lub uczyniono je nieczytelnymi, w celu skrócenia samego podpisu, nadania mu indywidualnych cech piszącego itd. W końcu nie chodzi o to, aby nazwisko było napisane literami technicznymi, ale charakterem pisma podpisującego się. Nie bez znaczenia jest dopuszczenie nawet zupełnie nieczytelnej wersji podpisu, jeśli jest to forma podpisu zwykle stosowana przez podpisującego się.

Po drugie - uznaję podpis za czytelny nie tylko wówczas, kiedy z podpisu mogę dokładnie rozczytać nazwisko podpisującego się, ale i wówczas, kiedy znając nazwisko, i patrząc na podpis, mogę uznać, że podpis odzwierciedla właśnie to nazwisko. Patrząc na wszystkie cztery podpisy mogę uznać, że każdy odzwierciedla nazwisko "Bajka", zwłaszcza że o dokładnym brzmieniu nazwiska informuje też pieczątka.

Nie zgodzę się też ze zbytnim formalizmem, z którego by wynikało, że któryś z podpisów, wyjeżdżając częściowo "spod pieczęci", ale nadal się pod nią znajdując, traci swoją moc jako podpis reprezentanta firmy.
Jeszcze pozostaje taka kwestia, że miejsce na podpisy wystawcy jest przewidziane w prawej dolnej części weksla, a są one złożone na całej szerokości weksla – zakładam, że po lewej stronie w ramach samej spółki, a po prawej spółki działającej jako pełnomocnik pani Śniegowej. Nad polem „wystawcy weksla” można uznać, że zmieścił się tylko podpis spółki jako pełnomocnika, a zatem podpis w lewej części pod wekslem składany za spółkę nie jest podpisem wystawcy weksla.
Rozważania zupełnie błędne. Podpis ma być umieszczony na pewno pod treścią weksla, natomiast strona kartki jest nieistotna. Nawet jeśliby uznać (błędnie), że rzeczywiście nie jest to podpis wystawcy, to musiałby to być wówczas podpis poręczyciela (art. 30 - "Sam podpis na przedniej stronie weksla uważa się za udzielenie poręczenia, wyjąwszy gdy jest to podpis wystawcy lub trasata"), co dla wierzyciela nie miałoby żadnego znaczenia, co najwyżej inaczej rozkładałoby rozliczenia pomiędzy spółką i panią Śniegową.
I jeszcze sam dopisek dotyczący pełnomocnictwa jest złożony już poniżej podpisów, więc moim zdaniem nie odnosi on skutku. I dodatkowo nawet nie wiadomo, kto tutaj miałby działać jako ten pełnomocnik i ma pełnomocnictwo – czy tylko pani Kasia, czy tylko pan Tomek, czy obydwoje łącznie, czy też ta spółka, którą reprezentują. Ale tak czy inaczej, dopisek o działaniu jako pełnomocnik pani Śniegowej jest już poniżej podpisów, więc nie powinien mieć znaczenia.
Tu też trzeba spojrzeć na kontekst weksla. Mamy dwa podpisy Kasi i Tomka pod pieczątką, bez żadnego oznaczenia, oraz dwa podpisy Kasi i Tomka pod pieczątką, z adnotacją o pełnomocnictwie. Tak jak wspomniałem, nie wczytując się jeszcze w treść postu, tylko patrząc na weksel, pierwsza przychodząca myśl była taka, że jest to podpis spółki, jako pełnomocnika pani Śniegowej.

Nie ma sensu rozważać też, "czy tylko Kasia i Tomek", ponieważ z treści weksla jasno wynika, że ani Kasia, ani Tomek nie są podpisani na wekslu osobiście, a tworzą tylko podpis spółki.

Nie zgodzę się też, że wzmianka o pełnomocnictwie "poniżej podpisów" jest błędna. Z wyglądu podpisu jasno wynika, że został on złożony przez pełnomocnika. Nie ma przepisu, aby najpierw było opisane pełnomocnictwo, a potem znajdował się podpis. Obie formy podpisu są poprawne:

- Jan Kowalski, jako pełnomocnik Adama Nowaka
- Jako pełnomocnik Adama Nowaka - Jan Kowalski
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lopidriano
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2022, 09:30

Re: Ocena weksla pod katem formalno prawnym w kontekscie ustawy o prawie wekslowym

Post autor: lopidriano » 17 maja 2022, 08:24

Drodzy Państwo,
Bardzo dziękuje za opinie, sam osobiście przychylam się jednak do bardziej liberalnej oceny Pana Lecha, która nie ukrywam jest mi "na rękę",a która pokrywa się z moja pozytywną oceną tak złożonego weksla :)
Jeszcze raz dziękuje!
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości