Jurysdykcja

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
neo
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2022, 17:02

Jurysdykcja

Post autor: neo » 30 mar 2022, 17:21

Dzień dobry,

Nurtuje mnie art. 79 prawa wekslowego, w przypadku poręczenia weksla przez podmiot zagraniczny.
Proszę mnie wyprowadzić z błędu, ale mając weksel własny z miejscem płatności we Wrocławiu, wystawiony przez abc sp.zoo w Białymstoku,poręczony przez xyz gmbh (spółka niemiecka) to:
Prawem właściwym dla wystawcy będzie miejsce płatności- jurysdykcja polska.
Prawem właściwym dla poręczyciela będzie również prawo polskie, zakładając że poręczenie nastąpiło w Polsce (słyszałem o poglądzie, że wobec art. 32ust. 2 pr. wekslowego również jurysdykcje warunkuje prawo płatności)
Pytanie: czy w przypadku wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym przez sąd polski i wniesienia skutecznie zarzutów przez wystawcę i poręczyciela, rozumiem, że będziemy rozpatrywali osobno odpowiedzialność wystawcy z jurysdykcji polskiej, poręczyciela zgodnie z prawem niemieckim, wobec przejścia na stosunek podstawowy?
Co jeśli zawrzemy w umowie (stosunku podstawowym) prawo polskie jako właściwe? Czy ten zapis w umowie może stanowić o jurysdykcji poręczyciela?

Kwestia być może błaha,jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi,a podobno nie ma głupich pytań :).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jurysdykcja

Post autor: Lech » 31 mar 2022, 07:06

W przypadku poręczyciela niemieckiego będzie miało zastosowanie prawa polskiego. Łącznie z tym, że prawdopodobnie nie będzie być mógł wobec niego wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, ponieważ nie będzie mógł być doręczony na terenie Polski.

Jeśli poręczyciel zawarł jakąś umowę z remitentem, to w razie opierania się na niej osobno będziemy rozważać kwestię jurysdykcji, tylko że to nie będzie już roszczenie wekslowe, ani wynikające z poręczenia. Wierzyciel zatem musi się zdecydować, czy pozywa ze stosunku poręczenia (do czego umowy z poręczycielem nie potrzebuje), czy z tej dodatkowej umowy. A tak w ogóle raczej nie spotkałem się z sytuacją, kiedy to poręczyciel zawiera jakieś niezależne od wystawcy weksla porozumienia z remitentem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
neo
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2022, 17:02

Re: Jurysdykcja

Post autor: neo » 31 mar 2022, 09:56

Dziękuję Panie Mecenasie za odpowiedź.

Mam jednak pewne wątpliwości co do doręczenia nakazu poza granicami Polski. Zgodnie z treścią art. 480 ind. 2 par2 pkt 3-4 kpc. wydaje się że nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym może być wydany i doręczony na terytorium UE, jak i poza nią.

Oczywiście sytuacja dotyczy, gdy nie ma osobnego porozumienia remitenta z poręczycielem. Jedynie mam wątpliwości jakie prawo będzie stosowane w zakresie stosunku podstawowego w przypadku wniesienia zarzutów od nakazu w postępowaniu nakazowym przez poręczyciela (zakładając że weksel nie był przedmiotem obrotu, więc zarzuty osobiste również może złożyć). Wydaje mi się że art. 79 pr. wekslowego nakazuje stosowanie prawa, gdzie dokonano poręczenia (Polska) - więc stosunek wekslowy dotyczący poręczenia będzie podlegał prawu polskiemu. W przypadku przejścia na stosunek podstawowy, czy sąd będzie rozpatrywał odpowiedzialność wystawcy (polska spółka) według prawa polskiego,a poręczyciela (niemiecka spółka) według prawa niemieckiego? Jaki, bądź czy w ogóle jakiś skutek ma zawarcie klauzuli prawa polskiego (w umowie między wystawca a remitentem) jako właściwego dla poręczyciela.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jurysdykcja

Post autor: Lech » 31 mar 2022, 13:26

Nadal nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie, jaką to umowę poręczyciel zawarł z remitentem.
W większości przypadków nie zawiera żadnej umowy. Jest umowa pomiędzy wystawcą, a remitentem, i ta ewentualnie może być przedmiotem badania (na warunkach polskich), a jak już strony (remitent i wystawca, niechby z pomocą poręczyciela) dojdą do porozumienia na jaką sumę weksel powinien być wypełniony, wówczas poręczycielowi pozostaje już tylko odegranie roli poręczyciela wekslowego, czyli też polska jurysdykcja.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
neo
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2022, 17:02

Re: Jurysdykcja

Post autor: neo » 07 kwie 2022, 11:13

Dziękuję Panie Mecenasie za odpowiedź.

Pomiędzy poręczycielem, a wierzycielem nie ma żadnej umowy, tylko oświadczenie o złożeniu weksla do umowy.
Czyli rozumiem, że w stosunku podstawowym, również będzie prawo polskie dla zagranicznego poręczyciela z art. 79 pr.weksl?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jurysdykcja

Post autor: Lech » 07 kwie 2022, 14:30

Tak uważam.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości