Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mjk2000
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2022, 10:38

Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Post autor: mjk2000 » 07 lut 2022, 11:10

Dzień dobry.

Zastanawiam się nad kupnem działającego małego biznesu w formie sp. z o.o. założonej w 2020 r.

Obawiam się, że po zakupie spółki i powołaniu się na jej prezesa pewnego dnia może zgłosić się do mnie remitent weksla wystawionego przez były zarząd spółki i wtedy niestety to ja będę zobligowany do wypłaty należności.

Czy da się to sprawdzić lub uniknąć? Czy pomoże umieszczenie w umowie kupna spółki z o.o. oświadczenie typu: "spółka nie wystawiała żadnego weksla ani nie udzielała poręczenia cywilnego"?

Bardzo proszę o poradę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Post autor: Lech » 07 lut 2022, 12:09

To trochę szerszy temat, bo oprócz weksla mogą wypłynąć normalne inne zobowiązania. Oczywiście powinno się zrobić badanie sprawozdania finansowego i przepływów pieniężnych, co jednak nigdy nie daje gwarancji prawdziwości przedstawianych danych. Jest to ryzyko, które zależy choćby od wiarygodności osoby, która sprzedaje spółkę i ją wcześniej prowadziła (jak i motywów, dlaczego sprzedaje), którego się nie wyeliminuje. Zatem jeśli nie zachodzi jakaś szczególna sytuacja typu "spółka ma na coś koncesję, której nowa spółka nie dostanie", lub inna szczególna sytuacja, to zwykle lepiej jest założyć nową spółkę. Jeśli sprzedawca będzie chciał świadomie cię oszukać, to cię oszuka i zorientujesz się dopiero po fakcie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mjk2000
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2022, 10:38

Re: Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Post autor: mjk2000 » 08 lut 2022, 09:27

O motyw jeszcze nie pytałem, ale spodziewam się jakiejś standardowej odpowiedzi typu "nie mam już na to czasu, bo chcę zająć się czymś większym".
Ogólnie rzeczywiście jest to trochę zastanawiające. 20 letnia Ukrainka znająca język polski przyjeżdża dwa lata temu do Warszawy, otwiera salon, zatrudnia 10 specjalistów, managera, osiąga zysk 200 tys. rocznie i teraz sprzedaje biznes za 400 tys.
Możliwe, że zaciągnęła zobowiązania na milion złotych, żeby rozkręcić firmę.
Z jednej strony jest to jakiś sposób na życie, natomiast z drugiej skoro jest taka zdolna powinna sobie radzić bez takich oszustw.
Oczywiście można założyć nową spółkę, ale dzisiaj start jest trochę ciężki.

Dziękuję bardzo za poradę ;)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Post autor: Lech » 08 lut 2022, 12:20

Pytanie nie tyle po co ktoś sprzedaje, tylko po co ty kupujesz. Akurat spółkę, a nie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (co by umożliwiło odcięcie się od długów spółki).
Poza tym - 200 tysięcy zysku przy 11 pracownikach, to by znaczyło, że każdy pracownik przynosi 1500zł zysku miesięcznie. Pewnie oni sami zarabiają ze 3 razy więcej.
Gdzie tu interes? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mjk2000
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2022, 10:38

Re: Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Post autor: mjk2000 » 09 lut 2022, 10:42

Faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki z .o.o. i wykupienie od innej spółki z o.o. całej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spotkałem się z terminem ZCP, jednakże go zignorowałem i nie doczytałem, że w ten sposób mogę uniknąć wszelkich niespodziewanych zobowiązań.
Świetna podpowiedź!

Co do zysków, nie mam punktu odniesienia, nadal trwa pandemia, biznes założony tuż przed jej rozpoczęciem, w pojedynczym rozrachunku rzeczywiście śmiesznie to wygląda, ale biorąc pod uwagę sumę, jakiś interes jest.
Nie podjąłem jeszcze decyzji czy założyć biznes od zera czy kupić coś gotowego. Aktualnie zbieram informacje.
jandex
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2023, 09:47

Re: Kupno spółki z historią a ryzyko weksla.

Post autor: jandex » 20 kwie 2023, 09:55

Kupno przedsiębiorstwa lub ZCP to odpowiedzialność nabywcy wg 55 kc, kupując spółkę w rozumieniu jej udziały to wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, choć wiadomo, że pośrednio dług spółki odbija się na jej wspólniku poprzez to, że jego odpowiedzialność (ewentualne straty) faktycznie wyniosą tyle ile jego wkład w spółkę.
Co do podatków -to wg ordynacji jako osoba trzecia.

Co do kupna ZCP przypomnę tylko, że w Polsce prym wiedzie skarbówka - to ona decyduje co jest ZCP a co nie ejst ZCP - skarbówka wydaje interpretacje bo przepisy u nas tak robione aby urzedas mógł się zająć czymś czyli np. pisaniem interpretacji.

Zatem ZCP wg interpretacji skarbówki to nie tylko aktywa (prawa)a le też zobowiązania (pasywa) - bez zobowiązań nie ma mowy o transakcji na ZCP a przypomnę, że ZCP jest objęte preferencją podatkową w dochodowym i VAT. Ale trzeba definicje ZCP wg skarbówki spełnić
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości