płatny na rach bankowy remitenta czy wystawcy?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
natnatalia
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2021, 16:03

płatny na rach bankowy remitenta czy wystawcy?

Post autor: natnatalia » 25 paź 2021, 17:05

1. czy weksel powinien być napisany ręcznie? czy mogę wydrukować weksel i przedstawić do podpisu dłużnikom? jest dwóch dłużników, rozumiem, że mają podpisać się oboje. czy poza podpisem powinny być też takie dane jak pesel, nr dowodu, adres (potrzebne do windykacji i jednoznacznej identyfikacji)?
czy może być weksel wydrukowany a tylko kwota wpisana ręcznie (zarówno cyfrowo jak i słownie)?

2. miejsce płatności: czy podać miejscowość (siedziby banku) nazwa banku i nr rachunku wierzyciela (remitenta?) czy dłużnika (wystawcy?)? czy najlepiej gotówką i podać mój adres zamieszkania?
nie chcę weksla nikomu sprzedawać.

dziękuję za poradę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: płatny na rach bankowy remitenta czy wystawcy?

Post autor: Lech » 27 paź 2021, 12:10

natnatalia pisze:
25 paź 2021, 17:05
1. czy weksel powinien być napisany ręcznie?
Nie musi.
czy mogę wydrukować weksel i przedstawić do podpisu dłużnikom?
Tak.
jest dwóch dłużników, rozumiem, że mają podpisać się oboje.
Tak.
czy poza podpisem powinny być też takie dane jak pesel, nr dowodu, adres (potrzebne do windykacji i jednoznacznej identyfikacji)?
Zgodnie z zasadami prawa wekslowego potrzebny jest sam podpis. Natomiast nie ma przeszkód, aby na wekslu były także powyższe dane, zwłaszcza, że są one i tak potrzebne wierzycielowi właśnie do prowadzenia ewentualnych przyszłych działań windykacyjnych.
czy może być weksel wydrukowany a tylko kwota wpisana ręcznie (zarówno cyfrowo jak i słownie)?
Może być.
2. miejsce płatności: czy podać miejscowość (siedziby banku) nazwa banku i nr rachunku wierzyciela (remitenta?) czy dłużnika (wystawcy?)? czy najlepiej gotówką i podać mój adres zamieszkania?
Miejscem płatności jest adres, pod jaki posiadacz weksla ma przyjść, aby okazać weksel i zażądać zapłaty. Zwykle jest to adres wystawcy weksla, ale wystawca może wskazać inny adres, pod jaki będzie chciał przyjść w przyszłości w dacie płatności weksla, aby tam weksel został mu okazany.
Co ważne, miejscem płatności nie jest numer rachunku i błędem jest wskazywanie numeru rachunku jako miejsca płatności, ponieważ numer rachunku nie jest adresem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
natnatalia
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2021, 16:03

Re: płatny na rach bankowy remitenta czy wystawcy?

Post autor: natnatalia » 27 paź 2021, 18:17

bardzo dziękuję za jasną i szybką odpowiedź!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości