Weksel wystawiony w Szwecji między Polakami - sąd

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
misziw
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2021, 16:28

Weksel wystawiony w Szwecji między Polakami - sąd

Post autor: misziw » 14 wrz 2021, 10:32

Witam,

weksel - jak w załączniku- wystawiony między Polakami w Szwecji bez podania daty zapłaty.

Z związku z brakiem daty zapłaty, doręczyłem wystawcy na adres w Szwecji wezwanie do zapoznania się z oryginałem weksla w Szwecji wraz z wezwaniem do zapłaty- odebrane. Wystawca i remitent mieszkają na stałe w Szwecji. Mam ostatni adres zamieszkania wystawcy w Polsce.

Najszybsza metoda - chcę pozwać wystawcę przed polskim sądem - nakazowe z weksla.
1. Czy jeśli wezwę wystawcę do zapoznania się z oryginałem weksla w Polsce i doręczę go to będzie to podstawą do rozpatrzenia sprawy przez sąd polski? Wiem, że dwukrotne zapoznanie się jest niemożliwe, ale przy braku reakcji pozwanego może przejść.
2. Kwestia przedawnienia - czy roszczenie się nie przedawni po upływie roku od wystawienia w razie braku doręczenia wezwania (tego z polskim miejscem do zapoznania się)?

Pozdrawiam
Michał
skanowanie0205.pdf
(134.72 KiB) Pobrany 272 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel wystawiony w Szwecji między Polakami - sąd

Post autor: Lech » 14 wrz 2021, 10:49

Obawiam się, że nie jest to poprawny weksel, choćby z takiego prozaicznego powodu, że nie posiada jednego, tylko bardzo wiele miejsc płatności ("weksel może być spłacony w dowolnym mieście"). Podanie dwóch miejsc płatności unieważnia weksel, a co dopiero podanie jako miejsce płatności wszystkich miast w Polsce lub Szwecji.

Już pomijając pomniejsze błędy, jak na przykład warunek w wekslu ("weksel traci moc w momencie wpłynięcia zapłaty" - nie jest to takie oczywiste).

Nie widzę zatem możliwości dochodzenia tego roszczenia na podstawie stosunku wekslowego. Jednakże z tej umowy wynika, że pożyczkodawca dał 17 tysięcy koron, a pożyczkobiorca zobowiązał się do ich spłaty. Może to stanowić dowód istnienia zobowiązania (ale już niewekslowego). Nie będzie to jednak postępowanie z weksla, ani nie będzie wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
misziw
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2021, 16:28

Re: Weksel wystawiony w Szwecji między Polakami - sąd

Post autor: misziw » 14 wrz 2021, 10:59

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 87 gości