Weksel in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Aguśka
Posty: 1
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:54

Weksel in blanco

Post autor: Aguśka » 07 lip 2021, 07:59

Witam,
mąż posiadał leasing a ja go mu poręczyłam,
doszło do wypowiedzenia umowy i weksel został wypełniony i do mnie dosłany.
Kwota jest kolosalna ja jestem osobą na 1.8 etatu ale mam działke z rozpoczętą budową.
Co w takiej sytuacji firma która wystawiła ten weksel poczyni?
Zajmują rachunki bankowe czy jak?
Dodam ,że na wekslu jest napisane ze na zlecenie no i nazwa firmy...
Szukam po internecie ale nie bardzo rozumie tak na prosty język,a niestety na prawnika mnie nie stać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco

Post autor: Lech » 07 lip 2021, 19:04

Zapewne będą żądali od was obojga spłaty roszczenia. To, co spłacisz, możesz żądać do zwrotu od męża.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
interpil
Posty: 15
Rejestracja: 29 wrz 2021, 16:22

Re: Weksel in blanco

Post autor: interpil » 30 wrz 2021, 08:47

Mam kontrahentów którzy nie wywiązali się z płatności za zakupione paliwo (faktury VAT), nadal współpracujemy i dostarczamy im paliwo.
Czy w takiej sytuacji ma sens wystawienie weksla in blanco i deklaracji wekslowej z treścią " zabezpieczenie wierzytelności istniejących i przyszłych" ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco

Post autor: Lech » 30 wrz 2021, 09:31

Na pewno nie zaszkodzi. Oczywiście, oprócz samego zabezpieczenia wekslowego, dobrze jest w ogóle sprawdzić, czy osoby, które kredytujemy, są w ogóle wypłacalne, bo na bankrucie, czy też na firmie specjalnie prowadzonej bez żadnego majątku, żadne zabezpieczenie nie zadziała.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
interpil
Posty: 15
Rejestracja: 29 wrz 2021, 16:22

Re: Weksel in blanco

Post autor: interpil » 30 wrz 2021, 10:32

Rozumiem, przekonamy się. Będziemy próbować polubownego postępowania w stosunku do niektórych, a co do niektórych odrazu tryb nakazowy. Czy jest sens bawić się w tryb upominawczy (e-sąd) ? Dziękuję za konkretną i szybką odpowiedź. Pozdrawiam. Sebastian
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco

Post autor: Lech » 30 wrz 2021, 10:34

Dawno nie korzystałem z e-sądu. Kiedyś, na początku, to działało, a po paru latach zaczęli uwalać sprawy pod byle pretekstami (na przykład takim, że jak podałeś dowód z dokumentu, to przekazywali sprawę do sądu zwykłego, bo "w postępowaniu elektronicznym nie ma możliwości zapoznania się z dokumentem, a tym samym przeprowadzenia postępowania dowodowego"), więc zaprzestałem jakiekolwiek korzystanie z tej instytucji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości