kilka pytań (żądanie mniej niż kwota weksla)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
2.718
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2011, 11:38

kilka pytań (żądanie mniej niż kwota weksla)

Post autor: 2.718 » 05 lis 2011, 16:27

Witam ponownie,
Mój dłużnik podpisał mi w maju 2010 weksel jako zabezpieczenie spłaty swojego długu. Termin płatności weksla upłynął w lutym 2011. W związku z tym, że dłużnik przez cały czas spłaca mi dług w różnych kwotach, w lutym nie przedstawiłem weksla do wykupu. Obecnie weksel ten opiewa na kwotę wyższą niż wynosi nie spłacona część długu.
Moje pytania:
- w jakim najpóźniejszym terminie mogę przedstawić weksel do zapłaty aby uniknąć powołania się dłużnika na przedawnienie? Art. 70 PW mówi (...)roszczenia posiadacza wekslu przeciw indosantom i wystawcy ulegają przedawnieniu z upływem roku (...).
- czy w związku z tym, że jest to weksel własny nie muszę dokonywać protestu?
- Co wtedy jeżeli będę musiał przedstawić weksel dłużnikowi a jego kwota będzie wyższa niż dług?
2.718
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2011, 11:38

Re: kilka pytań

Post autor: 2.718 » 05 lis 2011, 16:29

w ostatnim pytaniu chodzi mi raczej o sytuacje gdy sprawa miała by trafić do sądu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań

Post autor: Lech » 05 lis 2011, 17:06

1. Roczny termin przedawnienia wobec wystawcy dotyczy weksla trasowanego. W Twoim przypadku (weksel własny) przedawnienie wynosi 3 lata od dnia płatności.

2. Tak, przy dochodzeniu roszczenia wyłącznie od wystawcy weksla własnego, protestu nie sporządza się.

3. Dokonywane w ratach spłaty weksla można odnotować na jego rewersie "W dniu ... wystawca spłacił ... zł. Data, podpis posiadacza".

4. W związku z p. 3, przy przedstawieniu weksla do zapłaty, jak i w późniejszym pozwie, żąda się faktycznie należnej kwoty, choćby była ona niższa niż kwota weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
2.718
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2011, 11:38

Re: kilka pytań (żądanie mniej niż kwota weksla)

Post autor: 2.718 » 06 lis 2011, 15:17

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 74 gości