Weksel do umowy praktyk

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
piotrebe
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2021, 19:35

Weksel do umowy praktyk

Post autor: piotrebe » 15 lut 2021, 19:49

Jestem studentem Medycyny Weterynaryjnej. Dnia 06.02.2021r. podpisałem umowę praktyk z jedną z podwarszawskich lecznic. Treść umowy zamieszczę w załączniku. Napiszę tylko, że zawiera ona deklarację wekslową, którą niestety podpisałem.
Cała sytuacja wyglądała tak, że przed podpisaniem umowy jeździłem z lekarzem terenowym "na dziko" przyuczając się do przyszłej pracy w terenie. Dnia 06.02 (sobota) właściciel lecznicy powiedział, że musimy podpisać umowę i jest to warunek konieczny do dalszej kontynuacji praktyk. Niestety, podpisałem ten dokument, gdyż byłem przekonany, że traktujemy się poważnie. Okazało się, że tak nie jest. Dnia 12.02 (piątek) zadzwonił do mnie właściciel tej lecznicy, że jednak musimy zerwać nasze praktyki (praktyki, których de facto nie było, bo najpierw praktykowałem bez umowy, a po jej podpisaniu nie zdążyłem się na tych praktykach pojawić), podając powód, który ciężko opisać w kilku słowach - zrozumiałem to tak, że posądza mnie o szpiegowanie na rzecz innej lecznicy, z którą kiedyś miałem styczność, a z którą lekko mówiąc jest w złych relacjach. Mocno mnie zaskoczył taki obrót spraw, więc podczas tamtej rozmowy nie poruszałem tematu umowy i deklaracji wekslowej. Niedługo chciałbym skontaktować się z właścicielem lecznicy i poruszyć ten temat, ale najpierw wolałbym przygotować się do rozmowy i zasięgnąć opinii osoby, która ma większą wiedzę na ten temat.
Na koniec nadmienię, że umowa ta przy mnie była zmieniana "na kolanie" z umowy stażu na umowę praktyk i jest w niej sporo błędów, co w mojej ocenie powinno ją dyskwalifikować, aczkolwiek chciałbym się co do tego upewnić. W załączniku zamieszczam zdjęcia umowy.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Załączniki
zal1.jpg
zal1.jpg (129.01 KiB) Przejrzano 9592 razy
zal2.jpg
zal2.jpg (107.46 KiB) Przejrzano 9592 razy
zal3.jpg
zal3.jpg (340.8 KiB) Przejrzano 9592 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy praktyk

Post autor: Lech » 16 lut 2021, 11:11

Jakie konkretnie masz pytanie?

Z umowy nie wynika zakaz konkurencji, ale zostawiając już to na boku - "szpiegostwo" na rzecz innej lecznicy to dość poważny zarzut, zakładam, że właściciel lecznicy nie ma na to "twardych" dowodów. Nie wiem co naprawdę się stało, ale zakładam, że nie masz ochoty kontynuować praktyk w tej lecznicy. Zażądałbym zatem rozwiązania umowy i zwrotu weksla. Jeśli mimo to weksel zostałby wykorzystany bez powodu, to znaczy bez wystąpienia żadnych roszczeń wynikających z umowy o praktyki, oprócz samej obrony w postępowaniu cywilnym, rozważyłbym zgłoszenie przestępstwa z art. 270 par. 2 kodeksu karnego (użycie podpisanego blankietu dokumentu niezgodnie z wolą osoby, która go podpisała).
Poza tym, z tego, co widzę, weksel nie ma wskazanego remitenta, ani nawet jego treść nie przewiduje miejsca na taką informację, więc być może jest on w ogóle formalnie nieważny (to będzie można jednak ocenić dopiero, jak weksel zostanie w pełni uzupełniony i złożony do sądu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
piotrebe
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2021, 19:35

Re: Weksel do umowy praktyk

Post autor: piotrebe » 16 lut 2021, 15:52

Faktycznie, nie sformułowałem konkretnie pytania. W tej sytuacji chodziło mi o to, czy jeżeli druga strona nie będzie chciała ugodowo załatwić sprawy i tym samym zwrócić weksla, to czy na podstawie podpisanych dokumentów faktycznie mam się czego obawiać w kontekście praktykowania i ewentualnie późniejszej pracy u innego lekarza na tym samym terenie - czyli niedotrzymania punktu 10 umowy. Moim zdaniem punkt ten jest błędnie sformułowany i nie ma kompletnie sensu (Na początku zdania jest mowa o umowie praktyk, a na końcu o zakończeniu umowy o pracę lub stażu).
Dziękuję serdecznie za odpowiedź i cenne rady.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy praktyk

Post autor: Lech » 17 lut 2021, 10:09

Teoretycznie taki zakaz w umowie istnieje. Można mieć do niego wiele zastrzeżeń.
Na przykład: skąd masz wiedzieć, że klient, którego będziesz leczył za 3 lata, będzie byłym klientem tamtego gabinetu weterynaryjnego?
Nawet jeśli będzie - jak wyliczyć szkodę, a tym samym istniejące roszczenie?
Bardzo długi okres zakazu, bardzo szeroko interpretowany (wraz z wątpliwościami - czy dotyczy to obecnych klientów, czy byłych, czy również tych, których nigdy nie obsługiwałeś, czy klient oznacza posiadacza, czy zwierzę?), oraz fakt braku wynagrodzenia za okres zakazu wykonywania danej pracy może też powodować to, że taki zapis będzie w umowie nieważny (sprzeciwia się naturze tego zobowiązania, zasadom współżycia społecznego i narusza zasadę ekwiwalentności świadczeń).
To jednak już dyskusje wykraczające poza tematykę wekslową :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
piotrebe
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2021, 19:35

Re: Weksel do umowy praktyk

Post autor: piotrebe » 17 lut 2021, 10:37

Dziękuję uprzejmie za przyjrzenie się mojej sprawie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości