Wypełnienie weksla in-blanco i poinformowanie wystawcy oraz poręczyciela

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ultimate7
Posty: 1
Rejestracja: 06 lis 2020, 12:25

Wypełnienie weksla in-blanco i poinformowanie wystawcy oraz poręczyciela

Post autor: ultimate7 » 06 lis 2020, 13:16

W 2017r. udzieliłem pożyczki, której zabezpieczeniem był weksel in-blanco wraz z porozumieniem wekslowym (umowa osób fizycznych). Termin spłaty koniec grudnia 2020r. Pożyczkobiorca zobowiązał się także do znalezienia poręczyciela, który podpisze się na w wekslu w miejscu poręczyciela, co akurat uczynił (poręczyciel także jest osobą fizyczną). Poręczony został jednak sam weksel in-blanco bez poręczenia samej umowy pożyczki, co teraz sprawia pewne trudności. Pożyczka oczywiście nie została zwrócona przez Pożyczkobiorcę, wysłane zostało wezwanie do zapłaty itp., ale nie zanosi się na spełnienie świadczenia. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi.


Do pożyczki dołączony został weksel następującej treści:


WEKSEL do pożyczki nr 2/09/2017
Nr weksla: 2/09/2017
Miejsce i data wystawienia: ................................
Termin płatności: dnia .................. zapłacę za ten ....................... weksel na zlecenie
Wierzyciel (remitent): ......................................................
Kwotę: ................................ zł słownie: ........................
Klauzule wekslowe: bez protestu, ...............................
Płatne w: ...................................................
WYSTAWCA: wpisane dane Pożyczkobiorcy (imię i nazwisko, adres, pesel) i jego podpis
Poręczam za wystawcę: uzupełnione zostały dane poręczyciela (imię i nazwisko, adres, pesel) i jego podpis
Uzupełniony podpis wystawcy (pożyczkobiorcy)


oraz porozumienie wekslowe:

Zawarte dnia ............2017r. w ......... pomiędzy: DANE REMITENTA + DANE WYSTAWCY.
§ 1
Przedmiotem porozumienia jest sposób, w jaki Remitent wypełni weksel własny in blanco. Weksel własny in blanco może być wypełniony tylko w przypadku, gdy Wystawca nie ureguluje należności wobec Remitenta wynikającej z postanowień umowy pożyczki nr .... z dnia ....
§ 2
1) Remitent ma prawo wpisać sumę wekslową w wysokości zobowiązania wynikającego z zadłużenia, pomniejszonego odpowiednio o wpłaty dokonane na poczet tego zobowiązania oraz powiększonego o odsetki umowne należne w dacie płatności weksla.
2) Remitent jako dzień płatności weksla wpisze dzień następujący po 7 dniach od daty otrzymania przez Wystawcę wezwania do zapłaty
3) Remitent jako miejsce płatności weksla wpisze miejsce swojej siedziby (miejsca zamieszkania) właściwej w dniu płatności weksla.
4) Remitent w miejsce osoby, na rzecz której ma nastąpić zapłata wpisze siebie.
5) Remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień, w którym powstał obowiązek zapłaty wynikający z zawartej umowy oraz miejsce zawarcia tej umowy.



W tej sytuacji pozostaje przedstawić weksel do wykupu zanim sprawa się przedawni, w związku z tym mam kilka pytań i wątpliwości. Będę wdzięczny za nakierowanie mnie na właściwy tok postępowania.

PYTANIA:

1. Uzupełniam weksel i wzywam do wykupu zarówno pożyczkobiorcę jak i poręczyciela, czy mogę wezwać tylko poręczyciela, z którego to realnie będę chciał zaspokoić swoją wierzytelność?

2. Jak widać punkt 2 porozumienia wekslowego jest mocno niefortunnie napisany. Poręczyciel nie poręczył bowiem samej umowy pożyczki i bez sensu jest wysyłanie do niego wezwania, ale muszę to zrobić żeby zachować się zgodnie ze wzorcem z porozumienia i żeby nie narazić się na zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem. Mam zamiar wysłać pocztą (za potwierdzeniem odbioru) wezwanie do zapłaty - no właśnie czego weksla? wierzytelności?

- jeśli nie odbierze to mogę przyjąć termin ostatniego dnia awizacji tej przesyłki do obliczenia i uzupełnienia dnia płatności weksla?

- następnie sprawdzać na stronie www poczty termin doręczenia (lub powiadomienie sms) żeby szybko mieć taką informację

3. Jeśli wpiszę jako miejsce płatności weksla, miejsce swojej siedziby właściwej w dniu płatności weksla, to poręczyciel nie będzie przecież go znał, a zapłata sumy wekslowej będzie możliwa dopiero wówczas, gdy dłużnik pozna czas i miejsce swojego świadczenia.

- tu mam pomysł, aby napisać mu ten adres w wezwaniu, że w weksel zostanie wypełniony o to konkretne miejsce

- lub jak tylko dowiem się o doręczeniu wezwania, wysłać do poręczyciela list z informacją o wypełnieniu weksla (ale on może go nie odebrać przed upływem 7 dni od daty otrzymania wezwania lub pismo wróci z adnotacją, że nie zostało podjęte)

- kolejna opcja jest taka, że w ogóle nie wysyłam mu informacji o wypełnieniu weksla, a jedynie przedstawiam weksel do zapłaty w miejscu i dacie płatności (w praktyce siedzę cały dzień pod tym adresem oczekując na gościa)

4. Czy w dalszym postępowaniu sądowym muszę mieć jakiś (jaki?) dowód na to, że weksel został przedstawiony do wykupu w danym dniu i miejscu czy to już będzie zmartwienie poręczyciela udowodnić, że nie był?

5. Do jakiego sądu kierować ewentualny pozew? Zakładam, że do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania Pożyczkobiorcy - jeśli pozywam ich solidarnie lub do sądu właściwego dla poręczyciela, jeśli pozywam tylko jego? Czy mogę złożyć pozew ze względu na miejsce płatności weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełnienie weksla in-blanco i poinformowanie wystawcy oraz poręczyciela

Post autor: Lech » 09 lis 2020, 09:32

1. Powinieneś wezwać wystawcę, skoro od daty wezwania zależy później termin płatności weksla.

2. Zrobiłbym tak, że wzywasz wystawcę do spłaty pożyczki i/lub weksla, na wekslu wpisujesz datę "nadanie wezwania + 14 dni", w przypadku braku zapłaty kontaktujesz się z poręczycielem i prosisz go o zapłatę.

3. Jest to argument za tym, aby poręczyciela wcześniej lub później (na pewno przed procesem) o swoim roszczeniu poinformować.

4. Zgodnie z literą prawa, przeprowadzenie dowodu, że weksel nie został przedstawiony do zapłaty, spoczywa na tym, kto tę okoliczność chce wykazać (pozwany).

5. Do wyboru:
a/ do sądu właściwego miejscowo dla któregokolwiek z pozwanych
b/ jeśli pozwani nie są konsumentami - do sądu właściwego wg miejsca płatności weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości