poręczenie cywilne a weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
olgarad
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2020, 12:43

poręczenie cywilne a weksel

Post autor: olgarad » 03 lis 2020, 12:57

Witam

Jestem wierzycielem - dłużnik wystawił weksel własny i dodatkowo z inną osobą spisaliśmy umowę poręczenia w razie gdyby dłużnik nie spłacił weksla. Później dopiero dowiedziałam się o możliwym poręczeniu wekslowym, którego w tym przypadku nie mam. Czy poręczenie cywilne, które spisaliśmy będzie zabezpieczać moją wierzytelność z tego weksla mimo, że na samym wekslu nie ma żadnego zapisu dotyczącego poręczenia?

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam - bardzo ciekawa strona i pomocne forum.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczenie cywilne a weksel

Post autor: Lech » 03 lis 2020, 13:36

Może tak, może nie. Musiałbym się zapoznać z treścią weksla i treścią poręczenia cywilnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
olgarad
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2020, 12:43

Re: poręczenie cywilne a weksel

Post autor: olgarad » 04 lis 2020, 10:40

Dziękuję, a co może przemawiać przeciwko ważności takiego poręczenia?
olgarad
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2020, 12:43

Re: poręczenie cywilne a weksel

Post autor: olgarad » 04 lis 2020, 10:42

Nie mam możliwości wykonać skanu natomiast na wekslu dłużnik zobowiązuje się zapłacić mi kwotę 5 tysięcy złotych w dniu 12 grudnia 2021 roku - weksel jest podpisany przez mojego wspólnika, natomiast poręczenie jest spisane pomiędzy mną a jego bratem i w tym poręczeniu poręczyciel oświadcza, że w przypadku braku spłaty weksla w terminie przewidzianym na wekslu zobowiązuje się on do spłaty tego zobowiązania na moją rzecz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczenie cywilne a weksel

Post autor: Lech » 04 lis 2020, 12:04

Do przedstawionego wyżej opisu nie mam zastrzeżeń - nie widzę w nim warunków, które uniemożliwiałyby dochodzenia roszczenia od poręczyciela cywilnego weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości