okrelenie funkcji osoby uprawnionej na wekslu - Sp.J.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rawula
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2019, 01:19

okrelenie funkcji osoby uprawnionej na wekslu - Sp.J.

Post autor: rawula » 18 sie 2020, 17:55

Witam
Zwracam się zapytaniem, pewnie dla wielu oczywistym, ale wśród moich znajomych jak i u wielu moich przełożonych budzącym wątpliwość, kwestia stosowania na wekslu przez Spółki Jawne w momencie określania roli pełnionej w Spółce przez osoby uprawnione zgodnie z KRS - stosują pieczatkę "współwłaściciel" zamiast wspólnik.
W Większości ogółu przyjęte jest, jak również w KSH, że w spółkach jawnych są wspólnicy a jaka ma się określenie Współwłaściciel. Jeśli pod pieczątką Spółki Jawnej składa pieczątkę imienną z określeniem " Współwłaściciel" a nie wspólnik, czy to jest poprawne i do przyjęcia. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5593
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: okrelenie funkcji osoby uprawnionej na wekslu - Sp.J.

Post autor: Lech » 20 sie 2020, 08:09

Gdyby ocena zależała ode mnie, to bym powiedział, że weksel jest podpisany prawidłowo.
Moje argumenty:
- weksel jest podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentacji spółki jawnej, do uznania, że weksel podpisała spółka jawna wystarczy, jeśli pod pieczątką firmową podpisze się uprawniony do reprezentacji wspólnik, przy czym nie ma wymogu, aby podpis był opisany słowem "wspólnik"
- nie ma zakazu, aby osobę podpisaną na wekslu opisać lub określić innymi cechami - na przykład: "miłośnik brydża", "wspaniały ojciec", czy na przykład "współwłaściciel spółki"
- w najgorszym przypadku (tj. jeśli się uzna, że weksel nie zobowiązuje spółki), to zobowiązanym z weksla będzie podpisany współwłaściciel, na mocy art. 8 pw.

Patrzyliście, czy były podobne sprawy przed sądami?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości