weksel jako zabezpieczenie warunków sprzedazy nieruchomosci

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mateuszL
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2020, 16:55

weksel jako zabezpieczenie warunków sprzedazy nieruchomosci

Post autor: mateuszL » 15 sie 2020, 17:23

Witam,

Mam pytanie do Szanownych forumowiczów odnośnie sytuacji zabezpieczenia się wekslem wraz z umowa wekslową na wypadek niedochowania przez sprzedającego nieruchomość swoich zobowiązań dotyczących wykreślenia zapisów o służebności.

W szczególe nakreślę sytuację:

1. Mamy sprawę zakupu nieruchomości która ma zapisaną służebność drogi na rzecz dwóch działek położonych bezpośrednio za nią (służebność wynikła na skutek podziału jednej działki na 3 mniejsze).
2. Właściciel nieruchomości będącej obiektem potencjalnej transakcji jak i działek dla których służebność jest ustanowiona to w tej chwili ta sama osoba.
3. Właściciel zapewnia, że służebność drogi zostanie wykreślona po "zarurowaniu" rowu melioracyjnego oddzielającego działki od drogi gminnej, ponieważ wtedy mamy bezpośredni dojazd do wszystkich działek z już istniejącej drogi gminnej. Wnioski o zarurowanie zostały już podobno złożone, czekają na decyzję gminy (wiadomo, decyzja może być różna ;-) )
4. właściciel ustnie zobowiązuje się na ten moment do zaniechania sprzedaży pozostałych działek, lub budowy czegokolwiek na ich terenie do czasu wykreślenia służebności z pierwszej działki i uzyskaniu do nich bezpośredniego dostępu z drogi gminnej po "zarurowaniu" rowu melioracyjnego.


5. Zabezpieczenie wekslem = w celu zabezpieczenia się co do deklaracji zbywcy chcemy użyć weksla z umową wekslową która precyzowałaby, że weksel staje się wymagalny w sytuacji:
a) skorzystania przez właściciela działek położonych z tyłu z zapisów odnośnie służebności drogi wobec działki która ma być przedmiotem transakcji.
b) wystąpienia o pozwolenie na budowę na działkach na rzecz których służebność jest ustanowiona lub zbycia nieruchomości co do których istnieje służebność drogi przed momentem wykreślenia zapisu o służebności i uzyskaniu dostępu bezpośredniego z drogi gminnej do działek położonych za działką będąca przedmiotem potencjalnej transakcji dla których służebność drogi jest w tej chwili ustanowiona.

dodatkowo:
- kwota zabezpieczenie będzie znana z góry
- czy możliwy jest równoczesny do weksla wpis na hipotekach działek korzystających z zapisu o służebności których właścicielem jest sprzedający?

Czy może szanowni forumowicze widzą lepszy sposób zabezpieczenia w opisanej sytuacji?

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie potencjalne uwagi !
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5593
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie warunków sprzedazy nieruchomosci

Post autor: Lech » 17 sie 2020, 14:24

Weksel może zabezpieczać roszczenie pieniężne, i o tym możemy podyskutować, natomiast to, jakie roszczenia możemy skutecznie zapisać w umowie sprzedaży nieruchomości to temat już wykraczający niejako poza tematykę wekslową. W razie zainteresowania indywidualną konsultacją, zapraszam na maila do kancelarii :) (kancelaria@kpwig.pl)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
mateuszL
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2020, 16:55

Re: weksel jako zabezpieczenie warunków sprzedazy nieruchomosci

Post autor: mateuszL » 17 sie 2020, 15:33

Oczywiście, wiec inaczej:

Czy skuteczny będzie weksel na kwotę x wystawiony do umowy wekslowej w której to definiowane jest zdarzenie opisujące moment wymagalności weksla wobec właściciela pewnej nieruchomości,czyniąc go wymagalnym jeżeli:

a) właściciel nieruchomości skorzysta z zapisu odnośnie służebności drogi wobec pewnej konkretnej działki sąsiedniej.
b) właściciel nieruchomości wystąpi o pozwolenie na budowę na swoich konkretnie wskazanych w umowie wekslowej działkach lub sprzeda konkretnie wskazane w umowie wekslowej nieruchomości przed określonym zdarzeniem tj. momentem wykreślenia zapisu o służebności i uzyskaniu dostępu bezpośredniego z drogi gminnej do konkretnie wskazanych działek.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5593
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie warunków sprzedazy nieruchomosci

Post autor: Lech » 17 sie 2020, 21:31

Weksel jest zobowiązaniem bezwarunkowym, więc co do zasady nie można jego płatności warunkować jakimiś zdarzeniami. Jednakże weksel może być zabezpieczeniem roszczeń z pozawekslowych umów (weksel kaucyjny), gdzie remitent umawia się z wystawcą, że użyje weksla tylko wówczas, jeśli powstanie roszczenie z tego pozawekslowego stosunku. Należałoby wówczas zbadać, czy umowy, które strony zawarły, rzeczywiście uprawniają wierzyciela do otrzymania od dłużnika określonej sumy, w razie ziszczenia się zapisanych warunków.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości