Wstrzymanie wykonania nakazu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
karol2
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 07:39

Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: karol2 » 21 maja 2020, 07:48

9 miesięcy temu otrzymałem nakaz zapłaty. Dług kwestionowałem, ale pozew i tak został złożony. Komornik zajął mi konto i ściągnął pieniądze. Dla mnie ogromne, odłożone na zakup samochodu. Uważam że nawet gdyby przyjąć że coś jestem winny, to będzie to ok. 4 razy mniej niż kwota z weksla. Trafiłem na oszusta. Złożyłem wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty. Sąd miesiąc temu go uwzględnił. Przez wirusa moja sprawa sądowa będzie trwać pewnie rok albo i dłużej. Czy jest szansa otrzymać zwrot pieniędzy z postępowania zabezpieczającego? Jak złożę do komornika postanowienie o wstrzymaniu wykonania nakazu zapłaty to zwróci mi zabrane pieniądze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: Lech » 21 maja 2020, 07:53

Czy u komornika było prowadzone postępowanie egzekucyjne, czy zabezpieczające?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol2
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 07:39

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: karol2 » 21 maja 2020, 07:54

Zabezpieczające
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: Lech » 21 maja 2020, 07:59

Wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty oznacza, że sąd nie nada nakazowi klauzuli wykonalności i nie będzie mogła być prowadzona egzekucja. Możliwe jednak będzie prowadzenie zabezpieczenia, jako że podstawą do zabezpieczenia jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, nawet bez klauzuli wykonalności. Jeśli zależy ci na powalczeniu z zabezpieczeniem, musisz złożyć wniosek do sądu o ograniczenie zabezpieczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol2
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 07:39

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: karol2 » 21 maja 2020, 08:09

Czyli generalnie niewiele mi to dało? Egzekucji i tak nie mógłby prowadzić ponieważ nakaz jest nieprawomocny. Mogę wnieść o ograniczenie zajęcia, ale pewnie będą to tyle czasu rozpatrywać co samą sprawę?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: Lech » 21 maja 2020, 08:19

Złożenie zarzutów do nakazu z weksla nie wstrzymuje nadania klauzuli wykonalności, więc dało ci to, że nie będzie wobec ciebie prowadzona egzekucja do czasu rozstrzygnięcia sporu (co byłoby możliwe, gdyby sąd nie wstrzymał wykonalności nakazu). To dobrze, bo za parę lat lepiej będzie, jeśli zabezpieczone środki odda ci komornik, a nie będziesz musiał o nie ścigać powoda.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol2
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 07:39

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: karol2 » 21 maja 2020, 08:22

Dziękuję za wyjaśnienia. Tak się jednak teraz zastanawiam. Czy to znaczy, że powód mógł już po wydaniu nakazu prowadzić postępowanie egzekucyjne (a nie zabezpieczające)? Pomimo złożenia zarzutów i braku klauzuli wykonalności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: Lech » 21 maja 2020, 08:37

Mógłby prowadzić egzekucję, gdyby otrzymał klauzulę wykonalności, a tę uzyskałby po 2 tygodniach od doręczenia tobie nakazu zapłaty (art. 492 kpc), nawet w przypadku wniesienia zarzutów, gdyby sąd nie wstrzymał wykonalności nakazu zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol2
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 07:39

Re: Wstrzymanie wykonania nakazu

Post autor: karol2 » 21 maja 2020, 08:42

Już rozumiem, dziękuję za informację.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości