Czy taki weksel jest ważny?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Jan Kiepura
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2020, 10:31

Czy taki weksel jest ważny?

Post autor: Jan Kiepura » 17 mar 2020, 10:52

Dzień dobry,

wpadł mi w ręce weksel następującej treści:

Weksel własny

miejscowość, data, na kwotę X

Płatny w terminie 7 dni po okazaniu nie wcześniej niż dnia XX zapłacę bez protestu za ten sola weksel na zlecenie Y (remitent) sumę X złotych z odsetkami w wysokości 10 procent w skali roku.

Podpis wystawcy weksla

Płatny w Banku A oddział w B na rachunek bankowy D o numerze, należący do wystawcy weksla
Problem jest następujący:
W założeniu stronom chodziło o domicyliat, którym uczynili oddział banku. Wystawca weksla jednak dodał zastrzeżenie, że weksel będzie płatny na rachunek bankowy (numer rachunku wskazany w treści weksla) należący do wystawcy weksla (to również wskazane wprost w treści weksla). Zatem - dłużnik ma wykupić weksel płacąc kwotę na swój rachunek bankowy. Czy w takim wypadku weksel jest ważny? Czy takie zastrzeżenie, że weksel ma być płatny na rachunek bankowy dłużnika wpływa na jego nieważność?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5593
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel jest ważny?

Post autor: Lech » 18 mar 2020, 09:13

Nie spotkałem się z takim wekslem w praktyce sądowej. Na pewno zapis jest błędny - weksel nie może być płatny na rachunek dłużnika, bo to dłużnik ma zapłacić, a nie dłużnikowi się płaci. Jako wierzyciel nie uznałbym takiego weksla i nie przyjąłbym go.
W sytuacji już zastanej broniłbym się, że bank jest domicyliatem (i słusznie wskazano bank dłużnika), a "na rachunek" to nie jest miejsce płatności, tylko forma płatności (analogicznie jakby było napisane: zapłata gotówką) - a o formie płatności decyduje dłużnik w momencie spłaty.

Drugim mankamentem tego weksla jest to, że jest płatny w pewien czas po okazaniu - jeśli zatem wierzyciel podczas okazania weksla nie uzyska od dłużnika wizy, to będzie trzeba sporządzać protest wekslowy z powodu odmowy położenia wizy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości