Weksel in blanco FMiSP / PARP / MRF dotacja

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Tomek_90
Posty: 1
Rejestracja: 01 mar 2020, 13:49

Weksel in blanco FMiSP / PARP / MRF dotacja

Post autor: Tomek_90 » 01 mar 2020, 18:28

Witam serdecznie Wszystkich,

Piszę tą wiadomość z nadzieją, że inni ludzie- tacy jak ja- podzielą się wiedzą i doświadczeniami z kontaktami z Agencjami Rządowymi i przykrym egzekwowaniem należności po rozwiązanej umowie dotacyjnej.

Sam mam okazję być w tej smutnej sytuacji. Mam nadzieję, że nie tylko ja podzielę się na tym forum tym co mnie spotkało. Może ludzie, którzy popełnili te same błędy znajdą tutaj trochę pomocy, a może inni, którzy zastanawiają się nad podjęciem współpracy z Rządowymi Agencjami, zastanowią się kilka razy, zanim podpiszą cokolwiek, a w szczególności weksel in blanco na siebie jako osobę fizyczną.


Opiszę w skrócie moją historię.

W 2013 roku wraz ze wspólnikiem złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na projekt na działanie 8.1, wniosek wygrał wraz z innymi projektami.

W wyniku czego podpisałem umowę oraz weksel in blanco.

Weksel został podpisany na mnie jako prezesa spółki.

Bardzo szybko po pozyskaniu dofinansowania rządowego dostałem propozycję kontraktu za granicą i wyjechałem z Polski, a mój wspólnik kontynuował samodzielnie projekt.

3 pierwsze etapy projektu zostały zaakceptowane przez Ministerstwo. Następnie mój wspólnik popełnił kilka błędów w stworzeniu platformy. W wyniku czego ostatni, czwarty etap nie został zaakceptowany. Następnie wspólnik poprawiał platformę i odwołał się dwa razy od decyzji negatywnej.

W 2017 r. ostatecznie Ministerstwo rozwiązało umowę i zażądało zwrotu całości dofinansowania, plus odsetek-takich jak od zaległości podatkowych (8%).

Wspólnik złożył Skargę na decyzję Ministerstwa do Sądu, w wyniku czego Sąd po 6-miesięcznym postępowaniu skargę oddalił.

Prawie zaraz po rozwiązaniu umowy wspólnik zgłosił spółkę w upadłość.

I teraz zostaję ja, z wekslem opiewającym na kwotę grubo ponad pół miliona złotych(!). Nie jestem jeszcze dłużnikiem, ale pewnie będę, jeszcze nie wiadomo kiedy.

Wysyłałem do PARPU pisma z prośbą chociażby o aktualizację adresu korespondencyjnego. Dostałem zwrotkę z informacją, że umowa została rozwiązana i nie można robić żadnych zmian...

Wciąż wysyłam pisma do Ministerstwa z prośbą o dalszą informację co zamierzają zrobić z moją sprawą.

Może ktoś ma podobne problemy z naszymi ministerstwami i chciałby się podzielić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco FMiSP / PARP / MRF dotacja

Post autor: Lech » 02 mar 2020, 11:03

Niestety tak czasem bywa. Od czasu do czasu przychodzi tu ktoś, do kogo PARP ma mniej lub bardziej słuszne roszczenie. Temat jest znany od lat:

http://www.remitent.pl/parp/1914

http://www.remitent.pl/rpo-po-raz-drugi ... -parp/2560

Zasadniczo jedyną metodą obrony jest wykazanie, że roszczenie PARP nie istnieje, tj. że projekt został zrealizowany poprawnie. Pewnie będziesz czekał na sprawę sądową, przy odrobinie szczęścia może się przedawni? (jakieś 5 lat temu zgłosiła się do nas firma informatyczna, napisaliśmy do PARP pismo, że nie zgadzamy się z roszczeniem, zarzuciliśmy wnioski o powołanie biegłych z zakresu informatyki do zbadania sprawy - od tamtej pory cisza, więc albo sprawa ugrzęzła i już się przedawniła, albo klient machnął na to ręką :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Robert2
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2021, 14:05

Re: Weksel in blanco FMiSP / PARP / MRF dotacja

Post autor: Robert2 » 15 gru 2021, 14:15

Dzień dobry
Ja mam również pytanie odnośnie weksla podpisanego przy realizacji projektu 8.1. POIG. Podobnie jak kolega podpisałem weksel osobisty wspólnie ze wspólnikiem. Projekt realizowany w latach 2012-2014. Umowa została rozwiązana w 2015 roku, nadal trwa walka w sądzie odnośnie kwalifikowalnosci wydatków. Do dzisiaj nikt weksla nie wystawił, nie kazali z wykorzystaniem weksla zwrócić środki. Czy w przedstawionej sytuacji PARP może nadal posłużyć się wekslem? Czy nie obowiązuje tutaj zasada dotycząca przedawnienia wymagalności zwrotu środków z umowy z PARP i nieważności weksla ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco FMiSP / PARP / MRF dotacja

Post autor: Lech » 16 gru 2021, 11:32

Na pewno jakiś termin przedawnienia istnieje, czy jednak już nastał, to trudno stwierdzić, nie znając sprawy, zwłaszcza że toczy się jakaś sprawa sądowa, co być może powoduje przerwanie biegu przedawnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 87 gości