weksel in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kalijesc
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2019, 20:11

weksel in blanco

Post autor: kalijesc » 11 gru 2019, 20:22

Dostałem taki weksel in blanco do podpisania. Zapoznałem się z zabezpieczeniami jakie powinien zastosować wystawca, jednak chciałbym się zapytać czy zostawienie klauzuli "bez protestu" i dodanie, że to weksel gwarancyjny na rzecz określonej osoby i zamiana "na zlecenie" na "nie na zlecenie" będzie ok? Dodam, że na rewersie jest deklaracja wekslowa, która wspomina o stronach i o tym co weksel zabezpiecza i o tym, że jest bez protestu. Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (445.99 KiB) Przejrzano 2860 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5593
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 14 gru 2019, 13:20

Obecność na wekslu klauzuli "bez protestu", lub jej brak, to sprawa dla ciebie, jako dla wystawcy, nieistotna, więc - jeśli chodzi o tę klauzulę, może być tak, jak chce wierzyciel.

Jeśli chodzi o pozostałe zabezpieczenia, to obecność klauzuli "nie na zlecenie", wskazanie na wekslu remitenta, oraz umieszczenie na rewersie weksla prawidłowej umowy wekslowej będzie dobrym zabezpieczeniem, skutkującym tym, że roszczenia będzie mógł dochodzić albo remitent osobiście, albo inny podmiot, który mógłby nabyć weksel tylko na drodze cesji (nie indosu), zatem można by wobec niego podnosić takie same zarzuty, jak wobec remitenta.

Dla formalności zauważę tylko, że na wskazanym w skanie wekslu nie ma klauzuli zakazującej indosów, ani nie jest wskazany remitent. Należy zatem weksel, przynajmniej w przemiocie klauzuli "na zleenie" / "nie na zlecenie" odpowiednio przeredagować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości