Pytanie (dwukrotne wskazanie remitenta w wekslu)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
streetlife
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, 09:59

Pytanie (dwukrotne wskazanie remitenta w wekslu)

Post autor: streetlife » 23 wrz 2011, 10:17

Witam, posiadam weksel wystawiony przez mojego dłużnika o treści(w skrócie)

Weksel
Miejscowosc xxx
data 29.10.2010
kwota 26 000 zł
dnia 1.10.2011 zaplacimy bez protestu za ten sola weksel na zlecenie (moje dane)
w miejscowosci xxx
kwota dwadziescia szczesc tysiecy zlotych zero groszy
płatny nazwa banku numer konta

pod wekslem
Remitent
moje dane

po prawej pod napisem "podpis"
trasant
podpis i dane dłużnika


pytanie dotyczy tego czy fakt iż moje dane zostaly powtórzone pod wekslem w takiej formie jest jakimś problemem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie

Post autor: Lech » 23 wrz 2011, 13:07

Dwukrotne wskazanie tego samego remitenta nie jest błędem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
streetlife
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, 09:59

Re: Pytanie

Post autor: streetlife » 23 wrz 2011, 17:23

ok dzięki za szybką odpowiedź. pozdrawiam
streetlife
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, 09:59

Re: Pytanie (dwukrotne wskazanie remitenta w wekslu)

Post autor: streetlife » 28 wrz 2011, 17:17

Jeszcze jedno krótkie pytanie, jeżeli weksel został wypełniony 25 września, termin płatności jest 11 października to czy jest to prawidłowe wezwanie do wykupienia:

"W imieniu własnym, informuję, iż dnia 25.09.2010. został wypełniony weksel in blanco na kwotę xxxxx zł.
Jednocześnie wzywam Pana do wykupienia powyższego weksla. Kserokopie wypełnionego weksla załączam do wezwania. Nadto informuję, iż oryginał weksla będzie dostępny do wglądu w moim mieszkaniu xxxx w xxxxx
Wpłaty należy dokonać na nr konta:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
W przypadku nie wykupienia ww. weksla w terminie do dnia 11.10.2011 r., będę zmuszony skierować sprawę na drogę sądową żądając zwrotu należności wraz z odsetkami (do dnia zapłaty) oraz zwrotu kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego, które mogą wynieść około 4.000,- zł"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie (dwukrotne wskazanie remitenta w wekslu)

Post autor: Lech » 28 wrz 2011, 17:50

A z czego ma wynikać możliwość przedstawienia weksla w twoim mieszkaniu? Zasadniczo weksel powinien być przedstawiony do zapłaty w mieszkaniu lub siedzibie wystawcy. Wezwanie jak wezwanie, przepisy nie definiują jak ma wyglądać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
streetlife
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, 09:59

Re: Pytanie (dwukrotne wskazanie remitenta w wekslu)

Post autor: streetlife » 28 wrz 2011, 22:11

jest to zmodyfikowany pod moją sytuacje wzór z tej oto strony g.wieszjak.pl/p/wieszjak.pl/umowy/wykup_weks.doc , rozumiem że jest to zbędna formuła ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie (dwukrotne wskazanie remitenta w wekslu)

Post autor: Lech » 28 wrz 2011, 22:24

Link mi się nie otwiera.
Edit: udało się. Ale cóż, rada, iż weksel można sobie przedstawiać do zapłaty w mieszkaniu wierzyciela nie jest godna propagowania. Jest po prostu błędna - co do zasady.

O jakiej "zbędnej" klauzuli mówisz? Jeśli o przedstawieniu weksla w miejscu zamieszkania wierzyciela, to nie tyle jest to zbędna klauzula, co błędna. Jeśli bowiem w umowie wekslowej nie określiliście, że weksel (pierwotnie in blanco) będzie przedstawiony w Twoim miejscu zamieszkania, to powinien on być standardowo poprawnie przedstawiony do zapłaty dłużnikowi, czyli w jego miejscu zamieszkania lub siedzibie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości