Weksel do umowy leasingowej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ki999
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2019, 14:21

Weksel do umowy leasingowej

Post autor: ki999 » 22 lis 2019, 15:10

Witam wszystkich,

Mam do podpisania umowę leasingu auta. Formą zabezpieczenia jest weksel własny in blanco ( tytuł dokument: weksel) + dołączona do niego deklaracja wekslowa ( w jego treści nie ma powiązania z deklaracją wekslową ).
W umowie leasingowej jest mowa natomiast, że weksel własny in blanco jest zabezpieczeniem + że deklaracja wekslowa jest integralną częścią umowy. Zakładam zatem, że bez tych dokumentów umowa taka nie wchodzi w życie.

Treść weksla ( druk A4, wypełniona z jednej strony, ale zaznaczone jest na niej, że strona 1/1, nie mniej zawsze to tylko znaczek na dole ):

Miejsce wystawienia....... dnia ( dzień, miesiąc słownie, rok ) na .... zł (kwota cyframi )

..... ( data ) zapłacę bez protestu, za ten weksel własny na zlecenie i tutaj od razu jest uzupełniona nazwa firmy leasingowej i miasto ( drukiem, nie ręcznie ) ..... ( kwota słownie do uzupełnienia ).

Płatny w .... (miejsce płatności ).

Jeśli chodzi o deklarację to jest traktowana jako załącznik, opatrzona logo finansującego i jego pełnymi danymi ( ten który jest wskazany we wekslu z tym, że na wekslu jest nazwa firmy, a na deklaracji pełne jej dane), jest powiązanie z konkretną umową leasingową nr, jest informacja do jakiej kwoty może zostać uzupełniony weksel ( pomniejszonej o płatności już zrealizowane ).

Finansujący uzupełnia we wekslu datę wystawienia, datę płatności, kwotę jw. oraz klauzule "bez protestu" zgodnie z jego uznaniem.

I teraz tak z tego co się orientowałem to sam weksel bez deklaracji nie ma racji bytu, ale pewny nie jestem i tu jedna z moich obaw, w tym przypadku jest dodatkowo na czyje zlecenie. Pracownik mnie poinformował, że w przypadku dochodzenia roszczeń weksel może być przekazany firmie windykacyjnej ( wyjaśnienie słowa: "na zlecenie" ).
W umowie jest sprecyzowane, że weksel i deklaracja są częścią umowy. Wiem, że finansujący nie podpisuje deklaracji, ale zakładam, że skoro jest to integralna część umowy to ją akceptuje.

Pytanie czy taka forma jest bezpieczna do podpisania?

Co mnie jeszcze zastanawia to finansujący umożliwia zwrot weksla ( po zakończeniu umowy ) lub zniszczenie potwierdzone protokołem. Jest specjalne pismo na zwrot, natomiast weksel jest wysyłany wtedy pocztą, a przecież jak wiem listy giną, dostają się w niepowołane ręce itd.

Czy spotkaliście się z tym, żeby weksel odbierać osobiście?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy leasingowej

Post autor: Lech » 25 lis 2019, 10:54

ki999 pisze:
22 lis 2019, 15:10

Finansujący uzupełnia we wekslu datę wystawienia
To błąd, ponieważ data wystawienia weksla jest już znana w momencie jego podpisania i powinna być wpisana na wekslu.
, datę płatności, kwotę jw. oraz klauzule "bez protestu" zgodnie z jego uznaniem.
Tu nie ma zastrzeżeń.
I teraz tak z tego co się orientowałem to sam weksel bez deklaracji nie ma racji bytu
Rację bytu ma - musisz wtedy zapłacić sumę weksla, a bez deklaracji możesz mieć utrudnioną drogę do wykazania kaucyjnego charakteru weksla.
, ale pewny nie jestem i tu jedna z moich obaw, w tym przypadku jest dodatkowo na czyje zlecenie. Pracownik mnie poinformował, że w przypadku dochodzenia roszczeń weksel może być przekazany firmie windykacyjnej ( wyjaśnienie słowa: "na zlecenie" ).
To nieprawda. Weksel nie na zlecenie też może być przekazany firmie windykacyjnej, natomiast skoro wystawiasz weksel "na zlecenie", to jeśli suma weksla będzie wpisana zbyt duża, to nie możesz takiego zarzutu podnieść wobec firmy windykacyjnej w wekslu "na zlecenie" zbytym na drodze indosu.
W umowie jest sprecyzowane, że weksel i deklaracja są częścią umowy. Wiem, że finansujący nie podpisuje deklaracji, ale zakładam, że skoro jest to integralna część umowy to ją akceptuje.
Powinien ją podpisać, abyś potem miał dowód jaką treść deklaracji zaakceptował.
Pytanie czy taka forma jest bezpieczna do podpisania?
Nie.
Sugestie:
1. Wpisać datę wystawienia weksla
2. Dodać klauzulę "nie na zlecenie"
3. Zadbać o to, aby mieć dowód akceptacji warunków deklaracji wekslowej przez remitenta.
Co mnie jeszcze zastanawia to finansujący umożliwia zwrot weksla ( po zakończeniu umowy ) lub zniszczenie potwierdzone protokołem. Jest specjalne pismo na zwrot, natomiast weksel jest wysyłany wtedy pocztą, a przecież jak wiem listy giną, dostają się w niepowołane ręce itd.
Czy spotkaliście się z tym, żeby weksel odbierać osobiście?
Spotkałem się, w końcu nie ma takiego zakazu.
O przesyłaniu weksla pocztą pisałem tu: http://www.remitent.pl/czy-przeslanie-w ... ieczne/564
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kwiatuszek
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2017, 15:04

Re: Weksel do umowy leasingowej

Post autor: Kwiatuszek » 26 lis 2019, 13:11

Jeśli weksel zwracany jest pocztą lub inną przesyłką najpierw jest unieważniany.
Tak jest bezpieczniej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy leasingowej

Post autor: Lech » 29 lis 2019, 10:10

Kwiatuszek pisze:
26 lis 2019, 13:11
Jeśli weksel zwracany jest pocztą lub inną przesyłką najpierw jest unieważniany.
Nie: jest, tylko: powinien być.
Tak jest bezpieczniej.
Wówczas jest bezpieczniej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości