Wykup weksla przelewem bankowym

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sdd1975
Posty: 9
Rejestracja: 21 cze 2019, 16:16

Wykup weksla przelewem bankowym

Post autor: sdd1975 » 21 cze 2019, 17:07

Już było, ale chciałbym się upewnić. jako remitent wspomogłem pewnego człowieka zamieniając jego weksel na gotówkę ;) Mieszkamy 200 km od siebie. Czy wystarczająco bezpiecznym dla mojego dłużnika będzie wykupienie weksla przelewem bankowym, opisanym np. jako "wykup weksla własnego z dn. xx-xx-20xx" - ja po otrzymaniu takiego przelewu przekreślę jego podpis na wekslu i przy najbliższej okazji wręczę mu go.
Wiem, że teoretycznie mógłbym uzyskać nakaz, ale dłużnik mógłby się bronić, że weksel spłacił (a innego weksla nigdy mi, jako remitentowi nie wystawił). Jak to wygląda w praktyce?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wykup weksla przelewem bankowym

Post autor: Lech » 21 cze 2019, 23:02

Jeśli ty wystąpisz o nakaz, to dłużnik może się bronić takim zarzutem. Nie może jednak się nim bronić, jeśli roszczenia z weksla będzie dochodził ktoś, kto go nabył na drodze indosu. Aby zatem dłużnik był względnie bezpieczny, powinien wystawić weksel z zakazem indosowania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości