emisja weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

emisja weksla

Post autor: lheureux » 15 wrz 2011, 22:02

Witam serdecznie. Czytając Pański artykuł "Weksel a podatek od czynności cywilnoprawnych od pożyczki" natknąłem się na fragment który chciałbym aby Pan łaskawie rozwinął. Pisze Pan, cytuję: "Zamiast umowy pożyczki, strony zawierają umowę, gdzie tak zwany „pożyczkobiorca” wystawia weksel na daną sumę, a tak zwany „pożyczkodawca” otrzymuje weksel i wypłaca za niego wystawcy określoną sumę". Moje pytanie brzmi: co według Pana oznacza określona suma? Czy osoba bądź firma która chce uzyskać kapitał może wystawić przykładowo weksel na sumę 50.000zł płatną za okazaniem z odsetkami 20% w skali roku a odbiorca za taki papier zapłaci nie więcej jak 20.000 zł. Można by powiedzieć że odbiorca wycenia obietnicę spłaty 50.000 zł na 20.000zł ale jak to się ma do ustawy antylichwiarskiej? Wiadomo, że rygor abstrakcyjności zobowiązania wekslowego wystepuje z największą surowością przy przenoszeniu praw z weksla w drodze indosu. Co się jednak stanie jak w opisanej sytuacji wystawca poniesie zarzuty subiektywne wobec indosanta? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: emisja weksla

Post autor: Lech » 16 wrz 2011, 01:49

Bardzo ciekawe zagadnienie.

Zacznijmy od tego, że emisja takiego weksla nie będzie się odbywać w formie weksli płatnych za okazaniem, ponieważ jej celem nie jest umożliwienie wykupu weksla w każdym czasie (np. następnego dnia), tylko w określonej dacie.

Jeśli chodzi o tak zwaną ustawę antylichwiarską, czyli jeden artykuł z kodeksu cywilnego: "Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).", to powstaje pytanie czy zakup weksla wystawionego na 50 000zł za 20 000zł oznacza, że "odsetki" od takiego zobowiązania przekraczają odsetki maksymalne.

Z jednej strony: istnieje znany w literaturze opisywany zarzut do weksla, że zawiera on lichwiarskie odsetki, jednak zarzut ten znany jest już od dawna, kiedy o przepisie antylichwiarskim jeszcze nikt nie słyszał, a dotyczy on prawdziwej lichwy, czyli rażąco wysokich odsetek, a nie takiego byle czego jak 30% w skali roku.

Z drugiej strony: czytając literalnie przepis, zabrania on stosowania odsetek od czynności prawnej w pewnej wysokości. Tymczasem przy naszej operacji żadne odsetki od tej czynności nie są stosowane. Zachodzi jedynie sprzedaż prawa majątkowego w określonej cenie i potem jego wykup w innej cenie. Myślę, że trzeba by się wgłębić w orzecznictwo do naszego przepisu i zobaczyć, czy (i jak) sądy podchodziły do poruszonego przez Ciebie zagadnienia.

Gdyby było tak, że weksel zabezpiecza umowę pożyczki, i z tej umowy strony określiły odsetki na 200% rocznie, i takie odsetki byłyby wliczone do sumy weksla, to zarzut taki miałby wówczas "ręce i nogi", a opierałby się de facto na niezgodnym z porozumieniem wypełnieniem weksla in blanco, ponieważ, pomimo takich zapisów, umowa pożyczki nie mogłaby skutecznie określać odsetek na 200%.

Jednakże sytuacja "sprzedam za X, a potem kupię za Y" w żadnym momencie nie wymaga stosowania "odsetek".

Nadto: zarzut lichwiarskich odsetek jest zarzutem wystawcy wobec remitenta i nie przysługuje wobec nabywcy w drodze indosu w dobrej wierze.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: emisja weksla

Post autor: lheureux » 16 wrz 2011, 11:23

Per analogiam: Państwo chcąc pozyskać środki finansowe od swoich obywateli emituje dłużny skarbowy papier wartościowy jakim jest obligacja. W zależności od kondycji finansowej państwa na rynku papierów wartościowych ustala się cena obligacji i pośrednio stopa procentowa. I tak oprocentowanie greckich obligacji skarbowych wynosi 74% a niemieckich 2%. Innymi słowy grek chcący pożyczyć państwu pieniądze na rok aby otrzymać w terminie zapadalności obligacji 100 euro musi dzisiaj zapłacić 57 euro, zaś niemiec aż 98 euro. Gdyby zatem przenieść realia greckie na grunt prawa polskiego, to przyjmując określoną wykładnię poruszanego przez nas zagadnienia państwo polskie mogło by masowo pozywać obywateli z art. 304 kodeksu karnego i domagać się w sporze cywilnym uznania odsetek do wysokości czterokrotności stopy lombardowej NBP:). Mamy tutaj bowiem do czynienia ze sprzedażą prawa majątkowego z jednej strony a pożczką z drugiej i kolejno z ceną papieru wartościowego i jego oprocentowaniem. Zatem na każdą czynność prawną o której mowa w przepisie można patrzeć z dwóch różnych punktów widzenia. Skoro więc analogiczną czynność prawną pomiędzy państwem a obywatelem można doprowadzić do absurdu zakładając, że mamy do czynienia w opisywanej sytuacji z lichwą to na chłopski rozum rozliczenia pomiędzy obywatelami pod tą lichwę nie mogą podpadać. Chyba, że nadrzędność prawa publicznego nad prywantnym znosi zasady zdowego rozsądku:). Chciałbym poznać Twoje zdanie w tej kwestii. I na koniec chciałbym abyś rozwinął wątek weskli płatnych za okazaniem który poruszyłeś na poczatku bo nie za bardzo rozumiem. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: emisja weksla

Post autor: Lech » 16 wrz 2011, 11:31

Och, wyciąganie wniosków z tego, że państwo coś może, to i obywatel może, jest dalece nieuprawnione. Na przykład państwo może prowadzić pod przymusem tak zwany system argentyński (ZUS), natomiast obywatel nie może czegoś takiego stworzyć nawet na zasadzie dobrowolności ;)

Zasadniczo nawet jeśli ktoś chciałby się uniezależnić od naszego przepisu antylichwiarskiego, to przy odpowiednio dużej emisji weksli (pod względem kwoty) na pewno można by przeprowadzić taką operację w takiej konfiguracji przedsiębiorstw i państw, aby ten nasz śmieszny przepis po prostu nie obowiązywał.

Jeśli chodzi o weksel płatny za okazaniem, to - jak sama nazwa wskazuje - jest on płatny za okazaniem. Nie widzę większego sensu sprzedawać dziś weksel za 20 000zł, aby jutro musieć go odkupić za 50 000zł :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: emisja weksla

Post autor: lheureux » 16 wrz 2011, 12:16

Co do sensu:). Zabawa na parze złoty/frank albo wieczór w kasynie:). Bardzo jestem ciekaw orzecznictwa w rzeczonej sprawie. Jak na coś natrafisz możesz dać znać. Dzięki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości