Zmiana firmy wystawcy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Monia89
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2019, 11:16

Zmiana firmy wystawcy

Post autor: Monia89 » 23 maja 2019, 11:25

Dzień dobry,

Zastanawia mnie następująca sytuacja:

Spółka X wystawiła weksel. W między czasie spółka X zmieniła nazwę na Y. Po 4 latach weksel zostaje uzupełniony, jednak zostaje wpisana nazwa wystawcy X, czyli poprzednia, zmieniona w KRS kilka lat wcześniej na Y. Czy tak wypełniony weksel będzie ważny? W skrócie mówiąc na wekslu wpisano dawną nazwę Spółki.

Będę wdzięczna za Pana opinię.

Pozdrawiam,
M.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5593
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zmiana firmy wystawcy

Post autor: Lech » 23 maja 2019, 11:39

Pierwsze pytanie - co to znaczy, że "uzupełniono nazwę wystawcy" - przecież wypełnienie weksla in blanco nie polega na uzupełnieniu weksla wystawcą, ponieważ ten jest już uzupełniony od chwili podpisu.

Odnosząc się do rozumowania - stara czy nowa nazwa - postąpiono poprawnie - ma być stara nazwa, to znaczy aktualna na datę wystawienia weksla.

W powództwie można wspomnieć (wykazać KRSem), że od daty wskazanej jako data wystawienia weksla do daty wytoczenia powództwa nastąpiła zmiana firmy (nazwy spółki), dlatego żądamy zasądzenia zapłaty od YYY sp. z o.o., a nie od wskazanego na wekslu wystawcy XXX sp. z o.o., ale to jest ten sam podmiot.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości