Jeszcze raz o poręczeniu - podpis w nietypowym miejscu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Eu
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2019, 00:24

Jeszcze raz o poręczeniu - podpis w nietypowym miejscu

Post autor: Eu » 23 maja 2019, 07:49

Dzień dobry,

Pytanie już zadawałem w krótszej formie w komentarzach pod postem na blogu, ale teraz stoję przed decyzją o wykorzystaniu weksla lub ugodzie z szerszym poręczeniem. Wolę więc poruszyć temat w bardziej rozbudowany sposób.

Mam weksel poręczony, gdzie podpis poręczyciela znajduje się w lewym górnym rogu przodu weksla. Oczywiście formalnie jest to poręczenie zgodne z p.w.

Moje pytanie do forumowiczów brzmi: czy spotkaliście się z postępowaniem nakazowym, w którym sąd zakwestionował ważność takiego poręczenia? Przepisy są ewidentne, ale znamy też działanie sądów w Polsce. Uzasadnieniem dla kwestionowania takiego poręczenia przez sąd mogłaby być moim zdaniem analogia do przepisów k.c., gdzie podpis obejmuje tylko treść nad nim.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze raz o poręczeniu - podpis w nietypowym miejscu

Post autor: Lech » 23 maja 2019, 09:35

Generalnie jeśli sąd nie wydaje nakazu zapłaty, to nie wiadomo z jakiego powodu, więc temat "złego" poręczenia musiałby się pojawić dopiero na etapie zarzutów lub rozpraw.
Zgodnie z przepisami podpis w rogu weksla z przodu też jest poręczeniem (pomimo tego, że znajduje się nad treścią weksla - prawo wekslowe wyraźnie stanowi, że każdy podpis na przedniej stronie weksla, wyjąwszy podpis wystawcy i akceptanta, jest poręczeniem, i nie ma zasady, że poręczenie musi "obejmować" treść weksla, czyli znajdować się poniżej treści weksla).

Z kolei z orzecznictwa i komentarzy - istnieje taki wymóg w przypadku podpisu wystawcy.

Jedyny przypadek z historii spraw wekslowych w naszej kancelarii, gdzie rozważane było miejsce położenia podpisu poręczycieli - to sprawa kiedy weksel składał się z treści, która była wydrukowana w "ramce", a podpis poręczycieli był poza ramką. Poręczyciele wnieśli zarzut, że ich podpisy znajdują się poza ramką, czyli poza wekslem, Sąd I instancji przyznał rację poręczycielom, wówczas czytelnik przyszedł do nas po pomoc, w apelacji wygraliśmy - sąd uznał, że to nie ramka, tylko cała kartka jest granicą weksla. O sprawie pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/poreczenie-poza- ... gdzie/8026
weksel-poreczony-poza-ramka.jpg
weksel-poreczony-poza-ramka.jpg (37.32 KiB) Przejrzano 5378 razy
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 86 gości