Wypełniony weksel in blanco a przedawnienie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
joannaaa
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2019, 13:36

Wypełniony weksel in blanco a przedawnienie

Post autor: joannaaa » 06 maja 2019, 13:47

Dzień dobry Państwu,

Moje pytanie dot. kwestii przedawnienia weksla, szukałam trochę informacji na ten temat, niestety nie są dla mnie jasne...tak samo jak terminy przedawnienia, które to jak pamiętam śledząc bloga uległy przedawnieniu.

Moja mama prowadząc działalność w ramach umowy leasingu wystawiła weksel in blanco, do którego była deklaracja wekslowa. Deklaracja wiele nie wyjaśniała, tyle, że o wypełnieniu weksla wystawca zostanie poinformowany przez posiadacza weksla listem poleconym, wysłanym na adres korespondencyjny, co najmniej na 7 dni przed określonym przez posiadacza terminem płatności.

Weksel został wystawiony w sierpniu 2013 r.

Natomiast jako termin zapłaty został wpisany dzień 01.03.2016 r.
("dnia 01.03.2016 r. zapłatę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie wierzyciela kwotę 10.000,00 zł",
płatny w M. i oczywiście podpis).

niestety w marcu 2017 r. skierowano pozew z tego weksla.

Gdzieś wyczytałam, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć, że posiadacz musi uzupełnić weksel w terminie roku od dnia wystawienia. Może to być bzdura, nie wiem, nie potrafię znaleźć tej informacji, ale czy przypadkiem nie nastąpiło w sprawie przedawnienie?

pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełniony weksel in blanco a przedawnienie

Post autor: Lech » 06 maja 2019, 16:16

Pogląd o konieczności wypełnienia weksla w ciągu roku nie jest prawdziwy, natomiast co do przedawnienia, to wynosi ono 3 lata od terminu płatności weksla (tu: od 01.03.2016). Skoro w tym czasie posiadacz weksla zdążył złożyć pozew, to nie można się bronić zarzutem przedawnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości