Czy poprawna nazwa blankietu wekslowego?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rawula
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2019, 01:19

Czy poprawna nazwa blankietu wekslowego?

Post autor: rawula » 11 kwie 2019, 01:31

Witam
Chciałabym się doradzić czy weksel, który złożyła mi firma będzie nadal ważny , gdy wypełnimy. Mój problem wynika z tego iż zgodnie z umową firma powinna złożyć weksel in blanco podpisany przez osoby uprawnione przez podmiot , który zaciąga zobowiązanie zgodnie z umową. Spółka wystawiła taki weksel tylko że w nagłówku na samej górze nazwała weksel in blanco , chociaż w treści weksla jest użyte tylko zapłacimy za ten weksel.
W związku z tym mam pytanie czy taki nagłòwek powoduje nieważność weksla, gdyż zastanawia mnie fakt że gdy już go wypełnimy to już nie będzie in blanco, czy nie powstanie tu sprzeczność.
Bardzo proszę pomoc w powyższej sprawie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy poprawna nazwa blankietu wekslowego?

Post autor: Lech » 11 kwie 2019, 05:19

Twoje zasadności co do poprawności (sensowności) tytułowania weksla wekslem in blanco są słuszne (sam uważam, że jest to trochę śmieszne i niepoprawne), jednakże od strony formalnej poprawności weksla - nie jest to coś, co unieważniałoby weksel, a przynajmniej nic takiego nie wynika z dotychczasowego orzecznictwa.

Czasami "in blanco" znajduje się nie tyle w tytule, co i w treści weksla ("zapłacę za ten weksel in blanco na rzecz") i jest to nawet bardziej niedorzeczne, czekam tylko aż ktoś zrobi z tego zarzut procesowy, choć raczej taki tylko "dla sportu", bo nie sądzę aby nagle pojawiło się orzecznictwo nie uznające takich weksli (można też na swój sposób argumentować taką klauzulę, np. zrównując ją z klauzulą "weksel kaucyjny"), choć... kto wie 😊
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości