Strona 1 z 1

Jaki PIT lub CIT od dyskonta weksla

: 11 mar 2019, 12:01
autor: Artur
Witam
Może ktoś pomoże w temacie:
Spółka z o.o. wyemitowała kilka weksli, nabywcami były osoby fizyczne, weksle z dyskontem (nabywający przelewał np 30k a weksel opiewa na 35k, termin wykupu 3 lata). Następuje wykupienie weksla przez sp. z o.o. i co teraz.
1. Spółka pobiera i wpłaca podatek dochodowy do US - co wystawia nabywcy weksla, który osiągnął zysk z dyskonta ??
2. Należy to potraktować jako zysk z nabycia/ zbycia papierów wartościowych (jak w biurze maklerskim) i wystawić na koniec roku CIT-8 ??
3. Nabywca weksla (jako ten który osiągnął zysk - dyskonto) sam zgłasza to do US (kiedy - na koniec roku, w danym m-cu w którym otrzymał zapłatę, ..., na jakim PIT) ???
Wszystkie operacje odbywają się przelewami - czy po wykupieniu weksla spółka może go zniszczyć (musi) czy ma obowiązek przechowywania go jako dowód zdarzenia dla US ??
Z góry dziękuje za pomoc :)

Re: Jaki PIT lub CIT od dyskonta weksla

: 13 mar 2019, 10:10
autor: Lech
Osobiście interpretacjami podatkowymi się nie zajmuję, tutaj mógłbym odesłać do mojego wspólnika w kancelarii - kilka opinii prawnych na ten temat sporządzaliśmy. Rzeczywiście interpretacje organów podatkowych są takie, że czasami dłużnik nie może zapłacić całej sumy weksla, ponieważ jej część musi pobrać jako płatnik podatku za remitenta.