Weksel vs. pożyczka na tle PCC

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Sidd
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2019, 12:02

Weksel vs. pożyczka na tle PCC

Post autor: Sidd » 04 lut 2019, 13:00

Dzień dobry wszystkim.

Planuję w najbliższym czasie kupić mieszkanie i brakuje mi około 300 000 PLN. Na część tej kwoty musiałbym wziąć kredyt, bo innej opcji nie mam. A cześć chciałbym... no właśnie pożyczyć czy wystawić weksel? Tutaj rodzi mi się kilka pytań.

1. Mam ciotkę (z Ameryki :P), która ma powiedzmy "wolne" 100 000 PLN. W przypadku umowy pożyczki musiałbym zapłacić podatek w wysokości 2% czyli 2000 PLN. Jednak z tego co wyczytałem na forum i blogu gdybym wystawił weksel to wtedy nie muszę tego podatku płacić, bo nie byłaby to pożyczka, tylko sprzedaż weksla - czy dobrze to zrozumiałem? Jak wypełnić taki weksel, żeby nie było wątpliwości, że nie jest to pożyczka.

2. Kolejną kwestią jest, że US może chcieć sprawdzić skąd wziąłem nagle 100 000 PLN, bo przecież nie wykopałem ich z ogródka. Jak potem mogę wytłumaczyć skąd wziąłem pieniądze? Wystawiając weksel zostaje on z moją ciotką, więc nie mam go fizycznie i jedyny dowód to potwierdzenie przelewu na konto, czy to wystarczy?

3. Jak wygląda potem sprawa "wykupienia" weksla? Ciotka przychodzi do mnie z wekslem, a jej oddaję pieniądze i to wszystko? Jak wygląda cała ta procedura?

4. Czy mogę wystawić np. 5 weksli po 20 000 PLN i spłacać w ratach? Czy w takim przypadku przy sprzedaży weksli ciotce muszę mieć 5 osobnych przelewów za każdy weksel? Czy może być jeden za wszystkie 5?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel vs. pożyczka na tle PCC

Post autor: Lech » 04 lut 2019, 13:30

Sidd pisze:
04 lut 2019, 13:00
1. Mam ciotkę (z Ameryki :P), która ma powiedzmy "wolne" 100 000 PLN. W przypadku umowy pożyczki musiałbym zapłacić podatek w wysokości 2% czyli 2000 PLN. Jednak z tego co wyczytałem na forum i blogu gdybym wystawił weksel to wtedy nie muszę tego podatku płacić, bo nie byłaby to pożyczka, tylko sprzedaż weksla - czy dobrze to zrozumiałem? Jak wypełnić taki weksel, żeby nie było wątpliwości, że nie jest to pożyczka.
Trzeba zrobić to w ten sposób, aby nie było wątpliwości, że do zawarcia umowy pożyczki nie doszło.
2. Kolejną kwestią jest, że US może chcieć sprawdzić skąd wziąłem nagle 100 000 PLN, bo przecież nie wykopałem ich z ogródka. Jak potem mogę wytłumaczyć skąd wziąłem pieniądze? Wystawiając weksel zostaje on z moją ciotką, więc nie mam go fizycznie i jedyny dowód to potwierdzenie przelewu na konto, czy to wystarczy?
Czy wystarczy, to się przekonasz w momencie kontroli :) Ewentualnie zawsze można sobie zrobić ksero weksla, ciotka też odpowiednie zeznania może złożyć.
3. Jak wygląda potem sprawa "wykupienia" weksla? Ciotka przychodzi do mnie z wekslem, a jej oddaję pieniądze i to wszystko? Jak wygląda cała ta procedura?
Generalnie tak jak przy sprzedaży weksla, tylko na odwrót - ty płacisz posiadaczowi weksla pieniądze (bo w sumie nie wiadomo, czy to nadal będzie ciotka), a posiadacz oddaje ci weksel i kwituje zapłatę.
4. Czy mogę wystawić np. 5 weksli po 20 000 PLN i spłacać w ratach? Czy w takim przypadku przy sprzedaży weksli ciotce muszę mieć 5 osobnych przelewów za każdy weksel? Czy może być jeden za wszystkie 5?
Może być jeden, jeśli będzie wiadomo, że dotyczy pięciu weksli. To, ile przelewów dostaniesz, zależy od ciotki, a nie od ciebie, więc co do zasady nie masz na to wpływu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości